Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

Ботулізм: львів'янам радять не їсти копченої і в'яленої риби

З настанням літньої пори збільшується загроза виникнення харчових отруєнь. Одним із таких захворювань є ботулізм. Висока температура повітря активізує розмноження мікроорганізмів та накопичення в продуктах токсинів. Відтак департамент охорони здоров’я Львівської ОДА закликає мешканців Львівщини бути особливо обережними при виборі їжі, а також утримуватися від вживання в’ялених та копчених рибопродуктів.

Як зазначають у департаменті, при сприятливих умовах паличка ботулізму переходить в спорову форму, яка широко розповсюджена в навколишньому середовищі людини та знаходиться в ґрунті, на фруктах, овочах та грибах, в водоймищах, в кишковому тракті деяких тварин та риб. Зовнішньо доброякісні продукти стають причиною ботулізму, якщо в них потрапляє збудник, слаба термічна обробка або погане просушування, недостатня концентрація солі, цукру, кислот та інших консервантів, створення анаеробних умов та довгого зберігання в теплі.

Основною причиною захворювання є продукти домашнього приготування — овочеві, грибні, м'ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в'ялена та копчена риба. Потрапляння збудника в продукти можливе на різних етапах виготовлення вище вказаних продуктів в домашніх умовах, при невиконанні ряду гігієнічних вимог: не якісному очищенні та промивці риби, овочів, фруктів перед консервуванням, необережному видаленні кишечника, при та після розробці туші.

Зазвичай, клінічні прояви ботулізму починаються через 36 годин. Першими симптомами є загальна слабкість, головний біль, відчуття «туману» або «сітки» перед очима, подвоєння в очах. Опісля наступає параліч м'язів язика, гортані, що може призвести до смерті. Відтак медики закликають при перших проявах захворювання негайно звертатись до лікаря.

Профілактика ботулізму при виготовленні та вживанні рибних продуктів, грибних та овочевих консервів включає в себе комплекс правил, головними із яких є:

— захист риби від потрапляння збудника: рибу, яку тільки піймали негайно охолоджують або заморожують, перед посолом необхідно обережно випотрошити рибу, щоб не порушити цілісність кишкового тракту, не забруднити м'язи риби його вмістом;

— посол риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більше +4°C, дотримуватися технології приготування, так як при концентрації повареної солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину;

— ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;

— не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;

— не купуйте копчену, солену та в'ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;

— їсти грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, так як технологія та рецептура виготовлення продуктів промислового виробництва розроблена з врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням лабораторного контролю.

Зазначимо, що з початку року у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні на лікуванні перебувало 5 осіб з ботулізмом. Основна причина захворювання - вживання м’ясних консервів домашнього виготовлення. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ