У Львівському академічному театрі ім. Леся Курбаса пройшли прем’єрні покази вистави «Ціна світла».
Режисер Володимир Кучинський і всі, хто працював над новим дітищем театру, назвали його поетичною одіссеєю за поезіями Аманди Горман. Справді, визначення «вистава» - надто просте для глибокого музично-поетичного дійства, яке заворожує з перших хвилин і не відпускає до самого кінця.

У цій поетичній одіссеї чи не найважливішим є текст американської поетки й активістки, першої лауреатки Національної молодіжної премії та наймолодшої в історії США, яка виступала на інавгурації президента (в січні 2021 року читала свій вірш Джо Байдену).
Власне, курбасівська постановка – світова прем’єра творів Аманди Горман на сцені.
Художній керівник проєкту Андрій Водічев (він же й виконує одну з ролей). Сценограф, художник костюмів та світла – Олександр Білозуб. Слід зазначити, що сценографія і світло – то ніби персонажі цієї поетичної одіссеї, які не просто виконують дуже важливі ролі, але й взаємодіють з акторами. Велика світла куля в центрі скляної конструкції – трансформера – як наша планета, на якій усе взаємозв’язано. На рухомих «вікнах», які півколом обрамлюють сцену, написані цитати з текстів Аманди Горман: «Хто здатен сплатити ціну світла?», «Ми стаємо тим, від чого втікаємо», «Не домінування, але гідність», «Мріючи діємо лише за інстинктом» тощо…

«Поезія, що народжується на сцені, стає дзеркалом історії та сучасності, відлунням спільного досвіду, що закликає до єдності й надії, - читаємо в листівці-програмці поетичної одіссеї «Ціна світла». - Історичні злами, пандемія, крихкість і водночас стійкість суспільства переплітаються, трансформуючи особисті й колективні переживання в поетичний маніфест нашої епохи. Простір розчиняє межі між словом і тілом, створюючи єдину живу структуру звуку та сенсу».
«Хто ми, якщо не ціна світла, - стверджує Аманда Горман. – Втрата – це вартість любові, борг, що перевищує кожен пульс/порух».
«Ціна світла» для мене - це більше, ніж вистава, - говорить музична керівниця і виконавиця однієї з ролей Тамарі Горгішелі. - Це простір, у якому слово стає тілом, диханням, музикою. Поезія Аманди Горман говорить про біль і надію, про темряву, з якої ми виростаємо, і світло, за яке щодня платимо сміливістю і правдою. Я шукала звучання, яке не лише підкреслює поезію Аманди Горман, а й резонує з внутрішнім світом кожного з нас. Це була дуже тонка робота — між болем і ніжністю, між тишею і криком. Найсильніше відчувати, як глядачі проживають це разом із нами. Коли після вистави люди підходять мовчки, із блиском в очах, - я розумію, що ми торкнулися чогось справжнього. Я вдячна бути частиною цієї роботи. У час, коли світ такий крихкий, ця вистава нагадує мені, що ми самі є тим світлом, яке шукаємо».

Усі творці «Ціни світла» заслуговують на те, аби їх згадати. Отож, хореограф – Анатолій Сачівко, композитор – Олесь Коваль, асистентка художника- Ярина Карасьова, медіа-художники – Володимир Фанта і Софія Кокуєнко, літературна керівниця – Юлія-Анна Франко, художній переклад та поетична адаптація – Катерина Калитко. Актори: Аріна Бочарова, Андрій Водичев, Тамарі Горгішелі, Оксана Козакевич, Марко Свіжінський, Денис Соколов, Юрій Сулик, Єва Федчишин, Олег Цьона.
Людмила Пуляєва
