Учора, 22 жовтня, у прес-центрі Гал-інфо відбулось оголошення конкурсу на здобуття Міжнародної премії імені Івана Франка у 2020 році.
Недарма для оголошення старту прийому робіт обрали саме екватор осінні — жовтень. У житті Івана Франка цей період був щедрим на події. Наприклад, саме у жовтні 1875 року він вступив на філософський факультет Львівського університету, де вивчав насамперед класичну філологію та українську мову й літературу. Також восени 1892 року вступив до Віденського університету, де у 1893 році під керівництвом відомого славіста В. Яґича захистив дисертацію про Варлаам і Йоасаф. Більш того, саме 20 жовтня 1889 року Іван Якович звільнився від третього ув’язнення. Також у жовтні Каменярові присвоїли звання почесного доктора Харківського університету. А згодом у жовтні 1907 року Софіївський університет запросив Франка очолити кафедру слов’янських літератур.
Як бачимо, що і жовтень 2019 року відтепер пов’язаний з його ім’ям. Адже 22 жовтня у прес-центрі Гал-інфо відбулось оголошення конкурсу на здобуття Міжнародної премії імені Івана Франка у 2020 році.
За словами члена правління Фонду, доктора філологічних наук, професор Львівського національного університету ім. І.Франка Ярослава Гарасима премія покликана популяризувати Україну в усіх куточках світу.
“Завдання премії полягає у тому, щоб скристалізувати україністику закордонну, вилущити її із совєтології та із росистики. Таким чином ми покажемо собі та усьому світові, що українська гуманітаристика — це окрема, самодостатня цікава науково-перспективна проблематика”.
Головна увага на зустрічі з громадськістю і журналістами була спрямована на зміни, яких зазнає єдина міжнародна наукова премія України.
П’ятий конкурс на щорічну Премію видатного українського вченого зазнає відчутних змін і з 2020 року вручатиметься лише в одній номінації. Про це повідомили під час прес-конференції представники Міжнародного фонду Івана Франка.
«Це крок до підвищення престижу премії Івана Франка і збільшення конкуренції наукових робіт. І хоча всі нинішні лауреатські роботи мають надзвичайно високий науковий рівень, наступні зміни покликані ще вище підняти якість поданих робіт на Премію», – зазначив доктор Ярослав Гарасим.
Єдина номінація матиме назву «За вагомі здобутки (досягнення) у галузі соціально-гуманітарних наук». Учасники заходу також звернули увагу на вимоги до поданих на конкурс наукових робіт.
«Ми оновили вимоги до наукових робіт, що претендуватимуть на здобуття Премії. Зокрема, обов’язково має бути міжнародне значення роботи і приналежність її до соціально-гуманітарних дисциплін. Праці-претенденти мають ґрунтуватися на засадах наукового осмислення історичних або сучасних процесів у культурі, політиці та суспільному житті України», – прокоментувала ще одне нововведення членкиня Правління Фонду, професорка Університету банківської справи докторка Тамара Смовженко.
Директор Міжнародного фонду І. Франка Ігор Курус ознайомив присутніх з інновацією у процесі подання наукових робіт.
«Комітет прийматиме роботи з 15 січня до 1 березня 2020 року. Суб’єкти подання мають заповнити відповідну електронну форму, яка міститься на сайті Фонду. А також надіслати на поштову адресу Комітету три примірники друкованої праці зі своїм підписом», – наголосив Ігор Курус.
За його словами, решта супровідних документів залишаються незмінними, що передбачено Положенням про Премію. Також сталими будуть усі відбіркові процедури: від номінаційних комітетів, експертних рад і до визначення лауреата міжнародним журі.
Організатори конкурсу розпочнуть формувати преміальний фонд ще цього року і вже звернулися до усіх прихильників Івана Франка долучитися до цієї кампанії. А також висловили подяку від Роланда Франка усім меценатам, зокрема – Мирославу Хом’яку, Михайлу Цимбалюку, Оксані Юринець, родині Івана Франка з Торонто, о. митр. прот Богдану Матвійчуку та власникам СПА-готелю «RESPECT».
У підсумку, учасники заходу закликали небайдужих українців до підтримки Міжнародної премії імені Івана Франка у ювілейному для Фонду і Премії році.
Нагадаємо, V урочиста церемонія нагородження лауреата Премії відбудеться уже традиційно 27 серпня 2020 року в місті Дрогобичі.
Довідка. Міжнародну премію ім. Івана Франка заснував у 2015 році його онук – Роланд Франко. У 2016 році премію отримав Любомир Гузар, Верховний Архієпископ-емерит Української Греко-Католицької церкви, кардинал Католицької церкви. У 2017 році лауреатом став професор Віденського університету, президент Міжнародної асоціації україністів – Міхаель Мозер, та академік, почесний професор Львівського національного університету імені Івана Франка – Олег Шаблій. У 2018 році перемогу здобула професор Українського католицького університету (Львів) та Українського вільного університету (Мюнхен) Ярослава Мельник, та доцент кафедри Східноєвропейської історії Гельсінського університету Йоганнес Ремі. У 2019 році нагороду отримала доктор філології Міланського університету Марія Грація Бартоліні (Італія).