Слухай онлайн
Cуспільство

Суспільство не буде мати очікуваної справедливості, - Ставнійчук про судову реформу

"Сьогодні набуває чинності так звана реформа првосуддя. На додаток до цього застерігаю, зміни до Конституціії України ухвалювалися в умовах воєнного часу , що прямо заборонено Конституцією України. Це відбувалося в умовах безпрецедентного тиску на Конституційний Суд України і його абсолютно заангажованого превентивного контролю", - про це у Фейсбуці написала знаний в Україні правник Марина Ставнійчук.

 Марина Ставнійчук: "Закон України "Про судоустрій і статус суддів" та інші системоутворюючі закони цієї реформи через недовіру у владній команді ухвалювалися в неконституційний спосіб. Вже не говорячи про маніпулювання владою позиціями Венеційської комісії. Так що , як на мене, це красива обгортка. Не більш того. Хоча владні піарщики можуть писати у своїх темниках, що забажають. Однак суспільство не буде мати очікуваної справедливості і ефективної реформи правосуддя від усього цього".

Нагадаємо, 30 вересня в Україні набрали чинності зміни до Конституції в частині правосуддя, таким чином давши старт судовій реформі. Відповідний закон, за який Верховна Рада проголосувала 2 червня, а президент підписав 28 червня, вступив в силу через 3 місяці з наступного дня після його опублікування.

Основні зміни до Конституції в частині правосуддя передбачають, що створювати й ліквідовувати судові установи замість президента тепер буде парламент. Президент і Рада позбавляються права звільняти суддів, але у глави держави залишається право їх призначати. Скасовується також 5-річний термін призначення суддів, а запроваджується безстроковий. Судді фактично позбавляються недоторканності, і можуть бути затримані правоохоронцями за тяжкі чи особливо тяжкі злочини.

Документом також збільшується термін повноважень генерального прокурора з 5 до 6 років, але забороняється йому займати цю посаду 2 терміни поспіль.

Вищу раду юстиції замінить Вища рада правосуддя, яка даватиме згоду на затримання, арешт чи звільнення суддів. Звільняти суддів від тепер «за порушення» присяги стане неможливим.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ