З нагоди початку навчального року Гал-інфо публікує загадки та кросворди, які створювали юні школярі понад 100 років тому та надсилали до дитячого журналу “Дзвінок”.
“Молися сину за Вкраїну” – такою є відповідь на один із ребусів, який отримала редакція журналу для дітей та молоді “Дзвінок” від одного зі своїх читачів. Невідомий автор цієї патріотичної загадки національного характеру мав до видавців лише невеличке прохання – нарисувати ворону і ринку (невисока глиняна миска) трохи краще, аніж це зробив він у листі.
Цей ребус вдалось віднайти журналістам Гал-інфо серед інших листів із авторськими загадками та кросвордами, які надсилала малеча разом із батьками у редакцію журналу “Дзвінок”. Зберігаються вони сьогодні у Центральному державному історичному архіві України у м. Львів.
Український ілюстрований двотижневик для дітей і молоді під назвою “Дзвінок” виходив у Львові з 1890 по 1914 роки. У ньому малеча могла віднайти оповідання, вірші та казки І. Нечуя-Левицького, Ганни Барвінок, Л. Глібова, Н. Кобринської, Марка Вовчка, Олени Пчілки, Лесі Українки, Т. Шевченка та багатьох інших. Для розвитку критичного мислення та пам’яті, діти могли також розв’язувати кросворди, ребуси та віднаходити правильні відповіді на унікальні загадки, які створювали часто їхні однолітки.
В. Стефаник, Б. Грінченко, М. Грушевський, О. Стороженко – це лише окремі українські видатні діячі, які стали героями дитячих загадок. Не випадково у центрі більшості ребусів та кросвордів розміщено Україну та її громадян, які у конкретну історичну епоху визначали вектор її розвитку до незалежної та самостійної держави. Такий акцент у дитячому періодичному виданні свідчить про систематичне національно-патріотичне виховання свідомого юного покоління, яке знає своє історичне минуле, усвідомлює власну приналежність до українського народу, ідентифікує себе українцями.
Саме читання книг, навчальних чи періодичних видань можна вважати головним джерелом знань, яке не лише інформує та просвітлює, але й вчить аналізувати та мислити. Зокрема, сучасні дитячі журнали, як-от “Зернятко”, “Пізнайко” та “Барвінок” – це продовження тяглої традиції друкованих видань, які протягом століть продовжують розвивати дітей всебічно, а також силою Слова виховувати юних українців, навчати їх історії, моралі, формувати національно-патріотичну свідомість.
Пропонуємо нашим читачам залучити своїх юних школярів до розв'язування кросвордів, які понад 100 років тому вигадувати їхні однолітки у різних куточках України. Так, на світлинах є і виконані загадки, однак які також не слід залишати осторонь при прочитанні. Адже навіть розглядати загадки юних дітей, які вони створювали і записували у листи власноруч – це унікальна можливість, аби переконатись у глибокому виховному значенні друкованих періодичних видань.