У Молдові відбувся другий тур президентських виборів. За підрахунком 98% протоколів, перемогу з мінімальним відривом здобула чинна президентка країни Мая Санду.
Про це свідчать дані на сайті Центральної виборчої комісії, – передає hromadske.
Свого опонента — колишнього генерального прокурора Александра Стояногло — Санду вдалось обійти завдяки голосам діаспори.
Чинна президентка набрала 54% голосів, а Стояногло — 45%. Перемогу їй забезпечили голоси закордонних дільниць. Натомість у самій Молдові більше голосів отримав Стояногло.
Санду не стала чекати кінця підрахунку голосів та зробила заяву, у якій наголосила, що молдовани «запропонували урок демократії, гідний того, щоб його записали в підручники історії».
«Свобода, правда та справедливість перемогли! Молдова зуміла показати свою волю та силу через голосування кожного з нас. Ми довели, що, об’єднавшись, ми можемо перемогти тих, хто хотів поставити нас на коліна», — заявила вона.
Водночас Стояногло висловив сподівання, що «з цього моменту ми покладемо край нав’язаним нам ненависті та розколу».
«У майбутньому нашої країни немає місця для безглуздих конфліктів. Є місце для єдності та взаємної поваги. Збережемо енергію цього моменту і разом будуватимемо мирну і квітучу Молдову», — закликав він.
За даними ЦВК, явка на вибори сягнула 54%. Це більше, ніж у першому турі. Віддати свій голос прийшли 1,6 млн громадян. Найбільш активними виявились виборці віком 56-65 років. Найменш активно голосувала молодь віком 18-25 років.
А втім, Молдова — це парламентська республіка. Тож важливішими будуть вибори до парламенту, які, імовірно, відбудуться влітку 2025 року.
Вибори в Молдові
Перший тур президентських виборів у Молдові проводили 20 жовтня. Найбільшу кількість голосів набрали чинна президентка Мая Санду (42%) та колишній генеральний прокурор країни Александр Стояногло (26%).
Санду не прийшла на дебати з двома проросійськими кандидатами в президенти Молдови
Паралельно відбувався референдум щодо членства країни в Європейському Союзі. Виборці з мінімальною перевагою в 10 564 голоси підтримали закріплення проєвропейського курсу в конституції.
Санду заявила, що влада має докази купівлі голосів, назвавши це «шахрайством безпрецедентного масштабу». Правоохоронці задокументували понад 520 людей, які можуть бути причетними до підкупу виборців.
Рука кремля добралась до Молдови: викрито схему з підкупу виборців
Перед другим туром виборів, який відбувся 3 листопада, країною прокотилась хвиля дзвінків із погрозами. Влада попереджала, що росія спробує перешкодити голосуванню. У країні розслідують організоване підвезення громадян на дільниці за кордоном.
У день виборів також надходили повідомлення про замінування закордонних дільниць та мосту, яким можна було потрапити на голосування з невизнаного «Придністров’я».