Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Пам`ятку архітектури в Трускавці можуть придбати за 42 тисячі

Місто-курорт Трускавець. Провулок Тихий, 1. За цією адресою знаходиться унікальна пам`ятка архітектури місцевого значення – одна з небагатьох, які свідчать про красу курорту часів Польщі.

Мова йде про віллу «Вавель», збудовану в 1920 році. Охоронний номер пам’ятки – № 669-м згідно рішення Львівської обласної ради № 44 від 21 січня 1986 року.

1/1

На даний момент тривають судові процеси і старовинна красива вілла може опинитися у приватних руках. Орендар, якого «знайшла» влада Трускавця 2010-2015 років (міський голова Р.Я. Козир), заявляє про свої права і через суд намагається ці «права» узаконити. При старій владі вислів «узаконити незаконне» був у Трускавці найбільш ходовим. Як буде зараз? Побачимо.

Будівля давньої вілли в доброму стані, до кінця 2012 року там знаходилася трускавецька санстанція. Після ліквідації санстанції розпочався процес рейдерського захоплення цієї гарної триповерхової споруди.

Рейдерська схема: просто і результативно

Всупереч волі громади у Трускавці кілька років тому розпочато реалізацію схеми, яка підпадає під ряд визначень Кримінального кодексу України. Схема проста – 1) віддати ласий шмат комунального майна в оренду «своїй» людині, 2) включити об’єкт, який належить до комунальної власності, в перелік тих, що підлягають приватизації, 3) приватизувати цей об’єкт.

Перші два кроки влада Трускавця спільно з підприємцем-орендарем зробили, а от третій не встигли. Причина проста – завадили вибори. На місцевих виборах 2015 року міського голову Трускавця Руслана Козира не переобрали, повне фіаско потерпіла і вся його команда.

Тому завершити рейдерську схему захоплення майна громади Трускавця довелося іншим, запасним шляхом – через суд. Можна через суд визнати право власності на майно, захоплене рейдерським способом, можна через суд продовжити договір оренди і за цей час так «вкласти» у майно, що «інвестиція» у кілька разів перевищить початкову балансову вартість, а вже тоді «законно» оформити право власності на себе. Є й інші шляхи, якими рясніє судова практика в Україні.

Власником трьохповерхової споруди може стати компанія зі статутним капіталом … 0,00 грн. Мова йде про ПП «Гарантбуд-2012», директором якого є Дудяк Богдан Миколайович. Основний вид діяльності підприємства згідно реєстраційних даних – будівництво житлових і нежитлових будівель, а також «інші роботи із завершення будівництва; оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах». Дата реєстрації підприємства – 20 липня 2012 року.

Будівля санстанції – не єдиний об’єкт, який влада Трускавця надала в оренду ПП «Гарантбуд-2012». Саме цій фірмі було передано ще один об’єкт комунальної власності – приміщення колишньої дитячої лікарні (у серпні 2015 року).

Чому новостворена фірма стала фаворитом колишньої міської влади Трускавця? Причина проста – партнерські бізнес-стосунки Богдана Дудяка та перших осіб влади Трускавця часів Віктора Януковича. Заступниця мера Трускавця в 2010-2015 рр. Валентина Бодак могла б про ці стосунки розповісти трохи більше…

Договір оренди та лобіювання приватизації

З легкої руки трускавецької влади в 2013 році приватне підприємство «Гарантбуд-2012» «зайшло» у приміщення колишньої вілли «Вавель». Легальне заволодіння будівлею площею 660,5 кв. м. було оформлене договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності міста Трускавця. Під договором за № 63 від 25 жовтня 2013 року стоять підписи тодішнього начальника управління комунальної власності Трускавецької міської ради Тетяни Саліженко та директора ПП «Гарантбуд-2012» Богдана Дудяка. Договір було укладено терміном на 2 роки 11 місяців (25.10.2013 – 25.09.2016).

Через рік після укладення договору оренди, а саме 21 жовтня 2014 року, Трускавецька міська рада приймає явно незаконне рішення № 756 «Про доповнення до переліку об’єктів, що підлягають приватизації у 2014 році», згідно якого ПП «Гарантбуд-2012» отримало дозвіл на приватизацію вказаного приміщення шляхом викупу без конкурсу та аукціону.

Бажаючи чимшвидше прибрати до рук ласий об’єкт, підприємець Дудяк через два роки після початку реалізації схеми намагається за допомогою суду визнати свою частку в будівлі у провулку Тихому, 1.

Ще у 2015 році в Господарському суді Львівської області перебувала на розгляді справа за позовом ПП «Гарантбуд-2012» до Трускавецької міської ради, в якій позивач просив суд визнати права на 40/100 ідеальної частини у спільній частковій власності на майно будівлі у провулку Тихому, 1 у Трускавці. Свої вимоги позивач мотивував тим, що ним проведено роботи по заміні інженерних мереж електропостачання та водопостачання, монтажні, оздоблювальні та інші ремонтні роботи на загальну суму більше 1 млн. грн., а тому орендарем (на його думку) створено нову річ, на яку він набуває законне право власності Це класична схема тіньового викупу, рейдерського захоплення комунальної власності – через рішення суду.

Двічі ПП «Гарантбуд-2012» зверталося до суду (справи № 914/2712/15 та № 914/2991/15) і двічі позов було залишено без розгляду.

Ціна вілли – 42 тисячі доларів?

При укладанні договору оренди (жовтень 2013 року) пам`ятку архітектури оцінили в 1 мільйон 192 тисяч 270 гривень (без ПДВ). Про це свідчить запис в пункті 1.1 договору.

Орендар під час судових засідань заявляв, що підприємство витратило на ремонт приміщення 33,7% від встановленої вартості. Додаткові монтажні, оздоблювальні та інші роботи в 2014 році «потягли», за розрахунками орендаря, на суму 733 тис. 915 грн. 01 коп. В квітні 2015 року озвучується ще одна сума, витрачена ПП «Гарантбуд-2012» – 66 тис. грн. 54 коп., на ці роботи є відповідні акти виконаних робіт. У підсумку «Гарантбуд-2012» свої витрати оцінює в розмірі 1 млн. 205 тис. 257 грн. 55 коп. Ця сума, як можемо порівняти, навіть перевершує початкову балансову вартість будівлі пам’ятки архітектури.

Як кажуть, схема проста і зрозуміла – береш чуже, ремонтуєш його і потім заявляєш, що вкладені кошти перевершують вартість взятого. Отже, це чуже тепер твоє і власнику нема чого рипатися. Право власності на чуже майно (у тому числі майно територіальної громади) в Україні запросто можна отримати за допомогою рішення суду. У нашому випадку – рішенням Господарського суду Львівської області.

Громада пробує повернути захоплене майно

Час ішов і в 2015 році у Трускавці змінилася влада. Новий міський голова Трускавця Андрій Кульчинський кілька разів публічно заявляв, що угоду з орендарем приміщення у провулку Тихому, 1 можуть розірвати. Так, зокрема 15 лютого 2016 р. на щотижневій апаратній нараді міський голова Трускавця заявив, що йому відомо про факти грубих порушень експлуатації цієї споруди. Тоді начальник управління комунальної власності ТМР Ольга Сегер отримала доручення детально вивчити всі умови договору, які порушує несумлінний орендар.

Окрім порушень правил експлуатації споруди, яка згідно договору оренди в майбутньому мала стати «оздоровчим закладом для дітей та молоді» (п.1.2 договору), були й інші порушення. Одне з них – борги за оренду. Станом на 1 грудня 2016 року заборгованість за орендну плату становила 43 887 грн. 09 коп.

Ще в травні 2016 року Трускавецька міська рада як власник майна повідомила орендаря, приватне підприємство «Гарантбуд-2012», про те, що договір оренди не буде продовжений на новий термін. Згідно статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», власник зобов’язаний повідомити орендаря не пізніше, ніж за три місяці.

23 червня управління комунальної власності Трускавецької міської ради повідомило орендаря рекомендованим листом. Як зазначає керівник управління Ольга Сегер, є відмітка, що цей лист керівник ПП «Гарантбуд-2012» пан Дудяк отримав особисто.

- Другим листом ми попередили орендаря, що договір оренди не буде продовжено в зв’язку з тим, що власник майна планує використовувати дану будівлю для власних потреб, – каже Ольга Сегер.

25 вересня 2016 року закінчився договір оренди. Згідно договору оренди, якщо жодна зі сторін протягом місяця після закінчення договору оренди не звернулася щодо повернення майна або внесення змін до договору оренди, то договір вважається пролонгований на той самий термін на тих самих умовах. Тому через кілька днів після закінчення договору оренди, а саме в кінці вересня Трускавецька міська рада звертається з листом до приватного підприємства «Гарантбуд-2012» про те, що договір не буде продовжений. Оскільки договір закінчився, то влада просить орендаря 5 жовтня прийти підписати акт приймання-передачі – на 10 годину до приміщення, яке орендувалося, тобто за адресою провулок Тихий, 1.

5 жовтня комісія у складі 5 чоловік, а також працівник відділу інформаційного забезпечення Трускавецької міської ради прийшли на даний об’єкт. Приміщення було закрите.

- Ми зробили зовнішнє обстеження приміщення і виявили, що в приміщенні включений обігрівач УФО і зауважили всередині тінь людини, яка пройшла. Нам двері ніхто не відчинив. Ми зафіксували методом фотофіксації те, що всередині був включений УФО-обігрівач. Далі ми звернулися з листом до поштового відділення про те, чи відправлений нами 29 вересня лист був отриманий ПП «Гарантбуд-2012». Поштове відділення нам відправило відповідь, у якій було вказано, що ПП «Гарантбуд-2012» відмовляється отримувати цей лист. Після того ми звернулися до ПП «Гарантбуд-2012» ще з одним листом, в якому нагадали про наші неодноразові звернення про те, що договір не буде продовжений, і попросили звільнити орендоване приміщення. Але приміщення у провулку Тихому, 1 вони не звільнили по сьогоднішній день, – розповідає про перебіг подій Ольга Сегер.

В жовтні до Трускавецької міської ради з Господарського суду Львівської області надійшов позов від ПП «Гарантбуд-2012» про вчинення дій щодо приватизації даної будівлі орендарем, ПП «Гарантбуд-2012». Міськрадою було подано заперечення проти позову.

Прокуратура подає до суду

- ПП «Гарантбуд-2012» тривалий час не платило орендну плату, тож ми звернулися до прокуратури для захисту інтересів органу місцевого самоврядування, а саме управління комунальної власності, щодо стягнення заборгованості з орендної плати та повернення майна у провулку Тихому, 1. Прокуратура звернулася з позовом до суду про стягнення заборгованості та повернення майна, – розповідає Ольга Сегер.

Як інформувала прес-служба прокуратури Львівської області, Дрогобицькою місцевою прокуратурою 11 листопада 2016 року пред’явлено до господарського суду Львівської області позовну заяву в інтересах Трускавецької міської ради до приватного підприємства щодо повернення територіальній громаді туристичного міста пам’ятки культурної спадщини, відомої як колишнє приміщення санстанції, що у провулку Тихому, 1 у місті Трускавці.

Дане приміщення, вартість якого складає майже 1,2 млн. грн., з 2013 року перебувало в користуванні відповідача. З огляду на те, що приватне підприємство з червня 2016 року припинило сплачувати орендну плату за його використання, прокуратурою подано до суду відповідний позов, у якому також поставлено вимогу стягнути з недобросовісного відповідача 43 тис. грн. заборгованої орендної плати.

Крім того, прокуратурою встановлено порушення вимог чинного законодавства в діяльності Трускавецької міської ради при прийнятті у 2014 році рішення про включення вказаного об’єкта до переліку таких, що підлягають приватизації. Відтак Дрогобицькою місцевою прокуратурою підготовлено позов до суду з вимогою скасування протиправного рішення органу місцевого самоврядування, а саме рішення № 756 від 21 жовтня 2014 року про включення даного об’єкту до переліку об’єктів, що підлягають приватизації – шляхом викупу його ПП «Гарантбуд-2012». На даний час ця справа розглядається.

Було відкрито провадження, справу вже розглянули по суті і все йшло до логічного завершення цієї історії. Трускавець мав шанс ввійти в історію як місто, де показово сказали «Ні!» рейдерському способу захоплення комунального майна.

Несподіваний поворот

Але комусь не дуже хотілося випускати з рук ласий шматочок майна в привабливому районі Трускавця (поблизу залізничного вокзалу, якихось 150 метрів від центрального бювету). 16 січня ПП «Гарантбуд-2012» подає в суд позов про внесення змін до договору оренди в частині збільшення терміну оренди до 5 років. В той самий день 16 січня суддею Запотічняк приймається ухвала. Провадження щодо повернення майна територіальній громаді Трускавця призупиняють у зв’язку з відкриттям цього нового провадження.

Таким чином в січні 2017 р. були відкриті два провадження – за позовом прокуратури про скасування рішення Трускавецької міської ради (розглядав суддя Кидисюк) і за позовом «Гарантбуду» про внесення змін до договору оренди (суддя Запотічняк).

Як не дивно, та прокуратура суд програла, після чого було подано апеляційну скаргу на рішення Господарського суду (суддя Кидисюк). Розгляд справи в Апеляційному господарському суді Львівської області було призначено на 20 березня. Яким же ж було здивування представників влади Трускавця та журналістів, коли безпосередньо перед розглядом справи з приміщення Апеляційного Господарського суду Львівської області вийшов … суддя Кидисюк, який ухвалював рішення з цього питання на користь ПП «Гарантбуд». Так і хочеться зацитувати сумнозвісного Кісельова: «Совпадєніє? Не думаю…».

1/3

Все в руках суддів?

Сьогодні, 20 березня, у Львівському Апеляційному Господарському суді було розглянуто справу за позовом прокуратури щодо приміщення у провулку Тихому, 1. Розглядала справу колегія суддів у складі суддів Якімець, Бонк, Мирутенко. Інтереси ТМР представляли адвокат Наталія Потічна та начальник управління комунальної власності ТМР Ольга Сегер. Судді заслухали аргументи влади Трускавця, а також аргументи представника «Гарантбуду». Суд продовжить розгляд справи наступного понеділка, 27 березня, о 12.00.

Залишилося чекати. Спір між громадою міста та приватним підприємством вирішує суд. Можливо, це неправильно, що суд приймає рішення, виносить ухвалу, від якої залежить доля міста, доля громади. Але так каже закон і тому доводиться чекати.

Яким буде рішення суду? Таким, що дозволить підприємцю узаконити беззаконня і стати власником громадського майна тільки на підставі вкладених коштів у ремонт пам’ятки архітектури? Чи таким, що поверне громаді споруду колишньої вілли «Вавель», пам’ятки архітектури місцевого значення?

З точки зору здорової логіки цілком очевидно, що попередня влада Трускавця так тасувала карти, щоб козирні з них потрапляли до «своїх». Коли ручні писаки гаспадіна з Пітєра пишуть, що Руслан Ярославович білий та пухнастий, бо «нічого не вкрав», то ніколи не дописують «для себе». У ситуації з приміщенням колишньої вілли «Вавель» мова йде реально про крадіжку в громади міста майна. Так, трьохповерхову пам`ятку архітектури банально віддали в оренду «своїй» людині, щоб потім включити це майно в перелік об’єктів, які підлягають приватизації і дати можливість без конкурсу чи аукціону викупити віллу за безцінь.

Рішення Апеляційного Господарського суду певним чином стане для трускавецької громади лакмусовим папірцем – стане зрозуміло, чи змінилося щось в суддівській системі, чи все залишається по старому і все вирішують не закони, а гроші та зв’язки.

Якщо курортний Трускавець втратить майно громади і трьохповерхова вілла «Вавель» в центрі міста дістанеться орендарю за мізерною вартістю 42 тисячі доларів, то гріш ціна судам і суддям, які мачають пальці у сумнівні оборудки.

Якщо ж суд прийме рішення в інтересах громади, так як це подано в апеляційній скарзі прокуратури, то тоді постає інше питання – а коли ж відповідатимуть по всій строгості закону ті, хто дерибанили майно Трускавця? Чи сядуть у в’язницю ті, з чиєї ініціативи та легкої руки будівля в провулку Тихому, 1, в самісінькому центрі міста, була визнана непотрібною для громади? Чи громада делегувала Козиру повноваження розкидатися громадським майном наліво-направо? Питання радше риторичні…

Володимир Ключак. Трускавецький вісник

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ