Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

Музейники стали на захист працівників Олеського замку

Завідувач відділом стародавнього мистецтва Національного художнього музею України Галина Бєлікова звертається до міністра культури Євгена Нищука із проханням забезпечити чесне проведення перевірок в Олеському замку, що є відділом Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького, і захистити працівників замку від наклепу.

Про це йдеться у зверненні, опублікованому на «Музейному просторі», до міністра культури України Євгена Нищука з приводу подій в Олеському замку після звірки наявності музейних предметів.

Галина Бєлікова наголошує, що головний хранитель фондів замку Тетяна Сабодаш дізналася про свої «злочини» з передач на радіо та від слідчого, який прийшов до неї. Директор і головний хранитель Львівської галереї мистецтв не попросили у неї жодних пояснень щодо результатів звірки. Вона була змушена давати відповіді на звинувачення, що лунали у ЗМІ на адресу філії, через видання «Музейний простір».

«Скажіть, пане міністре, це нормальний вчинок з боку директора? Так, у його звинуваченнях не лунало прізвище Сабодаш, але вона є хранителем колекції останні десятиліття, то кого в цій ситуації мав на увазі директор?», – обурилася Галина Бєлікова.

Вона висловила припущення, що для Т. Сабодаш рятувальним кругом стане поліція, бо «в галереї діє установка не говорити з нею на тему результатів звірення наявності».

«Вона (Т. Сабодаш, – ред.) пояснює, що на деяких актах передачі пам’яток від галереї до музею її підпису немає. Це означає, що вона не приймала пам’ятки на своє відповідальне зберігання», – йдеться у листі.

Галина Бєлікова наголосила, перші люди, які мусять дати в цій справі звіт – головний хранитель і завідувач відділом обліку галереї: «Головний хранитель (про відділ обліку не знаю) досі працює у галереї на своїй посаді. Чому його роль у цій справі ніяк не розглядається? Так само як у випадку зникнення стародруків? В тій справі вже звільнили зберігача, але для музейної спільноти України все виглядало так, що ці службові особи – головний зберігач і зав. відділу обліку – ніби і взагалі до збереження музейних предметів в галереї жодним чином не причетні. А хто ж відповідає за своєчасне і регулярне проведення звірок наявності, за правильність ведення документації? Тоді теж в ЗМІ лунала інформація, що на актах звірення стародруків не було підписів учасників звіряння. То хто ж і коли звіряв ті книги?».

Галина Бєлікова підкреслила, що у першу чергу потрібно вислухати Тетяну Сабодаш: «Може, тому відповідні службові особи не аналізують документацію замку, бо не хочуть побачити в тих документах її правоту? Необхідно провести об’єктивне і неупереджене службове розслідування, як то належить в подібних випадках. Адже в таких випадках створюється комісія з досвідчених музейних працівників, які знають фондову роботу (але працюють не в галереї). Тим більше, що і для поліції, яка має паралельно вести своє розслідування, необхідні висновки фахівців-експертів. Адже директор вже говорив і про підміну в музеї «Олеський замок» оригіналів копіями, хоча ще не доведений ні один такий випадок. Працівників Олеського замку необхідно захистити від наклепу, бо чесне ім’я зароблене ними протягом життя».

Завідувач відділом стародавнього мистецтва Національного художнього музею України просить Є. Нищука забезпечити чесне проведення перевірок і не дозволити безпідставно спаплюжити життя людині, яка Олеському замку вірою і правдою служить вже 40 років: «Поки у музейних працівників ще не зовсім вмерла надія на справедливість (а вона ледь жевріє, коли знаєш, як багато місяців підряд чесні порядні співробітники Національного музею історії України стоять щодня в обідню перерву під вікнами міністерства, і досі на їх вимоги міністерство не реагує), не добивайте її бездіяльністю і відстороненістю. Чи Міністерство культури теж вважає Тетяну Сабодаш винною апріорі?».

Нагадаємо, гендиректор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького Тарас Возняк заявляє, що у фондах галереї під час інвентаризації не виявили 621 експонат. Найбільше раритетів не дорахувались у фондосховищі Олеського замку. Головний хранитель музею «Олеський замок» Тетяна Сабодаш відповіла на звинувачення, заявивши, що не має стосунку до загального списку пропаж у галереї і що директору потрібно розібратися «у себе «вдома» перш, ніж здіймати ґвалт».

Також Тетяна Сабодаш звернулась до Президента України Петра Порошенка від імені працівників музею за допомогою і захистом.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ