В Україні закінчилися запаси життєво необхідних вакцин - давно немає вакцини БЦЖ і вакцини від сказу, "доїли" вакцину від коклюшу, дифтерії та правця, закінчується вакцина від кору, краснухи і свинки. Останні закупівлі МОЗ провело в кінці 2014.
Давно закінчилися запаси БЦЖ (це щеплення від туберкульозу, яке перший раз робиться в пологовому будинку - у маленьких дітей опірність до цього захворювання мінімальна). У 2014 році її закупили зовсім мало, в 2015 використали повністю. Отримані як гуманітарну допомогу 3000 доз ситуацію не врятували - тільки в Києві щорічно народжується близько 30 тис. дітей, і на одну дитину витрачається дві дози БЦЖ. Зараз в Україні зробити це щеплення можна тільки в приватних медцентрах, які використовують російську вакцину.
В країні немає вакцини від сказу - ні в державних медустановах, ні в приватних. Дистриб'ютори не завезли вакцину на ринок. Так що якщо дитину або дорослого раптом вкусила скажена собака (білка, кішка, єнот - все це регулярно стається), залишається тільки терміново везти його, наприклад, в Білорусь, і вакцинувати там.
Закінчилися запаси АКДС і АаКДП (вакцини від кашлюку, дифтерії та правця). Дефіцит АаКДП (а перед К означає "ацелюлярний", тобто, вакцина не містить цілісного збудника, тільки його окремі компоненти) спостерігається у всьому світі - через те, що в багатьох країнах до національних календарів вакцинації внесли одну або кілька додаткових щеплень від коклюшу. Таким чином, попит сильно перевищив пропозицію, а ринок не встиг на це відреагувати - на виготовлення вакцини з компонентом АК потрібно близько двох років. АКДС (з цільним збудником) коштує дешевше, але в Україні зареєстрована лише одна така вакцина, і на ринку її майже немає. Крім того, АКДС в порівнянні з АаКДП більш реактогенна.
У списку дефіцитних були б також вакцини від поліомієліту, якби не отримана торік гуманітарна допомога. Ще з хорошого - в Україні є поклади вакцини від гепатиту В - її в 2014 році закупили багато (особливо контрольованого фарммафією українського ринку закупівель), а великою популярністю вона не користується.
Кажуть, що в Києві також ще можна знайти залишки вакцини від кору, краснухи та епідпаротиту (свинки). Туберкулін (для проби манту) закуповувався тільки на рівні деяких поліклінік.
Словом, без батьківського Майдану не обійтися, але треба ж ще розібратися, під вікнами якої установи його проводити.
Отже, чому ж не були закуплені вакцини в 2015 році? Як напевно пам'ятають читачі, Україна вирішила передати закупівлю всіх лікарських препаратів міжнародним організаціям. Верховна Рада ухвалила відповідний закон. А зміни в законодавство, що дозволяють ввозити в Україну препарати, які не зареєстровані у нас, але зареєстровані в Європі і США, прийняті не були.
Ще поки він був законопроектом і проходив обговорення в експертних колах, говорилося про те, що впровадження нової процедури закупівель не пройде гладко і забере чимало часу. Багато препаратів, з яким працюють ЮНІСЕФ або ПРООН, не зареєстровані в Україні. Але автори законопроекту (або лобісти - я говорю про людей, які його реально просували, а не про нардепів, які значаться в списку авторів на сайті ВР) наполягали на тому, що все буде в порядку - Державний експертний центр проведе реєстрацію потрібних вакцин за скороченою процедурою за 7 днів, затримки не виникне.
У підсумку в останній день грудня 2015 року МОЗ переказав гроші на закупівлю вакцин ЮНІСЕФ. На цей момент, як сказали LB.ua в прес-службі Міністерства охорони здоров'я, "тривають переговори і тендерні процедури, ситуація з вакцинами справді складна". За більш детальною інформацією запропонували звернутися в ЮНІСЕФ.
Там LB.ua відповіли, що готові постачати вакцини, але у більшості з них немає реєстрації в Україні.
"Наша організація готова здійснити поставку вакцин вже найближчим часом, але існує проблема з реєстрацією. Тільки три вакцини з тих, які запросив МОЗ і які можуть бути поставлені ЮНІСЕФ, мають реєстрацію в Україні ", - говорить медичний експерт ЮНІСЕФ Катерина Булавінова.
Йдеться про вакцину від кору, краснухи та паротиту виробництва ГляксоСмітКляйн, а також про вакцину від гепатиту В. "І ось буквально на цьому тижні пройшла процедуру реєстрації бівалентної оральної поліомієлітної вакцини виробництва Санофі Пастер, - каже Булавінова. - Всі інші вакцини, які ми могли б поставити, не зареєстровані. Виробникам, які беруть участь у закупівлі через спеціалізовані міжнародні організації, пропонують пройти прискорену процедуру реєстрації в Державному експертному центрі".
Вакцину від кору, краснухи паротиту ЮНІСЕФ готовий поставити вже на наступному тижні, "якщо будуть улагоджені всі формальності, що стосуються упаковки і так далі".
При цьому поки неможливо припустити, коли будуть поставлені життєво необхідні БЦЖ, АКДС (або АаКДП, або комбіновані вакцини, які містять ще один додатковий компонент) і вакцина від сказу. Все в руках - хоча які руки у держустанови, в лещатах, може? - Державного експертного центру.
"Міністерство охорони здоров'я просить ДЕЦ сприяти проведенню реєстрації вакцин. А ДЕЦ хоче діяти в межах чинного законодавства, щоб потім не довелося відповідати перед прокуратурою, СБУ і Господом Богом, - пояснює головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій, який також є одним з тих експертів, які повинні вивчати документацію поданих на реєстрацію вакцин. - Часто у чиновників позиція така: "Давайте, поки ми не розберемося в законодавстві, нічого не будемо робити".
Федір Іванович розповідає, що як раз на днях провів експертну оцінку по бівалентній оральній поліомієлітній вакцині - це папка з документами з більш ніж тисячею сторінок, також до неї додавалися два диска з документацією, теж понад тисячу сторінок в кожному.
Булавінова каже, що поки ніхто з виробників прискорену процедуру не пройшов, в минулому році були спроби, але вони не увінчалися успіхом. З тих пір процедура була спрощена ще раз. "Подивимося, що з цього вийде. На жаль, без реєстрації поставити ми нічого не можемо. Український ринок вузький, і зареєстрованих вакцин дуже мало", - пояснює експерт ЮНІСЕФ.
Так що, повертаючись до Майдану - проводити його можна під ГЕЦом (хоча формально звинуватити їх нема в чому - намагаються дотриматися законодавства) або Міністерством охорони здоров'я (але в Маріїнському парку стільки майданів, заняття по цигун, молебень проти ідентифікаційного коду, що вас можуть просто не помітити). Ну і пом'янути всіх, причетних до спішно-припадочного переходу на міжнародні закупівлі, теж не буде зайвим. Тим більше, що зроблено це було і так в голодний на вакцини рік.