Слухай онлайн
Політика

Кремінь: Жодних політичних спекуляцій довкола мови навчання бути не може

Як повідомили 2 вересня у прес-службі Уповноваженого із захисту державної мови, відповідно до Конституції України, Закону України ʺПро освітуʺ, ʺПро загальну середню освітуʺ мовою навчального процесу в Україні є державна – українська – мова, тому сьогодні розмови про застосуванням інших мов у процесі навчання є не більш ніж політичним питанням.
Тарас Кремінь. Фото з Facebook-сторінки

Про це в ефірі ʺУкраїнського радіоʺ сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

ʺМені, як Уповноваженому із захисту державної мови, народному депутатові України 8 скликання і співавторові закону ʺПро освітуʺ, досить важливо знати наскільки якісно і професійно втілюється зокрема стаття 7 Закону України ʺПро освітуʺ - мова навчання в наших українських школах. Відповідно і до Конституції України, і законів України ʺПро освітуʺ, ʺПро загальну середню освітуʺ, мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Тому варто наголосити, що не більше, ніж політичним питанням є розмови про застосуванням інших мов у процесі навчанняʺ,  - сказав він.

За словами Тараса Кременя, сьогодні близько 200 тисяч здобувачів освіти, які раніше навчалися російською, вивчатимуть дисципліни українською мовою. ʺЦе та категорія здобувачів освіти, яка з 1 вересня переходить на стовідсоткове вивчення усіх дисциплін державною мовою. Є ще дві категорії, для яких перехід на українську мову навчання відбуватиметься поступово. Для тих, хто належить до корінних народів (насамперед йдеться про дітей з кримськотатарської громади), мова навчання у початковій школі може здійснюватися мовою нацменшини, а починаючи з середньої і старшої школи кількість дисциплін українською мовою буде збільшуватися до 80%. Друга категорія – це представники тих громад, мови яких належать до мов Європейського Союзу. У них також є право у початковій школі використовувати у навчанні їхню мову, у середній школі дисципліни українською мають складати від 20% до 40%, а у старшій – до 60%ʺ, - зазначив він.

ʺМені, як співавторові низки законів, що стосуються мови навчання, і тепер як Уповноваженому, як і всім громадянам України, дуже важливо розуміти, що ми будемо мати в кінцевому результаті, реалізуючи ці законодавчі зміни. Говорячи про наших дітей, ми хотіли б бачити не їх тільки відповідальними, компетентними, розумними і мудрими громадянами України, але і такими громадянами, які володітимуть державною мовою, успішно складатимуть іспити, ДПА, ЗНО з української мови і нам не буде соромно, ми не будемо своїх очей перед своєю громадою,  перед своїми ж дітьми за те, що 29 років ʺзабалакуємоʺ проблему української мови, а полігоном для цих спекуляцій стає освіта. Коли я побачив, що цього року у нас, за даними МОН, тільки 8 дітей з усієї України склали ЗНО з української мови на 200 балів (минулого року їх було 17), – то така динаміка мене не влаштовуєʺ, - сказав Уповноважений із захисту державної мови.

ʺТому я абсолютно переконаний, що жодних політичних спекуляцій довкола  мови навчання бути не може. Органи управління освітою, так само як і батьківські колективи, сьогодні свідомі того, що державна мова – українська – повинна бути з 1 класу. А ми повинні іти назустріч тим громадам, які є свідомими і відповідальними. Чим більше мов знає дитина, здобувач освіти, тим більше у неї можливостей для реалізації себе і в Україні, і у світіʺ, - підкреслив він.

Нагадаємо, як писало Гал-інфоКременя Тараса Дмитровича на посаду Уповноваженого із захисту державної мови шляхом рейтингового голосування було обрано на засіданні Кабінету Міністрів України 8 липня.

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ