Слухай онлайн
Здоров'я

7 квітня – Всесвітній день здоров'я

Всесвітній день здоров’я відзначається щорічно 7 квітня. У 2017 році Всесвітня організація охорони здоров’я присвячує цей день проблемі депресії - другого за поширеністю фактору, що приводить до непрацездатності або втрати здоров'я, і головній причині 128 тисяч самогубств, що стаються у Європейському регіоні ВООЗ щорічно.

Значну увагу ВООЗ звертає на три групи підвищеного ризику: підлітки та молодь, жінки репродуктивного віку (особливо, після пологів) та люди похилого віку (старші 60 років). Гасло цьогорічного дня здоров’я - «Давай поговоримо», повідомляє прес-служба Львівської ОДА.

Депресія – це хворобливий стан, що характеризується пригніченим настроєм, тяжкими душевними стражданнями, зниженням здатності отримувати задоволення, зниженням психічної активності, різноманітними відхиленнями в роботі внутрішніх органів. Як правило, депресія триває 6-9 місяців, однак від 15% до 20% пацієнтів переживають її протягом 2 років або довше.

Як зазначає головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з психіатрії Юрій Закаль, 50% осіб, які страждають на депресію, взагалі не звертаються за допомогою. Серед тих, хто все ж робить це, лише 25-30% потрапляють на прийом до психіатра.

Від 45 до 60% серед усіх скоєних суїцидів здійснюють хворі на депресію. Така людина, має в 35 разів вищий ризик вчинити самогубство. Понад 50% осіб, які страждають на депресію, роблять спроби самогубства, а 15% закінчують життя в такий спосіб.

Для класичної депресії характерні три основні симптоми: зміна емоційного фону, гальмування інтелектуальної діяльності та рухової активності. Настрій не просто знижується, а супроводжується почуттям безвиході і туги, при цьому пригніченість або дратівливість не минає протягом тривалого часу.

При депресії людина втрачає інтерес до раніше улюбленої діяльності – вона постійно відчуває себе втомленою, спостерігається занепад сил. Крім того, депресія може доповнюватися песимізмом, почуттям провини, тривоги або страху, заниженою самооцінкою, погіршенням здатності концентруватися і приймати рішення, забудькуватістю, думками про смерть або самогубство, нестабільним аппетитом, зниженням або набиранням ваги, порушеннями сну (безсонням або пересипанням).

Особливими варіантами депресивних розладів є масковані (соматизовані, вегетативні, «депресія без депресії») форми депресії. Йдеться про синдроми, у яких головні прояви, характерні для депресій (понижений настрій, загальмованість і пригніченість, почуття вини), мало виражені або ж узагалі відсутні. На перший план при маскованих депресіях виступають больові, вегетативні та сомато-неврологічні прояви (суб’єктивні скарги і об’єктивні порушення), які маскують власне депресивні прояви і посідають центральне місце у клінічній картині (наприклад, вперті головні болі або вкрай неприємні і нестерпні відчуття у різних частинах тіла), що ускладнює діагностику. Характерною для цих пацієнтів є алекситимія – нездатність розпізнавати, виразити і описати свій душевний стан, що виражається у бідності та стереотипності скарг: «Мені погано!», «Невже ви не розумієте, що таке погано?»

Для лікування використовують психотерапевтичні методи та спеціальні лікарські засоби – антидепресанти, не менш важливою є також допомога рідних та близьких людей.

Слід пам’ятати:

- Загроза собі (аутоагресія, суїцидальні тенденції) або оточенню (погроза вбити, знищити когось) – прямий показ до лікування в умовах психіатричного стаціонару.

- У разі, якщо пацієнт вживає ліки, необхідним є постійний лікарський контроль прийому медикаментів;

- Ліки від депресії починають діяти не раніше 18-21 дня від початку першого прийому препарату.

Що робити, якщо вам здається, що у вас депресія?
– Поділіться своїми переживаннями з близькою людиною. Зазвичай люди почуваються краще після розмови з тими, хто за них непокоїться;
– Зверніться за допомогою до спеціаліста, розпочати можна з візиту до сімейного лікаря;
– Продовжуйте займатися тим, що приносило вам задоволення до хвороби;
– Уникайте самоізоляції. Будьте на зв'язку з родиною та друзями;
– Регулярно робіть фізичні вправи, навіть якщо це невелика прогулянка;
– Прийміть той факт, що у вас, можливо, депресія, та коригуйте свої очікування відповідно. У такому стані у вас може не вистачати сил, щоб підтримувати свою діяльність у звичному обсязі;
– При виникненні суїцидальних думок терміново звертайтеся по допомогу.

Як допомогти людині, яка страждає на депресію?
– Дайте зрозуміти, що ви хочете допомогти, вислухайте людину без упереджень та запропонуйте свою допомогу;
– Запропонуйте сходити на консультацію до лікаря разом;
– Допомагайте людині робити повсякденні справи та дотримуватися режиму харчування та сну;
– Сприяйте регулярній фізичній активності та участі у соціальному житті;
– Заохочуйте зосереджуватися на позитивних речах.

Сьогодні можна успішно лікувати навіть найважчі види депресії.

Головною умовою для одужання є усвідомлення наявності проблем і звернення до фахівців. Лікування депресії повинно проводитися кваліфікованим спеціалістом - психологом, психіатром або психотерапевтом.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ