Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Політика  |  Cуспільство

КВУ закликає змінити Закон про вибори Президента

Комітет виборців України закликає Верховну Раду внести зміни до Закону «Про вибори Президента України». Про це повідомив голова КВУ Олексій Кошель в ході міжнародної конференції: «Гроші в політиці: як політичні партії готуються до виборів».

За словами голови КВУ в закон першочергово варто внести зміни, які б зменшили вплив великих грошей на виборах. Це передбачає або повну заборону політичної реклами, або її максимальне обмеження (наприклад, через збільшення тривалості агітаційних роликів та чітких вимог до їх формату). Моніторинг КВУ показує, що традиційно партії та кандидати витрачають на рекламу 70-80% усіх коштів із виборчих фондів. Тому вирішення питання політичної реклами дозволить суттєво зменшити вартість виборів та сприятиме рівності кандидатів у Президенти.

Крім того варто внести зміни, які б підвищили прозорість виборчих коштів. На разі кандидати в Президенти подають проміжний та остаточний фінансові звіти, однак де-факто ознайомитися із ними виборці можуть лише після закінчення голосування. Тому варто розглянути механізми більш повного та своєчасного звітування кандидатів (в тому числі, в режимі онлайн). При цьому ЦВК та НАЗК мають більш активно працювати в напрямку перевірки надходжень та витрат із виборчих фондів кандидатів.

На рівні закону має бути вирішено проблемні питання щодо формування виборчих комісій. Зокрема, варто встановити верхню межу кількості членів окружних та дільничних комісій. Така практика є в законах «Про вибори народних депутатів України» та «Про місцеві вибори», однак відсутня в законодавстві про вибори Президента. За умови відсутності верхньої межі виборчі комісії можуть формуватися фактично в будь-якій кількості, що діє на користь технічних кандидатів, які отримують своїх представників в ОВК та ДВК.

Також варто внести зміни щодо підвищення змістовності виборчих кампанії. Зокрема, має бути посилено роль дебатів між кандидатами. Так, відмова кандидата від участі в дебатах має бути підставою для винесення попередження такій особі зі сторони ЦВК, що створюватиме негативний імідж для таких кандидатів серед виборців і стимулюватиме їх не відмовлятися від участі в дебатах.

Насамкінець, потрібно запровадити бар’єри щодо появи штучних кандидатів на виборах. Одним із таких кроків може стати підвищення грошової застави із 2,5 млн. грн. (як це є зараз) до 10 млн. грн. Це зробить процес висунення штучних кандидатів з боку зацікавлених осіб надто дорогим та проблематичним. Одночасно варто передбачити механізм, за якого грошову заставу будуть повертати не лише тим кандидатами, які потраплять в другий тур, а для всіх, які наберуть більше певного відсотка голосів. Такий підхід буде більш чесним по відношенню до тих реальних кандидатів, які внесуть збільшений розмір застави і, на відміну від технічних кандидатів, зможуть повернути ці кошти після виборів.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ