Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Упродовж літа у Львові відреставрували 8 історичних брам

фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
фото - Бюро спадщини
1/8
Як розповіли у ЛКП «Бюро спадщини», впродовж цього літа в межах програми співфінансування оновлення історичних вікон і брам у Львові відреставрували 8 вхідних дверей.

Про це інформує пресслужба ЛМР.

Зокрема, відновили історичні брами на вул. Героїв Майдану, 40, вул. Костя Левицького, 21 та 42, вул. Коновальця, 44, вул. Захарієвича, 2, вул. Чехова, 28, вул. Турецькій, 2 та на вул. Котляревського, 4.

Двері-віяло на вулиці Героїв Майдану, 40 були у незадовільному стані. Такі двері можуть відчинятися у два боки. Поставили на них ґрати, які там були раніше. Для цього відновили їх за спогадами мешканців. Вони також зберегли елемент цих ґратів. Також візуально збереглися місця кріплення, що допомогло у роботі.

Двері на вулиці Костя Левицького, 42 - одні з найбільших, які Бюро спадщини допомогло відреставрувати у Львові. До реставрації вони були у незадовільному стані та були зафарбовані чорною фарбою. У них було значно більше втрачених декоративних елементів, аніж думали до того, як за них взялися. Довелося не лише відновити оздоблення, а й нижню частину брами, яка зовсім струхлявіла. Також доповнили втрачені елементи рослинного орнаменту на решітці та зберегли в такий спосіб її шарм. А ще відкрили світлик, який тепер видно у всій красі. Загалом брама свого часу зроблена добротно, якісно, проте вона була у поганому стані саме через те, що про неї не дбали.

Двері-віяло на вулиці Костя Левицького, 21 – тут поверхня дерева була доволі пошкодженою і потребувала значної кількості нових вставок. Для збереження текстури деревини та приховування значної кількості пошкоджень двері покрили спершу бейцом темного відтінку, а потім - прозорим матовим лаком, що в результаті надало дверям темного насиченого відтінку. А ще у цих дверях верхні дві завіси підлягали ремонту, тому були збережені, а от нижні довелося замінити. Також тут замінили засклення на нове, із нанесеним матовим візерунком по контуру, що нагадує візерунок плитки у під’їзді будинку. А ще реставратори встановили нові ручки, адже автентичні були втрачені.

Двері-віяло на вулиці Коновальця, 44 були виготовлені з ялиці. Цікаво, що цей матеріал доволі рідко трапляється серед львівських брам. Ця деревина є доволі складною в роботі. Окрім того, на дверях виявили чимало пошкоджень, що підштовхнуло реставраторів обрати темний антрацитово-коричневий відтінок фарби для роботи.

Двері-віяло на вулиці Захарієвича, 2 були у незадовільному стані. Вони були скручені, через що їх довелося повністю розбирати і збирати заново. Дубова коробка була погано закріплена у стіні, що негативно впливало на відкривання дверей. Тому мешканці користувалися, в основному, тільки правою частиною дверей. В процесі ремонту були відрегульовані автентичні завіси та міцно закріплена дверна коробка.

Дубові двері на вулиці Чехова, 28 раніше були зафарбовані чорною фарбою, тож нічим не вирізнялися. Окрім того, реставраторам довелося замінити приблизно 40% деревини, яка стала непридатною. Нам довелося підняти раму дверей на 3-4 см, адже вона дуже осіла з часом. Також виготовили нові вставки, змінили одну завісу, а також попрацювали над декоративним оздобленням. Зокрема, виготовили нові ручки та ковані решітки, адже на цій брамі були дротові аматорські, зроблені ще в радянський час.

Металева брама на вулиці Турецькій, 2 була зафарбована чорною фарбою. Тепер фахівцям вдалося відновити її автентичний колір. Окрім того, реставраторам довелося замінити приблизно 25% металу, який став непридатним для відновлення. Коли реставратори розчищали фарбу, то виявили первісний колір цих дверей: раніше вони були зеленими. Тож повернули автентичний відтінок цій брамі. Також відновили засклення дверей, адже раніше замість скла віконниці були забиті металевою бляхою. А ще виготовили нові ручки, адже автентичні були втрачені. Мешканці пам’ятали, які там були раніше і показали на схожі у сусідньому будинку, тож виготовили їх за таким зразком.

Двері на вулиці Котляревського, 4 були доволі знищені: стерта фарба, зношений вигляд та втрачені ручки. Фахівцям вдалося відновити їхній первісний вигляд, а також автентичний колір та вишукані оздоблення. На цих дверях були вибиті завіси, ми їх відремонтували, а також укріпили коробку, яка була зрушена, особливо з правого боку. Також замінили третину порогу із внутрішньої сторони, виготовили внутрішні арочні стулки та прикріпили їх на завіси, щоб можна було вставляти скло», - підбили підсумки літніх реставраційних робіт в ЛКП «Бюро спадщини».

Загалом в цьому році у Львові відреставрували 23 брами. Наразі реставратори працюють над відновленням ще 16 брам та 20 вікон.

Нагадаємо, у Львові стартував черговий набір заявок від мешканців в програму співфінансування оновлення історичних вікон і брам. Учасниками стануть мешканці, які подадуть свої заявки через Центри надання адміністративних послуг Львова лише у дні з 1 по 15 вересня. Заявки на реставрацію брам актуальні для будинків в історичному ареалі, вік яких не менше, ніж 80 років. За інформацією ЛКП «Бюро спадщини», за 2 дні надійшло 40 заявок щодо реставрації.

Упродовж 2018-2020 років у Львові відновили 107 брам та 96 вікон і балконних дверей.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ