Як інформує прес-служба ЛМР, у Львові стартувала щорічна акція ʺДні профілактики та раннього виявлення глаукомиʺ.
Впродовж двох тижнів — з 18 до 29 березня львів’ян запрошують прийти у поліклініку та виміряти внутрішньоочний тиск для профілактики або ж раннього виявлення глаукоми. Адже ця недуга може призвести до повної втрати зору, якщо її не лікувати вчасно. Таку акцію управління охорони здоров’я Львівської міської ради проводить уже восьмий рік поспіль.
ʺЄдиним простим методом діагностики глаукоми є вимірювання внутрішньоочного тиску. Це декількахвилинна і неболюча процедура. Глаукома на початковій стадії не має симптомів і відчути її неможливо. Єдиним симптомом є підвищення внутрішньоочного тиску. І якщо його не лікувати, то настає атрофія зорового нерву, і поступово — сліпота. Саме тому бодай раз на рік потрібно проходити профілактичний огляд в офтальмолога, бо при вчасному виявленні і лікуванні підвищеного очного тиску можна призупинити процес втрати зору і уникнути сліпоти. Тому активно закликаємо львів’ян прийти і виміряти внутрішньоочний тиск — це можна зробити в будь-якому поліклінічному відділенні нашого міста в кабінеті офтальмолога, а також у міському глаукомному кабінеті на базі 8-ї міської клінічної лікарніʺ, — наголосив Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я ЛМР.
Глаукома — група захворювань ока, спільними ознаками яких є підвищення внутрішньоочного тиску, а спільними наслідками — атрофія зорового нерву зі специфічними змінами поля зору. Людина перестає помічати предмети, розташовані збоку. Коли хвороба прогресує, то хворий сліпне. Половина пацієнтів з глаукомою не знають про свою хворобу і звертаються до лікаря із запізненням, коли значна частина зорового нерву вже ушкоджена. Втрата зору веде до інвалідності, потребі у сторонній допомозі в повсякденному житті. І єдиним способом профілактики цієї недуги є рання діагностика.
У 2018 році під час такої акції тонометрію (вимірювання внутрішньоочного тиску) провели 4549 особам. У 92 пацієнтів виявили підвищений внутрішньоочний тиск. Вперше виявлено та встановлено діагноз ʺглаукомаʺ 30 пацієнтам.
Як зазначає Тетяна Смаль, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я ЛМР з офтальмології, керівник Львівського міського центру ʺМікрохірургія окаʺ, у Львові налічується 3294 хворих на глаукому. З них 833 — на стадіях, коли розвивається незворотна сліпота.
ʺОбстеження можна пройти дуже швидко і безболісно. Якщо хвороба виявлення на ранніх етапах, можна призупинити її подальше прогресування. Саме тому потрібно періодично обстежуватися в офтальмолога. Людям після 40 років — щорічно, а при захворюванні — частіше. Якщо ж у людини в роду були випадки глаукоми, є супутня патологія — цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, схильність до вазоспазмів, мігрені тощо, то вона відноситься до групи ризику і повинна бути під пильним наглядом лікаря-офтальмологаʺ, — пояснює Тетяна Смаль.
Важливо пам’ятати, що сліпота, яка настає внаслідок глаукоми, незворотня. При ураженні одного ока, якщо його не лікувати, ризик виникнення глаукоми і на іншому оці за 5 років становить 29% Ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування складає 27%, а на обидва ока — 9%. Якщо внутрішньоочний тиск утримується на високому рівні, то сліпота розвивається через 3 роки.
Зазначимо, що для своєчасної та ефективної діагностики глаукоми, на базі комунальної 8-ї міської клінічної лікарні м. Львова функціонує міський глаукомний кабінет, оснащений щілинною лампою, тонометром та сучасним статичним периметром. Впродовж 2018 року в цьому кабінеті проведено 2266 обстежень, вперше виявлено глаукому у 12 пацієнтів, підтверджено діагноз ʺглаукомаʺ у 70 пацієнтів, знято діагноз ʺглаукомаʺ 11 пацієнтам. Також за час функціонування, на базі кабінету пройшли стажування лікарі-офтальмологи усіх поліклінік міста Львова. Окрім того, на базі 8 лікарні функціонує центр ʺМікрохірургія окаʺ, де лікуються різні очні захворювання, в тому числі проводять оперативне втручання щодо глаукоми.
Глаукома може позбавити зору!
Зір — найважливіший з п’яти органів чуття, оскільки забезпечує нам 80% інформації про навколишній світ. Ми, зазвичай, не замислюємося, що нашим очам загрожує багато небезпек: комп’ютери, телевізори, нездорова їжа та екологія, стреси, надмірне навантаження, очні хвороби. І серед останніх вкрай серйозним захворюванням є глаукома, яка без лікування призводить до сліпоти.
Глаукома спричинила сліпоту в 5,2−5,5 млн осіб на земній кулі. Проте, за оцінками ВООЗ, у світі проживає ще понад 105 млн осіб, у яких вона не виявлена або підозрюється, а близько 80% такого контингенту припадає на країни, що розвиваються. Також, за даними ВООЗ, хворих глаукомою серед людей старше 45 років — 2%, старше 65 років — 10%, а старше 85 років — до 20%. Тому в групі ризику, найперше, люди старшого віку.
В Україні 213 тис. людей мають глаукому. На сьогодні глаукомі належить 40,2% в структурі інвалідності по зору серед дорослого населення України. Приріст хворих на глаукому складає приблизно 20 млн. осіб протягом 10 років, тобто з кожним роком їх стає більше на 2 мільйони. Щорічно виявляється 25 тисяч нових випадків захворювання. В Україні глаукома складає 16,9% в структурі первинної інвалідності по зору, посідаючи третє місце, в той же час в Європі на глаукому припадає 12% усіх випадків сліпоти.