"Сьогодні набуває чинності так звана реформа првосуддя. На додаток до цього застерігаю, зміни до Конституціії України ухвалювалися в умовах воєнного часу , що прямо заборонено Конституцією України. Це відбувалося в умовах безпрецедентного тиску на Конституційний Суд України і його абсолютно заангажованого превентивного контролю", - про це у Фейсбуці написала знаний в Україні правник Марина Ставнійчук.
Марина Ставнійчук: "Закон України "Про судоустрій і статус суддів" та інші системоутворюючі закони цієї реформи через недовіру у владній команді ухвалювалися в неконституційний спосіб. Вже не говорячи про маніпулювання владою позиціями Венеційської комісії. Так що , як на мене, це красива обгортка. Не більш того. Хоча владні піарщики можуть писати у своїх темниках, що забажають. Однак суспільство не буде мати очікуваної справедливості і ефективної реформи правосуддя від усього цього".
Нагадаємо, 30 вересня в Україні набрали чинності зміни до Конституції в частині правосуддя, таким чином давши старт судовій реформі. Відповідний закон, за який Верховна Рада проголосувала 2 червня, а президент підписав 28 червня, вступив в силу через 3 місяці з наступного дня після його опублікування.
Основні зміни до Конституції в частині правосуддя передбачають, що створювати й ліквідовувати судові установи замість президента тепер буде парламент. Президент і Рада позбавляються права звільняти суддів, але у глави держави залишається право їх призначати. Скасовується також 5-річний термін призначення суддів, а запроваджується безстроковий. Судді фактично позбавляються недоторканності, і можуть бути затримані правоохоронцями за тяжкі чи особливо тяжкі злочини.
Документом також збільшується термін повноважень генерального прокурора з 5 до 6 років, але забороняється йому займати цю посаду 2 терміни поспіль.
Вищу раду юстиції замінить Вища рада правосуддя, яка даватиме згоду на затримання, арешт чи звільнення суддів. Звільняти суддів від тепер «за порушення» присяги стане неможливим.