2 квітня зі стартом кампанії “Лікар для кожної сім’ї” в Україні почалося впровадження першого етапу медреформи, а саме – змін у первинній ланці медицини. Заступник міністра охорони здоров’я України Ольга Стефанишина розповіла журналістам телеканалу UATV про те, які зміни чекають на українців уже зараз.
“З 1 липня лікарям будуть нараховувати зарплату за новою системою – зарплата залежатиме від кількості пацієнтів, які звернулися до лікарів. Тепер держава стане платити за медпослуги, а не за койко-місця, як це було раніше. Що це означає для пацієнта: вони зможуть самі вибрати сімейного лікаря, незалежно від прописки. Будь-хто зможе піти в поліклініку і вибрати лікаря, який подобається, підписавши з ним декларацію. Її потім занесуть в електронну систему здоров’я. Ці дані бере до уваги Національна служба здоров’я. Так формується база (річний бюджет) для виплат лікарням і лікарям”, – повідомила гостя студії.
За її словами, тільки за два дні з початку старту кампанії в електронній системі було зареєстровано 40 тисяч декларацій. На сьогоднішній день усього в базі вже є 176 тисяч підписаних декларацій.
Стефанишина пояснила, що є певний ліміт на кількість пацієнтів: не більш як 2000 пацієнтів на рік для терапевтів, 1800 – для сімейних лікарів і 900 – для педіатрів. Стефанишина повідомила, що тепер, згідно з новим механізмом первинної допомоги, сімейний лікар стане першим, до кого повинен звернутися пацієнт.
“Він оцінюватиме стан людини й вирішуватиме, яке лікування необхідно: чи потрібно направляти пацієнта за спеціальною допомогою на вторинну ланку, чи просто виписати ліки”, – додала представниця МОЗ.
Також вона зазначила, що ніхто спеціально скорочувати лікарів не буде: “Реформа націлена на те, щоб лікарів було достатньо для всіх пацієнтів. Це регулюватиметься популярністю. Тобто, якщо у лікаря буде досить пацієнтів, то він працюватиме. Це вже залежить від лікарні та його особистих міркувань, чи захоче він залишатися на роботі. Повторюю, Міністерство охорони здоров’я України не збирається звільняти лікарів і скорочувати лікарні. Це буде залежати від місцевої влади і лікарень“.
Марта ЗНАК, UATV