Слухай онлайн
Cуспільство

На пл. Ринок, 5 у Львові встановлять сходи, відреставровані українськими і німецькими майстрами

Після того, як в листопаді торік спільними зусиллями українські та німецькі майстри демонтували сходи в будинку на площі Ринок, 5, з середини минулого тижня повністю відреставровані окремі частини сходової клітки встановлюють та монтують на місце. Через значні пошкодження, спричинені впливом води, постійним користуванням впродовж 200 років, сходи були в аварійному стані, повідмила прес-служба Львівської міської ради.

Одразу ж після того, як демонтовані частини сходів перевезли в майстерню для реставрації, працівники фірми «Ренесанс» та проекту GIZ «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста» розпочали їх огляд та експертизу. Ціллю робіт реставраторів було, зберегти максимальну кількість історичної деревини, щоб не зруйнувати історично цінний характер цілої сходової клітки. Спочатку майстри перевіряли статичний та технічний стан деревини, після цього всі деталі реставрували, чи виготовляли нові за історичним зразком. Слід було зняти старі нашарування фарби, зробити необхідні дерев’яні вставки, виготовити різьблення і ще до монтування сходів нанести на сходи перші шари фарби та лаку.

«Під час реставрації намагались залишити якомога більше оригінальної деревини. Над цим проектом в середньому працювали від 2 до 5 осіб», – розповів реставратор Крістоф Юнґганс.

Реставратори послуговувалися історичними методами реставрації, використовуючи для цього сучасні пристрої та матеріали. В загальному було виготовлено за зразками оригіналу приблизно 40% сходової клітки, її реставратори декорували відповідно до вигляду решти сходів. Поручні з литої сталі, яких бракувало, чи які були дуже пошкоджені, виготовлялися на замовлення спеціально під проект реставрації на Ринку, 5. Зараз всі ремонтні та реставраційні роботи вже закінчено і майстри, починаючи з першого поверху, вже почали монтувати сходову клітку. При проведенні монтажних робіт, як і при демонтуванні сходів, виконавці зважали на те, щоб жителі будинку мали постійний доступ до своїх помешкань.

«До цього часу ремонтували сходові клітки ЖЕКи, але це не була реставрація, а ремонт, який проводили найменшим коштом. В гіршому випадку, в радянський час міняли дерев’яні сходи на залізобетонні. Це перший приклад комплексного підходу до реставрації сходової клітки. Потрібно усвідомити, що не можна за 20–30 тис. грн відреставрувати сходи. Вартість цих робіт – 200 тис. гривень. 60% фінансує GIZ, решту дофінансовує місто. Тому ми дякуємо німецьким інвесторам, які нам допомагають фінансово», – зазначила начальник управління охорони історичного середовища Ліля Онищенко.

Для досягнення найкращого результату «Ренесанс» та проект GIZ працювали разом. За прогнозами працівників, роботи на Ринку, 5 остаточно закінчаться вже орієнтовно в кінці лютого, оскільки під час встановлення сходової клітки використовують найсучасніші монтажні методи. Після монтажу відреставрованої сходової клітки ще слід провести невеликі ремонтні та штукатурні роботи, тому повністю готову сходову клітку передадуть в користування мешканцям на початку березня.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ