Незважаючи на обіцянки українського уряду щодо зростання мінімальної заробітної плати в 2019 році, Україну очікує посилення відтоку трудових мігрантів. Про це пише видання Капітал.
Основними факторами, які будуть змушувати українців їхати на заробітки є слабке економічне зростання і відкриття для трудових мігрантів ринків "Старої Європи", в першу чергу Німеччини.
Нагадаємо, у серпні-вересні 2018 року дуже несподівано в Німеччині заговорили про необхідність полегшити доступ до німецького ринку праці. Несподіваним поворот подій став в основному для політологів, а ось економісти цю лібералізацію передбачали вже давно. На початок другого півріччя в Німеччині були незаповнені приблизно 1,2-1,7 млн вакансій. При цьому, намітилася досить тривожна тенденція: якщо в 2017 році вакансій було 1,2 млн, то в жовтні 2018 року - вже 1,75 млн.
Зростання німецької економіки, яка націлена на експорт, привела до того, що для обслуговування подальшого зростання Німеччини не вистачає робочих рук. Якщо Німеччина не знайде трудові ресурси, які закриють цю проблему, то вона не зможе використовувати весь потенціал для свого зростання. Тому вже в жовтні 2018 року громадськості представлять план німецького уряду, спрямований на лібералізацію правил працевлаштування для громадян країн, які не входять до ЄС. Мова, звичайно, не йде про спеціальні правила для України. Передбачається, що претендент на роботу зможе отримувати робочу візу до того, як фактично знайде роботу, а пошуком роботи буде займатися вже безпосередньо після прибуття в Німеччину. Найімовірніше, буде спрощена і система видачі дозволів на роботу для іноземців.
Швидше за все, Німеччина піде польським шляхом, коли будь-який роботодавець без всяких квот зможе швидко допомогти своєму іноземному працівникові в одержанні дозволу на роботу. Мінімальна заробітна плата в Німеччині становить приблизно 1500 євро в місяць, це майже 50000 грн. Середня ж зарплата в Німеччині в 2017 році становила 34306 євро на рік (близько 94300 грн на місяць), причому за останні 4 роки цей рівень зріс майже на 10%.
Відкриття німцями ринку праці в 2019 році стане проблемою не тільки уряду Гройсмана, але торкнеться всього східноєвропейського регіону. Болгарія, Угорщина, Румунія і навіть Польща відчують на собі це нововведення. Внутрішні правила ЄС жорстко не регулюють рівень лібералізації ринку праці країн ЄС для іноземців, залишаючи це питання на розсуд національних урядів. Середня з/п в Болгарії 575 євро, в Угорщині - приблизно 500 євро, в Румунії - приблизно 580 євро. Зрозуміло, що в порівнянні з німецькою лібералізація процедури працевлаштування в Німеччині призведе до посилення відтоку трудових ресурсів і з цих країн.
І хоча представники німецької влади неодноразово підкреслювали публічно, що мова йде тільки про реформу для мігрантів з країн, які не входять до ЄС, але німецька преса вже не раз піднімала питання, наприклад, про поляків, які працюють в Німеччині. Тому дуже висока ймовірність того, що методичні німці, якщо почнуть піднімати питання реформи ринку праці, то вирішать упорядкувати і проблемні питання з громадянами тих країн, які мають безвізовий доступ на території Німеччини.
Для українців дуже важливо, щоб німецький уряд не просто вирішив видавати робочі візи для пошуку роботи всередині Німеччини, оскільки безвізовий режим і так робить це можливим для всіх власників біометричних паспортів, важливо, як змінять процедуру отримання дозволу на роботу для іноземців, які вже таку роботу знайшли. За ідеєю, саме цей сегмент буде лібералізовано.
Прогнозуючи відтік кадрів з України саме в Німеччину, потрібно виходити з того, що зараз працездатне населення Німеччини становить приблизно 60 млн чоловік, з них зайнято приблизно 46 млн чоловік. Тому навіть якщо в 2019 році німцям потрібно заповнити 2 млн вакансій, то, по-перше, це будуть не топові вакансії, а швидше за все, ті вакансії, які зазвичай ніхто не поспішає займати. По-друге, бажаючих отримувати 20-40 тис. євро в рік буде дуже багато і з Польщі, Угорщини, Румунії чи Болгарії.
Так що моментальний відтік 2 млн чоловік саме в Німеччину в якості гастарбайтерів Україні не загрожує. Однак десь до півмільйона громадян України зможуть покинути батьківщину для роботи в Німеччині. Можливо, частина з них просто офіційно оформлять вже чинні трудові відносини. Зараз в Німеччині працює близько 150 тис. Українців. Відтік кадрів може торкнутися насамперед таких галузей, як будівництво, машинобудування, IT-індустрія і сільське господарство.