Слухай онлайн
Історія

Польський Інститут національної пам’яті оприлюднить секретні фонди

Опрацьовано більше 11,5 тис. документів з особливого архіву Інституту національної пам’яті. З середини червня, після внесення змін до закону про ІНП, кілька десятків фахівців Агентства внутрішньої безпеки, Агентства розслідувань, Прикордонної служби, Служби контррозвідки та Військової розвідки досліджують документи у так званих секретних фондах.

Заступник директора Архіву ІНП Маріуш Квашняк пояснює, що фахівці зі спецслужб до цього часу не прийняли жодного рішення про засекречення будь-якого документа. Вони опрацювали більше 11,5 тис. архівних одиниць: паперових документів, фотографій, відеоматеріалів та записів, і досі не надійшло жодної заяви про надання грифу секретності будь-якому із документів. Це означає, що матеріали будуть описані та оприлюднені.

Маріуш Квашняк пояснює, що у другій половині січня наступного року ІНП опублікує на своєму сайті список документів, які у 2016 р. вилучать із секретних фондів. Індекс міститиме код та короткий опис архівної одиниці. Серед таких документів будуть особові справи таємних співробітників служби безпеки, особові справи комуністичних офіцерів розвідки та контррозвідки, а також операційні матеріали.

Таємний фонд створено одночасно з формуванням Інституту національної пам’яті. Туди потрапили документи  комуністичних спецслужб,  які могли загрожувати безпеці країни. Заступник директора Архіву ІНП Маріуш Квашняк запевняє, що цей аргумент не виправдав себе, тому що, окрім особових справ та операційних матеріалів, значну частину фонду становлять навчальні матеріали.

Перед тим, як набрали чинності зміни до закону про ІНП, у таємному фонді знаходилось понад 450 погонних метрів актів, на сьогодні залишилось майже 350 погонних метрів. Потрібно іще переглянути близько 6800 архівних одиниць.
Опрацювання документів має закінчитися до кінця березня, а у другій половині наступного року вони будуть оприлюднені.

Polskie Radio dla Zagranicy

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ