29 вересня у Києві відбудуться пам’ятні заходи, приурочені до 83-х роковин від початку трагічних подій у Бабиному Яру – масового вбивства євреїв, українців, ромів та людей інших національностей, скоєного гітлерівцями.
У Бабиному Яру відбудеться церемонія вшанування пам’яті жертв масових розстрілів в окупованому Києві в роки Другої світової війни.
Також відкриється виставка «Хтось був сусідом: Вибір, людська поведінка та Голокост».
А у Національній філармонії України вперше у оновленій редакції широкому загалу буде представлена Симфонія № 1 «Пам’яті мучеників Бабиного Яру» Дмитра Клебанова у виконанні Національного симфонічного оркестру України.
ПЛАН ЗАХОДІВ
Церемонія вшанування пам’яті жертв масових розстрілів в окупованому Києві в роки Другої світової війни
Локація: Бабин Яр, пам’ятний знак «Менора»
Серед запрошених — представники Верховної Ради України, Уряду, посли та представники дипломатичних установ, родичі загиблих, представники єврейської громади, духовенство.
12:00. Відкриття виставки «Хтось був сусідом: Вибір, людська поведінка та Голокост»
Локація: Виставковий центр НІМЗ «Бабин Яр», вул. Юрія Іллєнка, 46 А
Співорганізатором виставки є Меморіальний музей Голокосту в США, який належить до найвідоміших спеціалізованих історичних музеїв світу.
Експозиція містить фотоматеріали, спогади очевидців, історичні відомості щодо політики нацистів, залученості місцевого населення до злочинів проти євреїв як активної, так і «мовчазної».
Виставка звертається до одного з центральних питань про Голокост: як Голокост став можливим? Чому більшість пересічних людей підтримували злочини нацистів або мовчали про них? Так само зараз поводяться мешканці росії, фактично схвалюючи військову агресію, військові злочини проти мирного населення України, що вчиняються російськими загарбниками.
Меморіальний музей Голокосту в США вперше реалізує спільний проєкт із українською стороною. Це позапартійна, федеральна, освітня установа, яка є американським національним меморіалом жертвам Голокосту, покликана забезпечити постійність, розуміння та актуальність пам’яті про Голокост.
Концерт-меморіал у виконанні Національного симфонічного оркестру України. Симфонія № 1 «Пам’яті мучеників Бабиного Яру» Дмитра Клебанова
Локація: Національна філармонія України, Володимирський узвіз, 2
Твір, який вперше буде представлено широкому загалу у оновленій редакції, має непересічну долю, і є свідченням радянського «Геноциду пам’яті».
Українець єврейського походження Дмитро Клебанов, композитор із Харкова, завершив симфонію в 1945 році та присвятив її пам’яті мучеників Бабиного Яру. Це перша симфонія про Голокост у світі.
За життя композитора твір прозвучав лише один раз, у 1947 році, в Харкові. Після цього симфонію негайно заборонили, скасували заплановані виконання, а автора звинуватили у формалізмі.
Із відлигою в СРСР стало можливим повернутись до теми пам’яті про жертви Бабиного Яру. В кінці 1980-х симфонію зіграв у Києві український диригент Ігор Блажков з Державним симфонічним оркестром, а у 2011 році твір виконали в Харкові силами Харківського університету мистецтв. Обидва виконання були недосконалими, оскільки композиторський рукопис був недоступний, а музиканти використовували копію партитури з численними помилками.
Лише у 2024 році завдяки спільним зусиллям НІМЗ «Бабин Яр», представників музичної спільноти, вдалося отримати фотокопію авторського оригіналу і точнішу рукописну копію. Ці матеріали показали, що вже після прем’єри автор вносив до партитури важливі корективи.
Величезна робота із редагування твору була зроблена за підтримки Харківського національного університету мистецтв, в якому Дмитро Клебанов викладав впродовж багатьох років. За редагування і підготовку нотного матеріалу до виконання взявся український композитор Олександр Щетинський.
Оригінальна партитура Симфонії показала: перед нами майже нікому не відомий шедевр, без якого історія української музики виглядає неповно. Симфонія насичена фольклором двох народів – єврейського та українського. Символічно й те, що цей твір було створено в Харкові.