У Львові успішно реалізовується проект ʺРясне — район зелених технологійʺ, - повідомляє прес-служба ЛМР.
Чимало цікавих заходів з енергоефективності вже реалізовано у навчальних закладах мікрорайону Рясне. Проект реалізовується з ініціативи Львівської міської ради та за співфінансування міста.
В рамка реалізації цього проекту, наше місто буде застосовувати концепцію досвіду міста-партнера Фрайбурга. До проекту залучені мешканці району, ОСББ та місцева влада. Реалізація проекту здійснюється саме в галузі сталого розвитку, енергоефективної реконструкції та стійкої технології.
Реалізація проекту ʺРясне — район зелених технологійʺ відбувається відповідно до договору про співпрацю між муніципалітетом м. Фрайбург (Німеччина) та департаментом економічного розвитку Львівської міської ради. Проектом передбачено впровадження низки заходів у мікрорайонах Львова Рясне та Рясне-2, пов’язаних з енергозбереженням, зокрема:
-
Модернізація системи опалення у житловому будинку, школі мікрорайону;
-
Встановлення сучасних систем освітлення на території 4-х шкіл мікрорайону;
-
Встановлення системи відеоспостереження у школі мікрорайону;
-
Освітні заходи для дітей: уроки екологічного спрямування та сучасне вимірювальне обладнання для мотивації учнів.
Активна фаза реалізації проекту розпочалася з серпня 2018 року, після отримання Львовом першого траншу фінансування. Було розпочато роботу над такими компонентами проекту:
-
Виготовлено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію системи вуличного освітлення вул. Величковського (Рясне 2) та успішно пройдено державну експертизу. Оголошено тендер на закупівлю світильників. Світильники будуть профінансовані за кошти проекту в сумі 650 тис. грн. Решта вартості (заміна опор, мереж, роботи) буде профінансована коштом міського бюджету м. Львова (орієнтовна сума 5350 тис. грн).
-
З метою демонстрації енергоефективних рішень у житловій сфері, у будинку за на вул. Величковського, 2 буде встановлено індивідуальний тепловий пункт з автоматичним балансуванням внутрішньобудинкової системи. Вже виготовлено проектно-кошторисну документацію, успішно пройдено державну експертизу та оголошено тендер.
-
У школах мікрорайону проводяться ʺШколи енергіїʺ (Energy schools) — уроки для дітей екологічного та енергоефективного спрямування, на яких учні навчаються заощаджувати енергоносії, дбайливо ставитися до довкілля, проводити енергоаудити власних осель на прикладі школи в пошуках нераціонального використання енергії. Для проведення цих уроків та підвищення мотивації серед дітей школи забезпечені обладнанням, яке діти використовуватимуть для проведення енергоаудитів та цікавих дослідів, а також оплачено гонорар освітнього експерта, який розробив ці уроки та проводить їх. Окрім цього діти забезпеченні конструкторами на тему ʺальтернативна енергетикаʺ.
-
Проведено енергетичний аудит шкіл та садочків мікрорайонів Рясне, Рясне-2, а саме: НВК 38, ЗОШ 100, ЗОШ 92, НВК 94. Завдяки цьому аудиту стало зрозуміло, які енергоефективні заходи потрібно провести у цих казаних закладах для підвищення їх енергоефективності та скільки це буде орієнтовно коштувати. Після обговорення результатів аудиту з німецькими колегами з м. Фрайбург було прийнято рішення провести реконструкцію системи опалення шляхом встановлення автоматичного регулятора подачі теплоносія в ЗОШ № 38. Також німецькою стороною розглядається можливість проведення енергоефективних заходів в інших школах району.
-
Закуплено та встановлено на території НВК 38, ЗОШ 100, ЗОШ 92, НВК 94 сучасні світильники на основі LED технології.
-
Для підвищення безпеки дітей на території ЗОШ 38 встановлено відеоспостереження.
-
Проводиться розробка сайту проекту, який інформуватиме усі зацікавлені сторони про реалізацію. Зараз сайт працює в тестовому режимі за посиланням.
-
Проводиться робота з населенням, зокрема зустрічі з представниками ОСББ.
ʺЗеленіʺ інновації — не просто модне гасло, але один з інструментів сталого розвитку. Тому важливим для розвитку успішного міста є застосовувати кращі практики світу та реалізовувати нові ініціативи. Місто Фрайбург входить до одного з найкращих енергоефективних та озеленених міст Німеччиниʺ, — зазначають в департаменті економічного розвитку ЛМР.
Нагадаємо, вперше ідея проекту ʺРясне — район зелених технологійʺ виникла ще у 2016 році під час офіційного візиту представників Львівської міської ради з керівництвом міжнародного департаменту міської ради Фрайбурга.