Деякі положення є загрозливими, оскільки по суті узаконюватимуть сумнівні схеми розподілу земель, які відбулися в минулому.
Президент Володимир Зеленський 7 квітня підписав законопроєкт "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача".
Про це йдеться на сайті Верховної Ради.
Проєкт закону пропонує обмежити до 10 років термін повернення в державну чи комунальну власність незаконно відчужених у приватну власність земельних ділянок. Це означає, що після закінчення цього терміну всі такі ділянки залишаться у приватній власності без можливості повернення державі чи громадам.
Окрім того, у разі, якщо суд ухвалить рішення повернути ділянку назад у власність державі чи громаді, то вони будуть зобов’язані компенсувати її приватному власнику ринкову вартість. Ці положення є загрозливими, оскільки по суті узаконюватимуть сумнівні схеми розподілу земель, які відбулися в минулому.
Як зауважив рух "Чесно", хоча законопроєкт передбачає винятки для земель стратегічного значення, об’єктів критичної інфраструктури, природоохоронного фонду та культурної спадщини, однак містить нюанси, які ускладнюють, або унеможливлюють таке повернення. Також він не враховує, що межі земель природоохоронного фонду чи культурної спадщини часто не визначені чітко і не зафіксовані в Державному земельному кадастрі. У таких випадках держава повністю втрачає механізми повернення цих активів на свою користь.
Окрім того, запропоновані у законопроєкті формулювання можуть ускладнити повернення майна та земель на тимчасово окупованих РФ територіях України, хоча на це прямо вказало головне юридичне управління Верховної Ради.
За словами фахівців зі збереження екосистем, новоприйнятим законом змінюється порядок повернення в народну власність незаконно приватизованого майна. Насамперед ці зміни були проведені під вкрадені землі, зокрема ділянки лісу та узбережжя.
У чинній редакції документ фактично легалізує незаконну приватизацію територій лісового та водного фонду, а також створює ряд ризиків, зокрема витрачання бюджетних коштів на компенсації власникам, які отримали ділянки всупереч закону, та безконтрольну забудову лісів і прибережних зон.
