Про це повідомив Гал-інфо начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА Максим Столярчук.
У рейтингу за результатами індексу цифрової трансформації регіонів України за 2024 рік Львівщина перебуває серед лідерів. Зазначимо, що у 2023 році Львівська область посідала друге місце (після Дніпропетровської), а у 2022 – п’яте.
Індекс цифрової трансформації регіонів України вважається одним з інструментів дослідження спроможності органів влади ухвалювати цифрові рішення, а також дозволяє визначити рівень цифрової культури серед громадян, виміряти процеси інформатизації та цифровізації. Під час формування індексу вимірюються понад сто показників, серед яких: інституційна спроможність, розвиток інтернету і ЦНАП, впровадження режиму paperless, візитівка області, цифрова освіта, галузева трансформація та проникнення електронних послуг.
Як зазначив начальник управління з питань цифрового розвитку Максим Столярчук, минулого року до індексу вперше додали реалізацію цифрових проєктів. Обов’язковими напрямками стали кібербезпека, екологія та оборона.
Наприклад, у галузі кібербезпеки вдалось реалізувати проєкт з організації безпечного цифрового простору у школах Львівщини. 1031 школу в області під’єднали безплатно на 5 років до Cisco Umbrella – хмарних сервісів, які фільтрують інтернет-трафік та захищають користувачів від інтернет-загроз.
Екологічний напрям вдалось реалізувати через створення комплексної системи моніторингу довкілля для збору, аналізу та публікації даних про стан екологічних ресурсів Львівщини. Важливо, що раніше закриті архіви організацій та установ, які надавали відповідну інформацію, тепер стали відкритими та доступними на різних платформах: SaveEcoBot, Місцевий портал відкритих даних Львівщини та Аналітичний портал Львівщини.
“Забезпечуючи відкритість і доступність даних про рівень радіації, якість повітря та води, інформація про забруднювачів довкілля, оцінку впливу на довкілля, відходи, екологічні податки, пожежі в області, ліси області, екологічний контроль області проєкт сприяє підвищенню обізнаності громадян, підтримує екологічну безпеку, покращує прийняття рішень місцевою владою та стимулює наукові дослідження, що у свою чергу веде до формування здорового та безпечного довкілля для всіх мешканців регіону”, - розповів Максим Столярчук.
Третій напрям – оборони – представлено проєктом цифрової системи видачі перепусток у комендантську годину з комендатурою Львівської області. Особі достатньо подати супровідний лист з електронним цифровим підписом (КЕП), скановані згоди на обробку персональних даних та список осіб, а система вже сама їх опрацьовує, формує та після перевірки надсилає перепустку на електронну адресу заявника.
Окрім обов’язкових проєктів, у 2024 році до індексу також додали вимогу реалізувати сім факультативних проєктів з темами на власний вибір. У Львівській області, наприклад, вдалось запустити чат-бот “Доброчесна Львівщина” для боротьби з корупцією. Наразі через нього надійшло вже понад 308 звернень від громадян. Відповідно до іншого проєкту, 138 закладів медицини, соціальної сфери, культури, спорту, архітектури та містобудування, екології, освіти, та господарських підприємств обласного підпорядкування під'єднали до системи електронного документообігу.
Важливо, що торік у Львівській області розгорнули резервний варіант комунікації для системи екстреної медичної допомоги – мережу цифрового радіозвʼязку. Потреби виникла через регулярні атаки ворога на системи комунікації, зокрема виникали перебої у роботі стаціонарного проводового телефонного зв'язку, мобільного зв’язку та інтернету. Створення мережі цифрового радіозв’язку дало змогу забезпечувати зв'язок навіть у зонах без покриття мобільного інтернету (або у разі його відсутності через проблеми з електропостачанням), зазначають в управлінні з питань цифрового розвитку Львівської ОВА.
Окрім цього, у 2024 році на Львівщині вперше в Україні запровадили онлайн-підписання договорів про міжбюджетний трансферт. Це дозволило в 14 разів прискорити процес підписання та зекономити близько мільйона гривень на логістику торік. Торкнулись зміни і місцевих рад, чиї послуги тепер передали до ЦНАПів. Як зазначають в управлінні, усереднений показник впроваджених місцевих послуг в ЦНАПах Львівщини склав 120 послуг.
“Разом із місцевими громадами ми інвентаризували переліки послуг місцевих рад та передали їх для надання через ЦНАПи, забезпечуючи стандартизовані підходи до обслуговування. Завдяки проєкту мешканці отримують доступ до послуг у зручних і доступних локаціях, які відповідають сучасним стандартам інклюзивності. Надання послуг через ЦНАП усуває необхідність прямого контакту з суб’єктами надання послуг, що мінімізує корупційні ризики та забезпечує прозорість процесів”, - розповів Максим Столярчук.
Торік Львівщина також стала єдиним регіоном усі муніципалітети якого долучились до Міжнародної хартії відкритих даних, яку Україна підтримала ще у 2016 році. Йдеться про набір принципів і практик для оприлюднення відкритих даних, прозорість та підзвітність місцевого самоврядування, доступ громадян до публічної інформації. Завдяки участі у цій ініціативі громадяни отримали можливість активно стежити за роботою влади, брати участь у вирішенні місцевих проблем і формувати культуру відкритості.
Нагадаємо, що раніше Гал-інфо розповідало про те, які проєкти з цифрового розвитку планують реалізовувати у Львівській області у 2025 році.