«Яворівська забавка» та «Яворівський пиріг» увійдуть до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Про це повідомив сьогодні, 23 лютого, власкор Гал-інфо із посиланням на керівника відділу культури, туризму, молоді і спорту Яворівської РДА Наталію Лялюк.
З її слів, відбулося виїзне засідання постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, туризму, духовного відродження та засобів масової інформації, де були розглянуті питання, які стосуються культури та туризму Яворівського району Львівської області, а саме: включення «Яворівського розпису» (традиція розпису «Яворівської забавки») та традиції приготування «Яворівського пирога» до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО», – інформує Наталія Лялюк.
Нагадаємо, що в статті 2 Конвенції ЮНЕСКО дається наступне визначення нематеріальній культурній спадщині:
«Нематеріальна культурна спадщина» – означає звичаї, форми представлення і вираження, знання і навички, а також – пов'язані з ними інструменти, предмети, артефакти і культурні простори, – визнані співтовариствами, групами і, в деяких окремих випадках, особами як частина їхньої культурної спадщини.
Така нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється співтовариствами і групами залежно від середовища, що їх оточує, їхньої взаємодії з природою та історією і формує в них почуття самобутності та спадкоємності, сприяючи тим самим повазі культурної різноманітності і творчості людини.
Важлива тільки та нематеріальна культурна спадщина, яка узгоджується з існуючими міжнародно-правовими актами з прав людини і вимогами взаємної поваги між співтовариствами, групами та окремими особами, а також – стійкого розвитку.
Довідка Гал-інфо.
Нагадаємо, що Нацбанк уже запустив в обіг набір пам’ятних монет «Яворівська забавка», – про це повідомляла пресслужба регулятора.
У наборі – три срібні монети номіналом у 2 гривні кожна. На них зображені традиційні яворівські забавки: пташка, коник і гультяї. Вага кожної монети – 7,78 г, а діаметр – 26,5 мм. Тираж випуску становить 5 тис. для кожної.
Над набором працювали художниця Любов Андрощук та скульптори Анатолій Дем’яненко і Віталій Андріянов.