Учора, 25 травня, на території ДП «Львівський бронетанковий завод» відбулося відзначення Дня Європи під гаслом «Україна – Європейський щит!». На закрите святкування запросили 350 людей. Захід відбувся помпезно і ефектно. Для гостей застелили червону доріжку.
Гостям заходу продемонстрували українську військову техніку. Після урочистої частини була концертна програма. Перед запрошеними виступали симфонічний оркестр INSO під керівництвом відомої диригентки Оксани Линів, хорова капела «Дударик», балет «Життя» та інші виконавці.
Виступи були на фоні важкої техніки. Поруч стояв танк, біля якого гості залюбки фотографувались.
Кошторис заходу організатори не озвучили, посилаючись на те, що не встигли підрахувати витрати, але директорка департаменту з питань культури Львівської ОДА Христина Береговська запевнила у коментарях журналістам, що захід коштує не більше, ніж звичайна урочиста академія.
На самому заході були присутні керівництво міста та області, а також віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе та голова представництва ЄС в Україні Хюґо Мінґареллі. Варто додати, що попередньо обговорювали і прибуття Президента Петра Порошенка, але візит скасували.
Скандальний присмак.
Напередодні святкування Дня Європи у Львові розгорівся справжній скандал. Думки з приводу локації (Львівський бронетанковий завод - режимний об’єкт) та інсталяції за участі артистів балету розділилися. Одні доводили, що це креативно і сучасно, інші ж запевняли, що в часі війни це недоречно.
Окрім того, обурення спричинив дрес-код, зокрема, червоні вечірні сукні для жінок.
Невдоволення полягало власне не у самому святкуванні Дня Європи, а у запропонованому чиновниками форматі. Проти формату закритої вечірки на режимному об’єкті та інсталяції гусениць з болотом зі сходу України, які організатори спеціально просили не чистити і на яких мали працювати артисти балету, виступили волонтери, бійці АТО, а також дехто із журналістів.
У Львові інсталяція до Дня Європи спричинила скандал
Критики організатори не сприйняли, тому під час прес-конференції напередодні слів не добирали. Особливо емоційно на критику відреагував директор – художній керівник Львівського національного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької Василь Вовкун.
«Живемо в час гібридної війни і у Львові також. Не знаючи, що буде і як буде, почали критикувати. Я розглядаю це тільки як п’яту колону. Комусь не подобається мистецтво балету? Комусь не подобається наш інтелектуальний продукт, який роблять на бронетанковому заводі? Ось де гібридна війна на наших теренах. Якщо ви ставите провокаційні запитання – ви належите до п’ятої колони», - сказав Вовкун.
За його словами, назву «Україна – щит Європи» придумав він і у такий спосіб натякнуть європейцям, що Україна їх захищає.
«Це не просто концерт, а дійство, яке об’єднає зброю і мистецтво. Там буде інсталяція: гусениці з болотом зі сходу України, - ми їх спеціально просили не чистити, - і на них будуть працювати артисти балету. Ми прийшли не виправдовуватися, а сказати, щоб ви вдарили по писку тих, які це пишуть. І в цей писок треба плюнути…», - заявив Василь Вовкун.
Така заява спричинила ще більше обурення в громадськості. Вже на самому заході Василь Вовкун був не таким категоричним, але свою тезу про те, що захід хотіла зірвати «п’ята колона» він таки повторив.
Ідея гарна.
Авторка ідеї концерту в ангарі стратегічного заводу Христина Береговська під час спілкування з журналістами зазначила, що довго думали, де відзначати День Європи.
Під час прес-конференції Христина Береговська розповіла, що у такий спосіб хотіли продемонструвати європейським партнерам українську важку техніку та показати, що Україна є щитом Європи. Зокрема, презентувати гостям «Дозор-6».
Для того, щоб підсилити цей ефект, під час концерту зробили акцент на те, що Україна завжди ще від княжих часів була таким щитом для Європи.
«Музика і танки – це зброя для перемоги. Україна ще від княжих часів була щитом Європи. Митці, музиканти, князі і княжни були носіями культури в Європу. Поєднати непоєднуване – танк і скрипку. Показати, як музичними композиціями ми можемо здобувати мир. Ми довго думали, де відзначити День Європи. Мистецтво – не слабша зброя, ніж танк чи гвинтівка. Мистецтво – як зброя заради миру», – сказала Христина Береговська.
У коментарі журналістам учасник АТО Тимур Баротов розповів, що не згоден із думкою, що захід відбувається помпезно.
«Акція не відбулася помпезно. Вона відбулася, як має відбуватися в Європі. Тут готується техніка, яка піде на фронт, із Заходу на Схід, і це теж певний символізм. Ми маємо показати, наскільки ми стійкі та сильні», - сказав він.
Загалом гостям заходу дійство сподобалось. У соціальних мережах люди писали схвальні відгуки та коментарі під світлинами з дійства.
У соціальній мережі Фейсбук відома українська співачка та волонтер Софія Федина написала: «День Європи, Львівський бронетанковий завод. Мега-круто! І потрібно. Щоб показати нашу готовність боронити не тільки Україну, а й увесь цивілізований світ від московського агресора! І ще раз привернута увага до стратегічного підприємства, якому потрібні державні вливання і промоція для відновлення повномасштабних потужностей!».
Також на заході були присутні курсанти Національної академії сухопутних військ, бійці Нацгвардії, учасники АТО та жінки, які втратили своїх чоловіків на війні. Загалом у них залишилися приємні враження від концерту.
Інша думка.
Були й ті, які залишилися невдоволені заходом навіть після побаченого. Зокрема, мобілізований до ЗСУ, учасник АТО і журналіст ICTV em>Іван Кривий на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук написав, що його захід дійсно вразив, але негативно.
«Потрібно пройти по умовній червоній доріжці, по обидва боки якої техніку ремонтують працівники, звичайні люди. Вони плюються, сміються, дивуються, що з них зробили декорації, і дуже критично оцінюють усіх, хто проходить на шоу», - написав Іван Кривий.
Дружина загиблого у 2014 році офіцера-десантника Івана Пасевича Олена Пасевич в коментарі Гал-інфо також висловилась з цього приводу.
«Є теми, якими не можна спекулювати. Це те ж саме, якби зробити театралізоване шоу із щитами і касками і показати, як хлопці гинули на Майдані, і постелити тут червону доріжку. Це трохи дико. Не можна маніпулювати хлопцями та війною. Показувати відверто, що вони є живим щитом. Мене не кликали. Можливо розуміючи, що я не відношусь до категорії тих вдів, у кого може бути червона сукня. У мене нема таких речей у гардеробі, і по тому відчуттю, яке у мене є на зараз, я не впевнена, що вони взагалі у мене з’являться. Вся наша країна платить дуже високу ціну. Привернення уваги, звичайно, потрібне, але не у такий парадоксальний спосіб. Привернення уваги має бути діями. Можливо, хтось віддав життя на цій броні. А на цьому фоні усі усміхнені та яскраві… Така форма мене образила та принизила. Мене тішить, що балерини, які мали б там бути, їм вистачило мужності не брати у цьому участі», - сказала Олена Пасевич.
Учасник бойових дій на Донбасі, демобілізований боєць-десантник Віталій Свінціцький вважає, що вечіркам не місце на стратегічному об’єкті:
«Я не був на цьому заході і не пішов би на нього принципово. Як учасник російсько-української війни не думаю, що варто зараз так пафосно проводити заходи. З тих фото і відео, які я бачу, то це більше нагадувало елітну вечірку. Я не розумію таких забав у яскравих тонах. Як депутат Львівської міської ради я знаю, що все впирається у кошти, і, щоб допомогти бійцям АТО, ми постійно пробуємо ці гроші вишукувати. Тому мені цікаво, яку суму витратили на цей захід. Я хочу почути кошторис. Наприклад, наш побратим, який був поранений ще у 2014 році, буквально вибрався з «того світу». У квартирі, яку йому надали, хлопці-десантники самостійно роблять ремонт. Ми збираємо кошти на його реабілітацію, щоб він знову був здоровим. Може, було би добре і про таких хлопців згадати і їм віддати ці кошти?
Інше питання, чи це дійсно варто відзначати у такий спосіб? У нас танків не вистачає на передовій, бійці недотримують бронетехніку. Коли я воював, то моя частина мала менше половину від потреби. «Дозорів» ми взагалі не бачили. А тут хизування перед європейцями. Європейці більше цінують скромність, а не помпезність. Прикро, що танки зробили частиною постановки. Я не розумію захоплення… Для скількох ця техніка могла стати домовиною? Коли їдеш у Піски, там стоїть вигорілий танк. Той, хто це бачив, ніколи не зможе уявити на ньому балерин».
Волонтер, координатор «Центру забезпечення військових» Ірина Яремко вражена словам директора Львівського оперного театру.
«Мені важко про це говорити. Мене не запрошували, але я б не пішла. Я не проти святкування Дня Європи. Я тільки за! Нам треба бути з Європою. Але чи доброю локацією є Бронетанковий завод? Танки – це зброя і оборона, але це настільки зараз делікатне і важке питання. Як на це подивляться ті, хто втратив свого сина чи батька? Я не зрозуміла концепції. Я готова сприймати експерименти в мистецтві, але таке в часі війни – це розрив мозку. Я не знаю чи так треба було День Європи святкувати. Ми маємо Арену Львів. Можна було показати «щит» з портретів наших хлопців, у нас є чудовий музей у 80-й бригаді. Я не зрозуміла цього. Червона доріжка на Бронетанковому заводі… це не те місце. Тим більше Василь Вовкун, як він не гарно висловився, як він плюнув у душу волонтерам, тим, хто воює, тим, хто має іншу думку. Така людина не має права очолювати театр. Добре, що у мене багато роботи, і вона рятує. Дуже неприємний осад», - Сказала Ірина Яремко.
Варто додати, що, за інформацією журналістів, організатори від скандальної інсталяції не відмовлялися. Брати участь у цьому не захотіли самі артисти балету.