Попри зростання тарифів на електроенергію для населення, яке нас чекає уже з 1 вересня, українцям варто бути готовими до того, що “світло” буде за графіком, як у 90-ті. А все через тотальний дефіцит вугілля, з якого виробляють приблизно половину потрібної країні електрики. Частково дефіцит вугілля викликаний тим, що частина вугільних шахт опинилась у зоні АТО. А ті копальні, які розташовані на безпечній території, практично зруйновані постійним недофінансуваням та корупцією в галузі.
“Може так статись, що з настанням холодів наші шахти не здатні будуть видавати вугілля на-гора. Проходка не ведеться, забої не оснащуються, не виділяються для цього кошти, не виділяються інвестиції”, - б'є на сполох голова Незалежної профспілки гірників Михайно Волинець. - Складається така ситуація: ціна на вугілля не збалансована, державної підтримки немає, заборгованість виникала роками. До стану банкрутства доведені навіть ті шахти, що мають балансові запаси по 100 млн тонн”.
За його словами Волинця, лише борги з виплати зарплати у вугільній сфері перевищили півмільярда гривень. Навіть нова “ротердамська” формула, за якою тепер розраховують ціну на вугілля, не рятує державні шахти. Через морально застаріле та зношене обладнання собівартість вугілля на державних шахтах суттєво вища, ніж на приватних. “Система “Ротердам плюс” вигідна для великих шахт, які видобувають великі об'єми вугілля. Якщо державні шахти видобувають 80 тонн на добу, то ціну треба вричі, вчетверо збільшувати, а вона зросла на 20%. Це означає, що більш-менш з'являються кошти на виплату зарплати і найнеобхідніше обладнання. При піднятті цін на 20% комплекс не купиш. І комбайн, мабуть, не купиш. Це важливо, але треба нарощувати об'єми видобутку. А щоб були об'єми видобутку, потрібні інвестиції. На жаль, цим ніхто серйозно не займається”.
За словами профспілкового лідера, якби були виділені гроші, то уже зараз можна було б зарядити шість лав на шахтах, що на підконтрольній Україні території. Однак лише на те, аби втримати видобуток вугілля на поточному рівні, потрібно вкласти у вуглепром щонайменше п'ять мільярдів гривень. А будівництво нової шахти обійдеться у 25-30 мільярдів.