Голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років». Про повідомила прес-служба Апарату Верховної Ради України.
Голова Верховної Ради України А.Парубій підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років», ініціатором якого він є, та передав на підпис Президенту України.
Ухвалення цього закону і подальша реабілітація жертв комуністичних репресій є одним з важливих кроків на шляху відновлення довіри до України як держави, яка шанує в тому числі і тих, хто зі зброєю в руках боровся за її незалежність.
Норми чинного закону про реабілітацію приводяться у відповідність до пізніших законодавчих актів: про декомунізацію, про вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті.
Закон розширює перелік осіб, які підлягають реабілітації. Це, в тому числі, будь-які особи, які були репресовані за рішеннями будь-яких позасудових органів («двійки», «трійки», «особливі наради»); особи, які були депортовані; особи, які зі зброєю боролися за незалежність України; особи, яких «заднім числом» судили за «антирадянські» діяння, які на момент їх вчинення не були злочинами тощо.
Уперше в законодавстві запроваджується категорія «потерпілі від репресій». Це: дружини (чоловіки), діти репресованих, а також інші особи, які на момент репресії спільно проживали або перебували на утриманні у репресованого.
Змінюється та удосконалюється процедура реабілітації. Існуюча процедура (реабілітація рішеннями органів прокуратури) не відповідає Конституції, закону про прокуратуру та фактично не діє. Тому пропонується зовсім інша процедура реабілітації:
- в областях при ОДА створюються регіональні комісії з реабілітації. Ці комісії прийматимуть заяви від громадян та інших органів, збиратимуть матеріали про обставини вчинення репресій та здійснюватимуть їх попередній розгляд, зібрані матеріали разом із своїми обґрунтованими пропозиціями направлятимуть до Національної комісії з реабілітації, яка буде створена при Українському інституті національної пам’яті;
- Національна комісія на основі вивчення усіх матеріалів (не лише кримінальної справи, але й усіх інших документів, пояснень осіб, яким відомо про обставини вчинення репресій тощо) прийматиме рішення про реабілітацію або визнання особи потерпілою від репресій.
До складу Національної та регіональної комісій входитимуть представники Уповноваженого ВР з прав людини, прокуратури, СБУ, МВС, Українського інституту національної пам’яті, а також наукових установ, громадських об’єднань, які досліджують історію України ХХ століття чи надають допомогу громадянам з питань реабілітації.
Національна комісія зможе приймати рішення у тому числі і по тих справах, по яких особу на основі раніше діючого законодавства було визнано такою, що не підлягає реабілітації.
Рішення Національної комісії можна буде оскаржити до суду
Закон встановлює, зокрема, що довідки або посвідчення про реабілітацію, видані у державах - республіках колишнього Союзу РСР або державними органами Союзу РСР, є чинними на території України.
Закон передбачає, що Кабінет Міністрів України у двомісячний термін з дня опублікування цього документу, приведе свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечить прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом, забезпечить прийняття та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.