Слухай онлайн
Cуспільство

Фестиваль паніки і істерики — львівські медіа і коронавірус

Поки одні медіа намагаються триматися здорового ґлузду і не публікувати неперевіреної інформації, інші сіють істерику і розповідають читачам, що ті, хто не помре з голоду, не зможе мати дітей

У світі тільки і розмов, що про коронавірус. Жодна інша тема зараз не викликає стільки цікавості у користувачів соцмереж, телеглядачів, радіослухачів, тих, хто читає онлайн-видання. Ми вчимося жити в умовах інформаційного суспільства і пандемії. Те, що кожна зміна ситуації одразу стає відомою мільярдам користувачів інтернету, з одного боку, є плюсом, бо ми не можемо пожалітися на брак інформації. Та, з іншого боку, це негативно впливає на психологічний стан людей, які постійно стежать за новинами, передозовуються інформацією, відтак панікують. А звідси — легко піддаються маніпуляціям і втрачають здатність критично мислити. 

Але справа не лише в користувачах інтернету. Медіа також піддаються загальній паніці і часто користуються ненадійними джерелами, вдаються до провокаційних заголовків та інших маніпуляцій. Свідомо чи ні — питання риторичне. 

Ми проаналізували контент популярних львівських онлайн-видань (Zaxid.net, Zik.ua, Вголос, Твоє місто та Варта1) за 9-13 березня 2020 року з метою визначити кількість новин про коронавірус, їх джерельний склад і маніпуляції, зокрема невідповідність назви новини її змісту та використання емоційної лексики та оціночних суджень. Період дуже гарячий — в цей час ВООЗ оголосив пандемію коронавірусу, а в Україні зафіксували перший летальний випадок. Згідно з дослідженням, 30% новин були присвячені темі коронавірусу. Цей показник був майже у всіх виданнях однаковим. Найменше писали про коронавірус на “Вголосі” (майже 27%), найбільше — на “Твоєму місті” (39,5%).  

Звідки новини?

На “Твоєму місті” основним джерелом для новин стали матеріали пресслужб, заяви посадовців та інформація з офіційних сторінок в соцмережах. На zaxid.net — заяви посадовців та інформація з офіційних ресурсів. На zik.ua — робота власних журналістів (зокрема, посилання на продукцію телеканалу ЗІК) та іноземні видання. “Вголос” в основному послуговувався матеріалами інших видань, як іноземних, так і українських. На сайті “Варта1” основним джерелом для новин стали соціальні мережі, інформація офіційних сайтів та українських видань. Взагалі не були зазначені джерела у 1,3% новин. А у значної кількості матеріалів посилання були неповні — наприклад, зазначалося, що інформацію повідомив, наприклад, заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко, проте без уточнення де, коли або на якому ресурсі. В ідеалі ЗМІ мають подавати джерела повніше — зазначати, де і коли посадовець став джерелом тієї чи іншої інформації.  

Основним джерелом в новинах про коронавірус стали іноземні ЗМІ (19% від усіх джерел). Це й не дивно, адже великий відсоток новин про пандемію стосувався подій в Китаї, Італії, Польщі та інших країнах. Парадоксально, але жодного посилання на іноземне видання не було в новинах “Варти1”, всього 5% таких новин на “Твоєму місті”. Натомість на “Вголосі” матеріалів з посиланнями на інозмі було 28,5%, а на zik.ua — 21,5%. В основному, це видання з іменами — ВВС, Reuters, DW, CNN, AP, Bloomberg тощо. Іноді львівські видання посилалися на абстрактні “польські ЗМІ”, “чеські ЗМІ”, “російські ЗМІ” (більшість таких відсилок були на “Вголосі”). На zik.ua як джерело використали “ЗМІ ОРДО” та російський ТАСС. 

Українські видання у якості джерел інформації зайняли друге місце (17%). Посилалися як на інформаційні агенції (УНІАН, Укрінформ, РБК-Україна, Інтерфакс-Україна, УНН, Українські новини), на загальноукраїнські ресурси (Українська правда, Суспільне, Громадське, Оглядач, Радіо Свобода, ТСН, Апостроф, Страна.ua тощо). Регіональні ресурси цитували в новинах, що стосувалися конкретних регіонів, наприклад, вінницьке видання “Вежа” або “Житомир інфо”. 

Інші джерела (офіційні сайти, заяви посадовців, офіційні сторінки в соцмережах, матеріали пресслужб, сторінки окремих людей в соцмережах та власна робота журналістів) становили 8-12 % від загальної кількості джерел в новинах про коронавірус. 

Майже всі видання посилалися на телеграм-канали МОЗ або Коронавірус_інфо. фейсбук-сторінки Штабу ООС, твіттер Всесвітньої організації здоров'я (ВООЗ), а також окремих політиків та посадовців: фейсбук-сторінки мера Києва Віталія Кличка, міністра інфраструктури Владислава Криклія, осільника Чернівецької ОДА, твіттер міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Цитували і соцмережі іноземних політиків — твіттер президента США Дональда Трампа, міністра внутрішніх справ Австрії тощо. Посилалися і на акаунти селебрітіз: твіттер актора Тома Хенкса, який заразився коронавірусом і повідомив про це, власне, в соцмережі, інстаграм-аккаунт соліста гурту Rammstein та інстаграм пісенного конкурсу Євробачення. 

Хайпанути чи не хайпанути на коронавірусі — от в чому питання

Переважно новини про коронавірус були виваженими — медіа цитували офіційні ресурси і офіційні сайти, намагалися не сіяти паніку і максимально корректно інформувати своїх читачів про стан справ та послідовність дій. Але не всім вдається зберігати тверезість. Читачам zik.ua та “Вголосу” не позаздриш — окрім того, щоби намагатися зберігати спокій через навалу інформації та загальну нервозність медіапростору, вони ще й мали відсіювати маніпуляції та фейки. Просто фестиваль паніки і істерики. 

Наприклад, Zik.ua неодноразово цитував неоднозначні заяви гостей та експертів телеканалу ЗІК. Зокрема, висловлювання Володимира Кацмана про те, що карантин влада вводить задля власних потреб: “нічого путнього, нічого хорошого за цей час вони прийняти не встигли, тому що ходять чутки, в тому числі і в коридорах владних, про те, що все це зроблено для того, щоб зняти хвилю протестів. Для того, щоби переглянути винесення закону про землю, про продаж української землі і щоб уникнути протестів, щоб не збиралися масово люди, саме для цього і вводиться ось цей карантин”. Подібна інформація, не підтверджена і емоційна, — не найкращий контент в час карантину. Критикував карантин і гість студії ЗІКу Олександр Охріменко, який називав його помилкою уряду і прогнозував паніку і дефіцит. А політаналітик Михайло Чаплига повідомив, що за допомогою коронавірусу іде планове здуття фінансового міхура у світі, мовляв, “є завдання його здути хоча б на 500 трильйонів. Це глобальний план серйозних гравців – США, Китаю, Росія там бере участь”. Докторка наук Алла Мироненко ніби коректно розповіла про групи ризику, втім, дещо перегнула: “Група ризику летального випадку – це люди літнього віку, 80 і 80+. Тому я би з державницької позиції турбувалася б про людей такого віку, щоб убезпечити саме їх від зараження, тому що люди можуть просто не одужати, не можна буде їх вилікувати”. Не обійшлося без коронавірусної джинси від ОПЗЖ: Бойко звинуватив владу у паніці, Рабинович звинуватив карантин у тому, що він прикриває продаж землі, а вся ОПЗЖ вимагає комплексних дій. 

Також zik.ua та “Вголос” не змогли обійти увагою те, що Петро Порошенко перебував в Іспанії. Обидва видання традиційно недолюблюють експрезидента. В контексті цієї ситуації вони повідомили своїм читачам, що “Поки в країні “гуляє” коронавірус, Порошенко терміново втік з України в теплі краї” (Вголос) та “Порошенко замість допиту в ДБР вирішив поїхати в охоплену коронавірусом Іспанію” (zik.ua). Цікаво, що обидва ресурси послалися на новину Страна.ua. Пізніше, zik.ua ще окремо акцентував на тому, що Порошенка, як і всіх інших, хто повернувся з-за кордону, примусять пройти тест на коронавірус. В самому тексті новини п'ятого президента згадали хіба побіжно, в бекграунді, але в заголовок винесли інформацію, вочевидь, щоби трохи хайпанути.  

Не відповідав змісту новини і заголовок “У Молдові за поширення паніки через коронавірус хочуть саджати за ґрати” — складається враження, що всіх панікерів одразу ув'язнили. Втім, в новині деталізують: законопроєкт ще не ухвалено, а покарання буде запроваджено у вигляді штрафів, але, може бути і тюремне ув'язнення. 

“Вголос” хайпував на бажанні людей не захворіти — поширював матеріали про те, що треба їсти, щоби ніколи не захворіти на коронавірус. Насправді, це неможливо, бо жоден продукт не здатен захистити від зараження, а в тексті просто перераховані продукти, які треба їсти, щоби укріпити імунну систему. Цікаво, що за дві години видання опублікувало цей матеріал ще раз, під менш провокативною, але так само маніпулятивною назвою (“Фахівці назвали продукти, які здатні врятувати від смертельного коронавірусу”).

 

Крім того, там же повідомили, що МОЗ порадив займатися сексом, щоби вберегтися від коронавірусу: під таким заголовком криється новина, що один із лікарів, директор запорізького обласного лабораторного центру МОЗ, порадив для профілактики захворювання дотримуватися особистої гігієни, уникати місць скупчення людей, не панікувати і також займатися сексом. Але видання, схоже, розчуло лише останнє. 

Полякати читачів — то свята справа. “Вголос” розповів, що їсти скоро буде нічого — бо ж з полиць у львівських супермаркетах змели все, залишилися кілометрові черги і порожні полиці (як і у Вашингтоні). А якщо ви перехворієте — ризикуєте не мати дітей. І нічого, що інформація не підтверджена, а в самій же новині вказано, що вірус може викликати ускладнення, які можуть призвести до безпліддя і хвороби репродуктивної системи, головне — хайпанути в заголовку. Є також і ризик, що інфекція може стати хронічною хворобою, що припускають анонімні дослідники. 

Лякають не тільки наслідками для здоров'я — масово хворіють парафіяни церкви, до якої ходила хвора жінка. Нічого, що у людей лише піднялася температура, жодних результатів дослідження немає, “3 людини уже перебувають на самоізоляції. Щодо госпіталізації інших 2 наразі вирішують медики”. За кордоном відбувається жах — в Італії “п*здець — штрафи і арешти”, халатні лікарі, а експрезидент Ірану говорить про вірус як про розробку військової лабораторії. 

Опублікували місцеві видання інформацію від скандального блогера Антона Гури про те, що з Мілана до Києва прилетів літак з “шокуючим відео” та “божевільною кількістю хворих людей” (“Вголос”). Цікаво, що видання опублікувало цей матеріал двічі: вперше - 12 березня о 23:58, вдруге — 13 березня о 8:45 з удосконаленим заголовком, що, вочевидь, мав би викликати більше паніки. “Варта1” розповідала про історію спокійніше, мовляв, блогер розповів про літак з “потенційно інфікованими іноземцями”. Пізніше, видання повідомило читачів, що лікарі обстежили пасажирів і коронавірусу у них не знайшли. Zaxid.net одразу розповіли про те, що лікарі не виявили інфекції на борту літака попри слова Гури. Zik.ua 13 березня повідомив як трьох пасажирів зняли з рейсу Мілан-Каїр. І тільки “Твоє місто” вирішило не сіяти паніку і не публікувати сумнівну інформацію. 

Довженко Марина

регіональна представниця ІМІ у Львові

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.  

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ