Слухай онлайн
Політика

Створенням ВЕЗ в Донбасі Порошенко перетворить його в ще більшу "чорну діру", ніж Крим

Якщо президент Петро Порошенко реалізує свою (або своїх радників-лобістів) ідею про створення вільної економічної зони в Донбасі, то регіон стане ще більшою "чорною дірою", ніж Крим.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Валентина Самар.

До 1 січня цього року "кордон" із Кримом проходили до 500 хур із товарами, які дуже допомогли окупаційній владі півострова уникнути продовольчої кризи.

За даними Державної фіскальної служби України, отриманими на інформзапит Центру журналістських розслідувань, з 27 вересня — коли почав діяти закон про ВЕЗ, і по грудень 2014 року товари загальною вартістю 288 млн 333 тис. дол. США в Крим із материкової частини України постачали 1862 суб'єкти підприємницької діяльності. 

"Кому ж вигідне створення вільної економічної зони в Донбасі? "Ну ніхто ж не повірить, що в палаючий Донбас підуть інвестиції, як вони не пішли і в двічі СЕЗ в Криму - росіяни теж закон про зону прийняли", - відзначає автор статті.

Експерт фонду "Майдан закордонних справ" Андрій Клименко називає кілька зацікавлених груп.

"Гадаю, багато читачів будуть дуже здивовані, що вже зараз, постачаючи продукцію в анексований Крим з території материкової України, підприємці абсолютно "законно" отримують… відшкодування експортного ПДВ. Уже давно ні для кого не секрет, що це найбільш корумпована схема в країні. А в умовах Криму, де неможливо нічого проконтролювати, вона відкриває безмежні можливості для фіктивних операцій, через те що сьогодні практично всі українські торговельні мережі перереєстрували свої підприємства в Криму за законодавством країни-окупанта", — розповідає Клименко. 

Друга група тих, хто бурхливо аплодує ВЕЗ у Криму, вважає експерт, — це вся нереформована рать українських контролюючих органів, що обслуговують "експорт" — від митниці, податкової і прикордонслужби до фітосанітарного та ветеринарного контролю. Підприємці, особливо ті, що везуть у Крим товари, які швидко псуються, з дедалі більшим роздратуванням називають зростаючі ставки хабарів за оформлення експортних документів.

"З огляду на відому винахідливість і першої і другої групи, можна тільки здогадуватися, які ще новації при роботі з "чорною дірою" вже винайдені або ось-ось з'являться, наприклад, у зв'язку з оформленням сертифікатів походження продукції або іншими схемами, можливості для яких відкрила так звана ВЕЗ", — прогнозує Андрій Клименко. 

На думку експертів "Майдану закордонних справ", фейкові ВЕЗ у Криму і в Донбасі потрібні, щоб прикрити фіговим листком наявність де-факто державного кордону між Україною та її окупованими територіями. 

"Як на мене, жодної митниці й жодних прикордонників на адміністративному кордоні з Кримом, як і на проектованій лінії розмежування на Донбасі не повинно бути в принципі. Там мають стояти військові і Національна гвардія. А за вживання понять "експорт" і "імпорт" щодо окупованих територій не зайво притягати до відповідальності за колабораціонізм", — пропонує Андрій Клименко. І думка ця досить поширена не тільки в експертному середовищі. 

Детальніше читайте у статті Валентини Самар для DT.UA Важко стиснути кулак, в який тицьнули милостиню.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ