Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

Марія Заньковецька продовжує боротися за Україну і через 100 років…

У Львівській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Романа Іваничука відбулася благодійна моновистава «Актриса» за п’єсою Романа Горака

У бібліотеці Іваничука кілька років тому був проєкт «Театр у бібліотеці», в межах якого грали вистави і відбувалися зустрічі з акторами й режисерами львівських театрів. З початком пандемії, а згодом – повномасштабного вторгнення росії в Україну такі покази вистав і зустрічі відбуваються рідше, і вони тепер покликані на збори коштів для наших захисників. Цього разу під час показу моновистави «Актриса» збирали кошти для 214 Окремого Батальйону СпП OPFOR, в якому служить  Павло Харчук - актор і однокурсник виконавиці ролі Марії Заньковецької Олександри Лютої.

На фото: Олександра Люта в моно виставі «Актриса» під час благодійного показу в бібліотеці Іваничука.

Прем’єра моновистави «Актриса» за п’єсою Романа Горака відбулася в травні 2010 року на Камерній сцені Театру ім. Марії Заньковецької. Режисеркою була народна артистка України Алла Бабенко. В «Актрисі», немов у калейдоскопі, проноситься все життя прими українського театру. Історія про кохання-біль Марії Заньковецької до Миколи Садовського стає лише приводом розказати, з яких мук народжуються ролі, як інтриги за лаштунками потім випліскуються на сцені. Це вистава-гімн всім жінкам-артисткам! А також гімн вірності рідній українській сцені і українському слову.

Оскільки цієї моновистави вже давно немає в репертуарі Театру ім. Марії Заньковецької, ми вирішили з Олександрою Лютою не лише вшанувати 170 - річний ювілей великої української актриси, але й долучитися до збору коштів для наших захисників. До слова, півтора року тому Олександра вже грала в бібліотеці Іваничука моновиставу, але іншу - «Божевільна» про Ольгу Хоружинську-Франко (автор і режисерка ті ж самі – Роман Горак і Алла Бабенко). І теж тоді збирали кошти для одного з підрозділів ЗСУ.

На фото: Олександра Люта в моно виставі «Актриса» під час благодійного показу в бібліотеці Іваничука.

Щоб подивитися «Актрису» - цю без перебільшення геніальну моновиставу,- дехто приїхав навіть з Новояворівська. Серед глядачів була й відома актриса, а віднедавна – колега Олександри Лютої по одній заньківчанській сцені Римма Зюбіна. Для тих, хто не мав змоги дивитися виставу офлайн, відбувалася онлайн-трансляція. В коментарях до трансляції були вказані реквізити для переказу коштів на 241 Окремий Батальйон. В тих же коментарях люди ставили «плюсики», що означало – доєдналися до збору, а також писали вдячні слова за можливість дивитися «Актрису», вказували міста, звідки дивилися: Великі Мости, Жовті Води, Дніпро, Харків…

Після вистави Олександру Люту довго не відпускали шанувальники: фотографувалися, висловлювали слова вдячності і захоплення, а відомий львівський фотомайстер Ігор Машталєр, який веде фотокурси при бібліотеці Іваничука, влаштував актрисі спонтанну фотосесію.

Підрахувавши гроші, які люди кидали до скриньки збору, стало зрозуміло, що байдужим Олександра Люта не залишила нікого (вже не говорю про те, що багато хто втирав сльози під час вистави): для наших захисників було зібрано понад 8 тисяч гривень купюрами від 1 гривні до 1000. І це не рахуючи електронних переказів…

Марія Заньковецька, яка все життя обстоювала право грати українською мовою на українській сцені, яка відмовилася від фантастичних пропозицій перейти на російську сцену і отримувати 24 тисячі на рік, а згодом і достойну пенсію, через сто років продовжує боротьбу за Україну. Мистецтво, українське слово, українська пісня – теж потужна зброя, адже не лише підтримують бойовий дух, але й матеріально долучаються до нашої майбутньої перемоги над одвічним ворогом – московітами.

Людмила ПУЛЯЄВА

Фото автора

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ