Гал-інфо продовжує цикл матеріалів про Державну прикордонну службу України. На цей раз журналісти завітали в гості до спецпризначенців ДОЗОР.
- Корнелій Непот: «Si vis pacem, para bellum» (Якщо хочеш миру, готуйся до війни).
Спецпідрозділ центрального підпорядкування Адміністрації Державної прикордонної служби України 10 окремий загін оперативного реагування (ДОЗОР) дислокується на Львівщині в Кінологічному навчальному центрі, що у Великих Мостах. Загалом по всій Україні функціонує п’ять таких підрозділів відповідно до регіональних центрів: у Харкові, Одесі, Херсоні, Житомирі та у Великих Мостах, а також декілька бойових підрозділів безпосередньо у Києві.
Дозорівці виконують задачі, як з метою охорони державного кордону так і за погодженням з Києва, можуть залучають до спецоперацій різних силових відомст України, зокрема Державного бюро розслідувань, НАЗК, СБУ, Нацполіції.
Гал-інфо отримало унікальну можливість побачити, як проходить служба у ДОЗОР, аби ще ближче познайомити своїх читачів з військовою справою. Ми також дізнались, як стати одним із дозорівців. Про це та не тільки читайте та дивіться у репортажі з Львівщини.
Ще треті півні не співали…
Для того, аби разом із загоном о восьмій ранку виїхати на полігон, ми рушили зі Львова до Великих Мостів, коли ще й на світ не зайнялося. Враховуючи свої знання, що для військових точність та пунктуальність на перших позиціях, ми прибули навіть завчасно. При вході на територію нас зустрів заступник начальника загону – начальник відділу прикордонної служби ДОЗОР Сергій, який упродовж дня ознайомлював нас не лише з специфікою служби, а й з озброєнням, спецобладнанням та ін.
Військовослужбовець не з чуток знає про процес відбору майбутніх дозорівців, адже від самих зародків загону був начальником групи інструкторів, які, власне, і займались добором, а згодом і навчанням нової команди.
Лише 5-10% кандидатів проходять усі етапи відбору
- Антисфен: «Своїми соратниками потрібно робити людей мужніх і справедливих; краще боротися серед небагатьох хороших проти безлічі поганих, ніж серед багатьох поганих проти небагатьох хороших».
Як стати дозорівцем? Пройти відбір. По-перше, для цього необхідно бути військовослужбовцем за контрактом у лавах Держприкордонслужби. По-друге, потенційні кандидати на місце у ДОЗОР мають пройти ряд тестів та випробувань. Тому й не дивно, що переважно лише 5–10% від заявлених охочих проходять всі етапи відбору – а їх всього три.
Перший етап – організаційний. Спершу претендент пише заяву напряму на командира підрозділу, документ розглядають та запрошують на курс відбору відповідно до розпорядження Адміністрації Держприкордонслужби. Після прибуття на місце дислокації підрозділу прикордонник може приступити до організаційного етапу, який складається з трьох послідовних перевірок.
Медичний огляд. Якщо під час перевірки стану здоров’я медики побачать хронічні захворювання, які у перспективі унеможливлять перенесення підвищеного фізичного навантаження, то такого кандидата вже на організаційному етапі відсіюють та відправляють назад.
Фізпідготовка. Кандидати на службу в ДОЗОР здають нормативи за програмою загальної фізичної підготовки, яку вимагають від військових з усіх інших підрозділів. Це, наприклад, біг – сто метрів, три кілометра та підтягування. Незалежно від вікової категорії для кандидатів нормативи є спільними для всіх охочих. На даний час жінки можуть брати участь у відборі на рівні з чоловіками.
Як зазначив начальник підрозділу, мінімальна оцінка для того, аби пройти на наступний етап – 4 з 5. Нерідко буває так, що ті кандидати на місце у ДОЗОР, які фізичну підготовку здають на 4, на другому етапі можуть розкрити себе ще більше, і зарекомендують себе краще за тих, хто на першому етапі був більш фізично підготовленим.
Психологічна перевірка. У загоні є посада спеціаліста психолога, який як і медик перевіряє здоров’я військового, але вже психологічне. У своєму арсеналі фахівець має ефективні сучасні методики, які допомагають визначити необхідні показники. Практика свідчить про те, що дуже високий відсоток військовослужбовців далі цього етапу на проходять.
Але тут варто зазначити, що непроходження перевірки психолога – не є тривожним сигналом для людини. Ні, зовсім ні. Це лише може говорити про те, що для задач ДОЗОР кандидат не підходить, бо перед підрозділом ставлять завдання підвищеної складності.
“У достовірності результатів психологічної перевірки ми переконувались неодноразово. Зокрема, допускаючи до наступного етапу військового, який, на думку психолога, не підходить для цієї роботи, у скорому часі ми все ж виявляли психологічну не готовність прикордонника до вирішення поставлених задач”, – зокрема розповів начальник підрозділу.
З усіх знімаються погони
Другий етап – п’ятиденний курс виживання. Однією з особливостей підрозділу є те, що у строю всі урівнюються у званнях і до всіх застосовується однаковий підхід. Тобто не важливо чи ти офіцер, чи ти сержант, чи рядовий – з усіх знімають погони та будь-які інші знаки розрізнення, натомість присвоюючи кожному порядковий номер.
- Солон: «Перш ніж керувати, навчись коритись».
Більш того, ніхто з учасників відбору не знає, а це для справи і не важливо, яке звання мають інструктори.
“Також ми постійно змінюємо старших груп, аби побачити, як офіцер, до прикладу, може підпорядковуватись сержанту – це дуже важливо”, – зазначає Сергій.
На межі своїх можливостей
- Наполеон: «Від солдата вимагають найперше витривалості та терпіння; хоробрість — справа друга».
Відповідно до програми тестування, майбутні спецпризначенці ДОЗОР протягом п’яти діб повинні виконувати завдання з фізичним навантаженням в умовах обмеженого сну та харчування. А щодо часу на сон, то їм виділяють плюс-мінус чотири години на добу – але це не цілісний, а перервний відпочинок упродовж доби. Наприклад, чотири рази по годині. Увесь цей час люди перебувають на межі своїх як фізичних, так і психологічних можливостей.
За кожним кандидатом ми ведемо спостереження за низкою вимог. Значну увагу приділяють визначенню рівня навичок комунікації та гнучкості до переналаштування способу мислення. Є не менш важливо, щоб людина хотіла вчитись і пізнавати нове, була налаштована на засвоєння нової необхідної для виконання завдань інформації.
- Двайт Ейзенгауер: «Врешті-решт, солдатський ранець не важчий від оков військовополоненого».
Серед постійних фізичних випробувань на військових чекають марш-кидки довжиною у 10 км з екіпіровкою і без неї, 20 км з повним боєкомплектом, та навіть марш-кидок на 50 км. Також, по п’ять кілометрів прикордонникам потрібно пронести колоду і стільки ж пораненого. На час виконують таке завдання як штовхання групою бронеавтомобіля.
Для того, щоб допомогти військовим краще впоратись з поставленими завданнями, усіх учасників відбору ділять на групи – за рахунок чого створюють конкуренцію, яка, як відомо, є рушієм та джерелом додаткової сили. Адже кожен хоче перемогти – довести собі та оточуючим свою першість.
Дисципліна наше все
- Вашингтон: «Дисципліна — душа армії. Вона перетворює нечисленне військо в могутню силу, приносить успіх слабким і повагу всім».
У підрозділі одним з найважливішим правилом є жорстка дисципліна. За мінімальне відхилення від вимог, та поставлених завдань, передбачене покарання у вигляді додаткових фізичних вправ. Саме тому підрозділ найбільш дисциплінований під час курсу відбору. Зауважимо, що ці вправи не виконують замість основної програми, а вони йдуть на додачу до обов'язкових вправ.
Варто додати, що інструктори, які працюють з кандидатами під час відбору, виконують усі завдання на рівних разом з ними. Тобто нема такого, що одні виконують, а хтось інший просто стоїть та дивиться: “Є завдання — виконуємо всі разом”.
“Враховуючи наявність фізичного та психологічного тиску, ми звісно розуміємо, що це не кожному під силу. Тому у будь-який момент військовий може зупинити випробування. Умовою передчасного завершення п’ятиденного етапу курсу виживання є зняття жетону з індивідуальним номером та передача його інструктору. Для такого військовослужбовця випробування завершується і він може їхати додому”, – розповів Сергій.
Найвитриваліші переходять на третій етап
Третій етап — місячне навчання. Після виснажливого п’ятиденного випробовування, військовослужбовці, які витримали випробування, отримують можливість відпочити та відновити сили. Опісля формується група для проходження навчання.
Під час останнього етапу фізичні навантаження продовжуються, але вже переважно у змагальній формі. Натомість вже кращі умови проживання, режим дня та раціон харчування. Також на третьому етапі вже більше часу дається на відпочинок, дозвілля.
Кандидати на службу в ДОЗОР розширено вивчають порядок володіння зброєю, тактичну медицину, процедуру прийняття тактичних рішень — це чудова нагода побути учасником планування спеціальних операцій.
Опісля усі здають підсумкові іспити. За результатами яких атестаційна комісія аналізує кожного кандидата та пропонує посаду, на яку їх можуть взяти а службу. Наприклад, офіцер штурмової групи, водій або медик тощо. Також військовослужбовцю можуть запропонувати находження в резерві до появи відповідної посади. Але якщо такої посади не буде протягом року, то всі етапи відбору прийдеться пройти повторно.
Також варто зауважити, що одним з обов’язкових вимог проходження служби в ДОЗОР є проходження поліграфа на предмет мети служби в даному спецпідрозділі, вживання алкоголю чи наркотичних препаратів і т.д.
Тож, якщо ви прикордонник, який за плечима має досвід служби, ба більше відчуває у своєму тілі надсилу, а в дусі міць, то спецпідрозділ ДОЗОР запрошує пройти випробовування на межі своїх можливостей.
Ще більше цікавих статей на військову тематику знайдете за посиланнями нижче.
По сусідству з ведмедями: Як прикордонники оберігають гірські кордони України
КПП "Смільниця-Кросьценко" як вдалий приклад співпраці з польськими прикордонниками
Державна прикордонна служба України: Долі різні - кордон один