Відповідно до рішень ЦВК 25 жовтня 2015 року у Львівській області відбулися перші вибори голів та депутатів 15 ОТГ, які утворилися внаслідок об’єднання 46 місцевих рад (151 населений пункт).
Загальна площа ОТГ сягає 1 107 кв. км, що становить 5,1% від площі області. Чисельність населення в ОТГ становить 66,1 тис. осіб, що становить 2,6% від загального числа населення області.
Місцевим бюджетам ОТГ області на 2016 рік передбачена з державного бюджету освітня субвенція - 79 млн грн та медична субвенція – 40 млн грн.
14 громад отримують з державного бюджету базову дотацію, 1 бюджет громади затверджено з реверсною дотацією – Новокалинівська ОТГ.
Всього бюджети ОТГ області отримають 24,5 млн грн базової дотації.
Найбільше фінансово залежними від державного бюджету є Новоміська та Вільшанська ОТГ- 66% у доходах громади становить базова дотація, Воле-Баранецька ОТГ – 65%.
Затверджений обсяг доходів загального фонду місцевих бюджетів ОТГ області на 2016 рік з трансфертами з державного бюджету становить 197 млн грн, що усемеро більше від уточнених показників місцевих бюджетів (які увійшли до складу ОТГ) на 2015 рік.
У результаті утворення об’єднаних громад зріс обсяг власних доходів місцевих бюджетів удвічі (на 26 млн грн) порівняно з 2015 роком (з 28 млн грн до 54 млн грн). Основним джерелом наповнення бюджетів є податок на доходи фізичних осіб – 24 млн грн. Наступне джерело за вагомістю - плата за землю – 15 млн. грн.
Об’єднання громад дозволило збільшити власні доходи бюджетів ОТГ на 1 жителя відповідної території, в середньому показник зріс на 360 грн (з 394 грн до 753 грн).
І зрозрахунку на 1 жителя найбільше коштів отримає Тростянецька ОТГ – 2519 грн, найменше – Вільшаницька ОТГ – 252 грн.
Виходячи із фінансових ресурсів, ОТГ вже на початку бюджетного року змогли запланувати у відповідних бюджетах кошти на здійснення видатків розвитку (капітальні видатки) у загальній сумі 8 млн грн.
Найбільший обсяг таких коштів передбачено Тростянецькою ОТГ – 3,6 млн. грн.
Затверджені обсяги видатків на 1 учня загальноосвітніх закладів у місцевих бюджетах ОТГ становлять від 9,2 тис. грн до 19,3 тис. грн. Зазначене свідчить як про фінансову можливість громади додатково спрямувати власні ресурси на підтримку загальноосвітніх закладів, так і про необхідність проведення оптимізації мережі закладів, оскільки утримання учнів в малокомплектих закладах є витратним.
Найбільша штатна чисельність працівників виконкому (службовців) затверджена Новокалинівською ОТГ – 38 осіб, найменша – Міженецькою ОТГ – 14, Бісковицькою, Луківською та Тростянецькою ОТГ – по 16 осіб.
Виходячи із розрахунку чисельності населення громад та чисельності службовців, можна зазначити, що найбільше навантаження на 1 службовця з надання послуг населенню передбачається у Тростянецькій ОТГ - 505 осіб, найменше – у Новострілищанській ОТГ – 100 осіб. Найбільша питома вага видатків на утримання службовців у фінансовому ресурсі ОТГ (без урахування субвенцій) припадає на бюджет Чукв`янівської ОТГ - 48%, найменша – на бюджети Бабинської, Гніздичівської та Тростянецької ОТГ – по 24%.
Також ОТГ отримали субвенцію з державного бюджету на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад у сумі 46 млн грн, що становить 4,6% від загального обсягу по Україні. Найбільший обсяг субвенції становить 6 млн грн в Тростянецькій ОТГ, найменший – 1,5 млн грн у Міженецькій ОТГ.
Публікацію підготовлено за даними Центр управління знаннями «Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку», який створено при Всеукраїнській асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад» (далі УАРОР) за підтримки спільного Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду – ІІ» (далі МРГ-II). Ініціатива спрямована на сприяння та удосконалення процесу місцевого врядування на основі співучасті та сталого розвитку.