Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Війна з Росією

За закупівлі зброї в Міноборони відповідає ексміністр з Криму часів Януковича — Шабунін

За закупівлі оборонки в Україні відповідає ексміністр АР Крим часів Януковича з досить проросійською та корупційною репутацією.

Про це повідомляє голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін у колонці для УП.

Олександр Лієв з літа 2022 року є тимчасово виконуючим обов'язки департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони України. Саме цей департамент виконує функції замовника, тобто проводить закупівлі оборонного обладнання в Україні.

"Від безпосереднього рішення та підпису Лієва залежить у кого, за скільки і яку зброю та військову техніку купує держава Україна за кошти українських платників податків. Деталі калькуляції ціни обладнання, яке виробляється в Україні, включаючи інформацію про іноземні комплектуючі, графік проплат за контрактами, місця розташування виробництв в Україні, терміни поставок – усе це безпосередньо в розпорядженні Лієва", – каже Шабунін.

За його інформацією, попри публічні заяви Міністра оборони, що в Україні зброю закуповує новостворена Агенція з оборонних закупівель за стандартами НАТО, департамент Лієва здійснює багатомільярдні контракти. Також він співпрацює з міжнародними партнерами в інтересах забезпечення ЗСУ сучасними зразками озброєння.

Спираючись на відкриті джерела, Олександр Лієв є уродженцем м. Ухта Республіки Комі рф.

Колишній міністр курортів та туризму АР Крим часів Януковича у 2013 році був нагороджений орденом святой Анни Трєтьєй Стєпєні від Глави російського Імпєраторського Дома Государині Вєлікой Княгіні Марії Владіміровни.

28 лютого 2014 року, на другий день після захоплення спецпризначенцями рф приміщень ВР і уряду Криму, кримські депутати затвердили новий склад "уряду Аксьонова". Тоді ж Лієв натякнув, що був готовий працювати в окупаційному уряді, однак  заявив, що «не відповідає критеріям, які стають актуальними у цей революційний час», і обіцяв допомагати міністру.

5 березня того ж року Олександр Лієв в інтерв'ю Громадському закликав Київ "почути Крим" і "легалізувати референдум" про його статус. Також він розповідав, що був довіреною особою Януковича на виборах в Криму, але "разочаровался". "Вибор между западом і востоком – конечно ми менітально рускіє", – зізнавався Лієв та продовжував працювати в приміщенні підконтрольного росії уряду Криму.

Шабунін додає, що Лієв блокував вʼїзд українським військовим морякам на територію українських маяків та був членом "тіньового уряду" Криму.

За свідченнями очевидців і публікаціями в ЗМІ, у січні 2006 року Лієв координував виставлення пікетів та блокпостів біля маяків, які за розподілом Чорноморського флоту CРCР мали відійти Україні, але незаконно утримувалися Чорноморським флотом рф. Проросійські активісти протидіяли українським військовим морякам, які намагалися увійти на територію маяків у Великій Ялті, Феодосії й поблизу Генічеська. 

Також ще з Криму за чоловіком тягнеться шлейф корупційних історій. Привів Лієва в політику колишній голова міськради Красноперекопська Сергій Куніцин, який мав тісні зв’язки із Дмитром Фірташем. Зокрема у 2009 році, коли Куніцин обійняв посаду голови Севастопольської держадміністрації, а Лієва призначили керівником управління Антимонопольного комітету. Період "губернаторства" Куніцина у Севастополі запам’ятався аферами навколо земельних ділянок та іншого майна Міноборони України, які через схему сервітуту віддавались під комерційну забудову.

"У 2010 році після відставки Куніцина Лієв зійшовся з "донецькими" – урядом АРК Василя Джарти – та отримав посаду заступника міністра курортів і туризму, яке очолював в уряді Могильова. Саме близькість до "донецьких" могла бути головною причиною, чому Лієва не взяли в окупаційний "уряд Аксьонова", який формували в основному із "кримських", дуже ображених на Януковича, Джарти та Могильова осіб", – зазначає Шабунін.

Після окупації півострова Лієв перебрався до Києва та у 2014 році влаштувався працювати на керівні посади до Національної суспільної телерадіокомпанії, де прилаштував і своїх родичів. Однак після виявлення цього факту звільнився у 2019 році.

Паралельно з лютого 2015 по квітень 2016 року Олександр був радником міністра аграрної політики України Олексія Павленка, де, за даними ЗМІ, фактично очолював патронатну службу міністра та був відповідальним за процедуру конкурсів на керівників усіх державних підприємств МінАПК.

Зокрема у лютому 2016 року екскерівник "Артемсолі" Денис Фоменко в інтерв’ю «Економічній правді» звинуватив міністра Павленка у використанні "смотрящих" для викачування грошей з держпідприємств, а серед "кураторів", назвав і прізвище Лієва. Сам Лієв тоді заперечував звинувачення…

Згідно з декларацією Лієва за 2016 рік, з квітня 2014 року він користувався будинком під Києвом в селі Іванковичі Васильківського району площею 539 кв м., а також мав 345 тисяч доларів готівки, походження якої важко визначити.

У 2017 році родина Лієва почала активно купувати нерухомість в Києві. Зокрема дружина Тетяна оформила на себе трикімнатну квартиру площею у 201,4 кв м в центрі Києва на вулиці Січових Стрільців, а ще одну, площею 38,7 кв м, вона придбала уже на початку 2019 року.

Дружина Тетяна Лієва є бенефіціарною власницею ТОВ "Зручно". Товариство не відрізняється значними оборотами у 2020-2021 роках, проте отримувало незначні державні тендери з послуг з розміщення текстової інформації, графічних елементів, зображень на вебпорталі "Zruchno.Travel".

"Невідомо, чим саме займався Лієв в період між 2019 та 2021 роками, але за інформацією ЗМІ в січні 2022 року Лієв якимось дивом потрапив на роботу в Міністерство оборони України. Всі вищенаведені факти про відверто проросійське та корупційне минуле Олександра Лієва є в публічному доступі, але незважаючи на це, він вже більше пів року є головним відповідальним країни за закупівлі зброї", – заявляє голова правління Центру протидії корупції.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ