Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

На Радіо Культура прозвучать щоденники учасниць руху опору «Зла Мавка»

З 29 квітня до 12 травня ексклюзивно в денному ефірі Радіо Культура звучатимуть записи зі щоденників учасниць жіночого руху опору на тимчасово окупованих територіях «Зла Мавка».

Проєкт створено у межах партнерства Радіо Культура з громадською організацією «Українська асоціація культурологів — Львів» та на підтримку виставки «Небачена сила».

«Зла Мавка. Щоденники ненасильницького опору» — це 14 радіоісторій, створених на основі оригінальних щоденникових записів жінок різного віку та професій, які живуть в умовах окупації.  

«Радіо Культура системно працює з радіодокументальним жанром, тому ми просто не могли не звернути увагу на ці сторінки живої пам’яті. Дуже дякую співкураторкам виставки “Небачена сила” Ользі Мусі та Тетяні Філевській за чуйне знайомство з цим непростим матеріалом і довіру до нашої команди. Свідчення звичайних жінок, які долають надзвичайні випробування, залишилися анонімними, аби набули голосу, аби звучати і в ефірах Радіо Культура, і в просторі виставки. Думаю, такі свідчення від першої особи є надзвичайно важливими, аби не розривати наші зв’язки. Особливо трепетно про це думати, знаючи, що Радіо Культура чують і на тимчасово окупованих територіях. Подруги та друзі, ми з вами», — говорить виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська.

Усі історії зібрані активістками жіночого руху опору «Зла мавка». Головна мета, наголошують ініціаторки проєкту, показати силу людей, які доводять, що Україна — це насамперед люди, а не лише територія чи прапор, що тимчасово майорить за вікном. Окремим наративом є роль жінки у цій боротьбі, яка відмовляється від стереотипно-традиційної ролі жертви, натомість стає потужною проактивною носійкою української ідентичності.

«Кілька місяців тому на одному із заходів, присвячених Україні, я зіштовхнулася зі страшним цілковитим нерозумінням, що ж таке окупація. “Просто поміняйте прапори і платіть податки іншій державі, що ж тут такого?”. Ці слова змусили мене внутрішньо завмерти та зовнішньо діяти. Коли говорять про окуповані території, особливо за кордоном, то забувають про людей, які там живуть. 

"Щоденники Мавок" — одна з активностей руху опору “Зла Мавка”. Ці щоденники, які отримують з окупованих територій, виконують дві основні функції: свідчення реальності під окупацією, того, про що заборонено згадувати, а людям із мирних країн важко уявити. Та свідчення стійкості української ідентичності, адже в деяких регіонах лише мова чи непокора окупаційному режиму — уже загрози для життя.

Усі наші героїні — жінки й дівчата, різного віку, професій і походження, усіх їх об’єднує українська ідентичність і внутрішня сила протистояти окупанту: через поширення листівок, альтернативне навчання своїх дітей, непокору колаборантам і функціонерам окупаційного режиму. Усі вони чекають на ЗСУ і кожна у свій спосіб вибудовує внутрішню стійкість та власні методи боротьби. І всі вони — Україна», — зазначила програмна директорка «УАК-Львів» Ольга Муха.

Тексти читають: заслужена артистка України Наталія Ярошенко; українська актриса театру і кіно Галина Стефанова та українська актриса Анастасія Рула.

Продюсерка проєкту — Ольга Головецька.

«Складно було стримувати емоції, читаючи “Щоденники…”, оскільки за кожною анонімною історією доля мужніх жінок, які знаходять в собі силу не просто жити в окупації, а боротися», — підкреслила продюсерка проєкту Ольга Головецька.

Продюсерка розповіла, що читала про різні рухи опору на окупованих територіях, але не усвідомлювала їхню силу до цього часу.

«На жаль, таких оповідей сотні тисяч. Наприклад, історії дівчат, які потайки безстрашно розклеюють листівки, або жі́нки з Маріуполя, яка спочатку поховала чоловіка, а потім у цю могилу закопала український прапор. Це насправді приклад великої мужності та відданості. У відносно мирних, тилових містах ми часто впадаємо у відчай. Ця небачена сила жінок з жіночого руху опору, власне, мене мотивує у складні моменти», — каже Ольга Головецька.

Аудіоверсію щоденників створено на підтримку виставки «Небачена сила», яка буде представлена у Національному центрі «Український Дім» у період з 18 травня по 2 червня на 5-му поверсі. Експозиція присвячена ненасильницькому опору в Україні та відкривається у день 80-х роковин депортації кримських татар.

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ