Астрономи вперше виявили воду в атмосфері планети K2-18b, що обертається в так званій "зоні життя" навколо своєї зірки. Причому води на планеті, судячи з усього, дуже багато.
Виявлена на K2-18b вода у поєднанні зі сприятливою температурою означають, що на планеті може бути життя, - передає BBC Україна.
Планету продовжать вивчати - як анонсують вчені, за найближчі 10 років астрономи зможуть за допомогою нових космічних телескопів визначити, чи гази в атмосфері K2-18b вироблені живими організмами.
Результати нинішнього дослідження опубліковані в журналі Nature Astronomy.
"Фантастичне відкриття"
Дослідженням займалася професор Джованна Тінетті з Університетського коледжу Лондона.
Вона назива відкриття "фантастичним": "Вперше ми виявили воду на планеті, розташованій у зоні життя, де температура допускає присутність життя".
Комп'ютерне моделювання дозволяє припустити, що до 50% атмосфери цієї планети складається з води.
Планета K2-18b лише вдвічі більша за Землю, температура на ній - між 0 і 40 градусами Цельсія, що дозволяє воді залишатися в рідкому стані.
"Це відкриття наближає нас до відповіді на фундаментальне питання: унікальна чи Земля?" - каже після участі в дослідженні доктор Ангелос Ціарас.
Умови на K2-18b можуть бути придатні для життя, але підтвердити зараз цю гіпотезу неможливо.
111 світлових років до Землі
Єдине, що залишається, - дочекатися появи у 2020-х роках нового покоління космічних телескопів, які зможуть проаналізувати склад газів в атмосфері K2-18b і встановити, чи є серед них вироблені живими організмами, говорить учасник дослідження доктор Інго Вальдманн.
"Це одне з головних питань в науці. Ми завжди хотіли дізнатися, чи одні ми у Всесвіті. Протягом наступних 10 років дізнаємося, чи є в атмосфері планети хімічні елементи, вироблені живими істотами", - наголошує він.
"Суперземля"
Водночас підхід щодо "газів, вироблених живими істотами", має ряд труднощів.
Перш за все, у астрономів немає консенсусу з приводу того, наявність яких саме газів може свідчити про присутність життя на планеті.
Планету K2-18b відкрили в 2015 році.
Вона вважається "Суперземлею" - тобто має масу в діапазоні між Землею і Нептуном, й придатна для спектроскопічних досліджень.
Планета знаходиться в системі червоного карлика, розташованого в сузір'ї Лева.
Воду знаходили і на інших планетах, але там температура була або надто низькою, або занадто високою для того, щоб там могло існувати життя за мірками сучасної науки.