20 березня у Львові пройшло засідання на тему: «Проблеми виборчих комісій на Львівщині: об’єктивні і суб’єктивні». На заході експерти обговорили поточні нюанси робити ОВК та ДВК напередодні президентських виборів.
Богдан Хапко, голова окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №115 у Львові зазначив, що станом на 20 березня проблем з утворенням дільничих виборчих комісій немає.
«12 березня повинні були створені всі ДВК у всіх округах. І так сталося – вони були утворені. Проте є проблема в тому, що у наступні два дні комісії мали провести перше засідання – вони так і зробили, але кворуму на засіданні, тобто тих людей, які прийняли присягу не завжди було. Таких потрібно більше 50%», - розповів Богдан Хапко.
За його словами, причини цього в тому, що багато людей, які пішли працювати в комісії, дають неправильні телефонні номери, а потім їх, відповідно, важко знайти.
«Також буває, що люди приходять працювати в комісію і говорять, що не хочуть працювати саме тут, а бажають бути в сусідньому окрузі. Це призвело до того, що частина виборчих комісії зібрала свій кворум лише ближче до 17 березня, хоча їм вже необхідно було отримати списки виборців», - пояснив Богдан Хапко.
Він зазначив, що зараз ситуація нормалізувалася і кожен виборець може прийти на свою дільницю, щоб перевірити, чи є він у списках.
Віталій Новосад, член ради Львівської обласної організації політичної партії «Наш край», в свою чергу, наголосив, що формування виборчих комісій можна розглядати в контексті політичних технологій найрейтинговіших кандидатів.
«Якщо глянути на те, як зараз формуються виборчі комісії, то ми побачимо, що роботу представників дільничних та окружних виборчих комісій розглядають як певну полтітехнологію. Складається враження, що ключові гравці на виборах думають, що, чим більше впливу вони матимуть на членів комісій, тим вищий вони отримають результат. Рейтингові політики формують певні пули зі «своїх людей» на дільницях», - пояснив Віталій Новосад.
Він стверджує, що до пулів політиків можна зарахувати і технічних кандидатів, які висловлюють підтримку якомусь кандидату, але знятися з виборів вже не можуть. Це робиться для того, щоб залишити представників в комісіях і мати шанси впливати на роботу дільниці.
«Я б хотів звернутися до виборчих комісій і закликати їх поважати закон. Вони мають пам’ятати, що незалежно від того, кого вони представляють, їх головне завдання подбати про чесність виборів і фіксувати порушення незалежно від того, хто їх здійснює», - додав член партії «Наш край».