Як зображали Зішестя Святого Духа на давніх українських іконах
На п'ятдесят перший день після Великодня християни східного обряду святкують Зішестя Святого Духа. Це давнє християнське свято знайшло своє відображення в українській іконографії. У Національному музеї імені митрополита Андрея Шептицького зберігається велика кількість ікон Зішестя Святого духа, які походять ще з ХV ст.
Про унікальні пам’ятки, які є в експозиції музею, Гал-інфо розповіла завідувачка відділу давньоукраїнського мистецтва Національного музеї імені митрополита Андрея Шептицького Марія Гелитович.
1/1
Згідно з православним ученням, саме сходження Святого Духа на апостолів явило піклування Триєдиного Бога і просвітлення світу.
Як сказано у Святому Письмі, Ісус Христос зіслав Святого Духа на Марію Матір та своїх апостолів, які перебували на молитві.
Так сповнилася обітниця Христа: «Як прийде Утішитель, якого зішлю вам від Отця, Дух істини, який від Отця походить, то він і свідчитиме за Мене».
У Національному музеї імені митрополита Андрея Шептицького зберігаються унікальні давні ікони Зішестя Святого Духа.
1/3
В іконографі Зішестя Святого Духа зображали дванадцять апостолів, які тримають у руках свої згортки та книги. На них сходить Дух Святий у вигляді полум'я. Також на іконах зображали старий світ у вигляді старця, якого підписували, як Космос.
«Це старий світ у темряві чекає на просвітлення. Ісус Христос казав: «Я є світло світу». Тому тут у темряві люди чекали на нове вчення», - зазначила Марія Гелитович.
Найдавніша ікона, за словами Марії Гелитович датується кінцем ХІV - початок ХV ст. та походить із с. Радруж, північно-західна Галичина (тепер - Польща).
1/5
«Це найдавніша ікона Зішестя Святого Духа. Бачимо, що апостоли тримають в руках книги, або сувої. Цікаво, що в сегменті неба зображений Ісус Христос, який присутній при Зішесті Святого Духа. Внизу - старець Космос, який чекає на появу Святого Духа - просвітлення новим вченням Ісуса Христа. Він уособлює старий світ», - зазначила Марія Гелетович.
Ще одна ікона в колекції музею є однією із найгарніших, але вона має суттєві втрати.
1/8
«Це ікона Зішестя Св. Духа кінця ХV ст із с. Викоти, Львівської області. Вона дуже гарна, але дуже понищена. Хоч її і реставрували, але, на жаль, вона має багато втрат. Ми бачимо тут цікаве мистецьке вирішення та дуже гарну колористику. У сегменті неба бачимо червоні промінці.
Знаємо, що Святий Дух зійшов на апостолів вогняними язиками і вони були над кожним із них. Тут видно в німбах червоні рисочки – це власне і є ті вогники над головами апостолів», - зазначила Марія Гелитович.
Вона наголосила, що апостолів також зображували в ієрархії.
«Верховні, старші апостоли сидять згори, а знизу молодші – це, як правило, Пилип і Тома. Бачимо, що їх зображали зовсім юними, безбородими. Цікавою також є червона завіса, яка привідкривається і символізує певне таїнство. Загалом ця ікона показує дуже цікаву архітектуру», - додала Марія Гелитович.
Окрім того, часто зображення Зішестя Святого Духа можна зустріти на великих іконах з сюжетами.
1/11
«Ми маємо такі зображення на одній із найдавніших в українському іконописі ікона Воздвиження Чесного Хреста, яке датується першою третиною ХV ст. та походить із с. Здвижень, Лемківщина (тепер – Польща). Тут ми бачимо почергово і Хрещення, і Трійцю, і Зішестя Святого Духа на апостолів», - сказала Марія Гелитович.
Давні ікони Зішестя Святого Духа можна побачити у Львові, в експозиції Національного музею імені митрополита Андрея Шептицького (просп. Свободи,20).
Нагадаємо, що історія Національного музею у Львові розпочинається 1905 роком. Тоді з ініціативи митрополита Андрея Шептицького був заснований «Церковний музей», основною збіркою якого було сакральне мистецтво, тобто освячені речі, які використовували під час Літургії.
Багато старовинних ікон у ХІХ - на початку ХХ ст. вважалися вже не модними, отож, їх переважно спалювали, або переносили з однієї церкви до іншої. Саме тому Митрополит Андрей Шептицький задумав заснувати музей, де б ці ікони зберігалися не лише як предмети культу, а як такі, що мають мистецьке значення.
1913 року урочистим актом Митрополит Андрей Шептицький передав приватну фундацію «Церковний музей» в дар українському народу.
На сьогодні Національний музей у Львові налічує понад 140 тис. експонатів.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.