Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Економіка

З ініціативи ТОВ "Карпатнафтохім" можуть бути запроваджені загороджувальні заходи на імпорт ПВХ і каустичної соди

Найближчими днями в рамках спеціального розслідування, ініційованого ТОВ «Карпатнафтохім» (Калуш, Івано-Франківська обл.), можуть бути запроваджені попередні заходи у вигляді ввізного мита на імпорт поліетилену і полівінілхлориду (ПВХ).
Ілюстративне фото

Спецрозслідування, розпочате в лютому, має тривати 200 днів, але підприємство домагається від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (МЕРТ) запровадження попередніх заходів у вигляді ввізного мита. Ці заходи можуть бути запроваджені вже найближчими днями, затримка пов’язана з необхідністю призначення нового складу Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (МКМТ). За словами гендиректора ТОВ «Карпатнафтохім» Яреми Рудика, без втручання держави підприємство-монополіст просто не в змозі нормально працювати.

Нагадаємо, ТОВ «Карпатнафтохім» домоглося ініціювання спеціального розслідування щодо імпорту в Україну поліетилену та полівінілхлориду. Крім того, в рамках іншого розслідування з ініціативи підприємства паралельно розглядається можливість запровадження заходів щодо імпорту каустичної соди.

У лютому цього року підприємство звернулося до МЕРТ з проханням про проведення згаданих двох спеціальних розслідувань, яке була підтримано МЕРТ і рекомендовано МКМТ до прийняття відповідного рішення.

Як наслідок, МКМТ на початку лютого цього року доручила МЕРТ провести розслідування щодо імпорту поліетилену з питомою вагою 0,94 або більше і полівінілхлориду, не змішаного з іншими речовинами (коди УКТ ЗЕД – 3901 20 90 00 і 3904 10 00 00). Що стосується каустичної соди, то в розслідуванні вивчається імпорт соди (код УКТ ЗЕД 2815 12 00 90 – каустична сода, отримана будь-якими методами, окрім діафрагмового). Окремо також було підготовлено прохання про зниження тарифів на залізничні перевезення.

Міська рада Калуша також підтримала ініціативу ключового нафтохімічного виробника в країні. За останні три місяці депутати міськради неодноразово зверталися до президента та уряду з проханням захистити ТОВ «Карпатнафтохім» від імпортерів продукції, близької за своїми характеристиками до тієї, що виробляє калуське підприємство.

«Калуська міська рада стурбована ситуацією, яка складається з ТОВ «Карпатнафтохім» і можливою зупинкою підприємства на якому значаться 2792 співробітники. Звернення підтримали всі 33 депутати, які були присутні на засіданні позачергової сесії Калуської міськради», – йдеться в офіційному повідомленні міськради, направленому президентові та Кабміну.

Нагадаємо, що на початку року ТОВ «Карпатнафтохім» зупинило виробництво поліетилену високого тиску через пожежу, що сталася 12 січня 2019 року внаслідок порушення правил безпеки на виробництві.

Ярема Рудик зазначив, що керівництво підприємства провело зустрічі з представниками міністерств, і в уряду є розуміння ситуації. У числі ключових імпортерів конкурентної продукції він позначив США і Саудівську Аравію.

Утім, у конкурентів є своя точка зору. Європейські виробники ПВХ і споживачі подали зауваження, які за їхніми словами були проігноровані МЕРТ. Зокрема, однією з проблем вони бачать відсутність на ТОВ «Карпатнафтохім» виробництва значної частини продукції, що потрапила під розслідування МЕРТ.

При цьому – як кажуть самі представники скаржника – вони отримують максимальну підтримку: з боку МЕРТ розслідування рухається прискореними темпами для виключення бюрократичної тяганини з боку конкурентів, також це стосується і визначення товару, що особливо важливо в розслідуванні каустичної соди.

Проблемою стала незвично велика кількість учасників розслідування, які виступили в опозиції до ТОВ «Карпатнафтохім»; утім завдяки ефективній роботі МЕРТ процес в цілому складається на користь підприємство. Спроби підірвати позицію ТОВ «Карпатнафтохім» були куповані дуже своєчасними запитами з боку МЕРТ. Скарги учасників стосовно порушення їхніх інтересів, які зараз ходять по ринку, підприємство вважає надуманими.

Як відзначають джерела в МЕРТ, частково запити учасникам дійсно були розіслані з деяким випередженням, але міністерство бачить можливість врахування позицій сторін на наступних етапах розслідування.

Якщо говорити про ринкову ситуацію, в якій відбуваються всі згадані події, то, за даними «Маркет Репорт», за минулий рік імпорт поліетилену на український ринок виріс на 10% і склав 268,7 тис. т. Найбільше зростання було відзначено по поліетилену низького тиску. При цьому в січні 2020 року сумарний обсяг імпорту поліетилену знизився на 8% і склав 19,4 тис. т. Найбільше зниження імпортних поставок припало на лінійний поліетилен.

Довідка. ТОВ «Карпатнафтохім» (Калуш. Івано-Франківська область) – одне з найбільших нафтохімічних підприємств Східної Європи. Спеціалізується на випуску етилену, поліетилену, хлорвінілу та каустичної соди, монополіст з деяких товарних груп. Станом на зараз підприємство здатне щорічно виробляти 300 тис т полівінілхлориду, 200 тис т каустичної соди, близько 180 тис т хлору, а також 250 тис т етилену і 100 тис т поліетилену. Завод відновив виробництво після тривалого простою в червні 2017 року. У лютому 2018 року вийшов на 80% завантаження потужностей.

У лютому 2017 року компанія «Лукойл» завершила операцію з продажу 100% частки володіння в компанії LUKOIL Chemical B.V. (Нідерланди), якій належав завод. Techinservice LTD купила у «Лукойла» до 50% акцій. Другим опосередкованим власником – понад 50% у «Карпатнафтохімі» через кіпрську Xedrian Holding Ltd – став Ільхам Мамедов (багаторічний функціонер групи компаній «Лукойл» в Україні). Techinservice LTD зареєстрована у Великій Британії, директором є громадянин України Ігор Шуцький, компанію пов'язують з Ігорем Коломойським і депутатом від «Народного Фронту» Андрієм Іванчуком.

ТОВ «Карпатнафтохім» закуповує газ (сировину) в Росії, при цьому отримуючи на нього державні дотації, що закріплені законодавчо.

За інформацією деяких джерел, продаж «Лукойлом» компанії «Карпатнафтохім» мала формальний характер, тобто фактичним власником підприємства, як і раніше, залишається російський «Лукойл», тоді як Ільхам Мамедов та інші особи є номінальними власниками.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ