Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Як вирішуватимуть житлові проблеми українців у 2025 році

Зараз в Україні діють дві великі державні програми - “єВідновлення” та “єОселя”, проте питання забезпечення житлом для багатьох українців досі залишається невирішеним.
Олена Шуляк

Як зазначила голова партії «Слуга Народу», голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк на онлайн-зустрічі  з представниками регіональних медіа, метою державної програми “єВідновлення” на 2024 рік було охопити як мінімум 1 млн українців, а це приблизно 300 тисяч сімей. Станом на зараз нею скористалися лише близько 90 тисяч сімей. Держава разом з партнерами витратила 17,3 млрд гривень на реалізацію двох етапів - пошкоджене житло і зруйноване житло через видачу житлових сертифікацій. Але основна потреба українців, в основному це стосується ВПО, які мають зруйноване житло на тимчасово окупованих територіях, станом на сьогодні не вирішена. Планувалося, що цей етап компенсації мешканцям на тимчасово окупованих територіях буде відкритий в 2024 році. У бюджеті на 2025 рік на це виділили всього 4 млрд гривень з необхідних 10-12 млрд.

За програмою “єОселя” на 2025 рік зафіксовано 9,4 млрд гривень. Проте  Олена Шуляк звертає увагу, що її потрібно зробити більш доступною для ветеранів та ВПО, адже, наприклад, станом на зараз останні отримали лише 330 кредитів. До вересня у програмі було прописане обмеження, що ВПО можуть придбати житло, яке не старіше трьох років, хоча в деяких населених пунктах воно не будувалося десятки років. Ця вимога ліквідована, і сьогодні ВПО можуть купувати житло не старіше 10 років. Для дотримання балансу справедливості для ветеранів планують знизити пільгову ставку з 7% до 3%, як це діє для чинних військовослужбовців, представників правоохоронних органів та силових структур.

Проте вирішення житлових проблем потребує змін насамперед у законодавстві. Житловий кодекс, який був прийнятий ще у 1984 році, не є ефективним. 

“В Ukraine Facility (програмі фінансової підтримки України від Європейського Союзу - ред.) зафіксована вимога до кінця 2025 року ухвалити нове законодавство, яке називається “Про основні засади житлової політики”. Це абсолютно нова законодавча рамка, яка дозволить знищити житловий кодекс і задати нові правила навіть не на ринку житла, а взагалі у формуванні житлової політики”, - додала Олена Шуляк.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ