Слухай онлайн
Cуспільство

Приєднання Зашкова до Львова: влада – за, громада – проти

У Зашківській сільській раді – скандал щодо приєднання тамтешніх сіл до Львівської об’єднаної територіальної громади.
Львівська ОТГ

Як повідомив кореспондент Гал-інфо, місцеві депутати ухвалили рішення про долучення до Львівської ОТГ, однак на громадських зборах місцеві жителі цього не підтримали і бачать свою територію у складі іншої.

12 липня минулого року депутати Зашківської сільської ради ухвалили рішення «Про надання згоди на добровільне приєднання до територіальної громади міста Львова». Однак, відповідно до перспективного плану Жовківського району, який було затверджено у 2016 році, Зашківська сільська рада повинна була увійти у Куликівську ОТГ. Восени 2019 року відбулось представлення нових проєктів перспективних планів і у ньому Зашківська сільська рада була позначена у складі Дублянської ОТГ. Згодом у районі заговорили і про створення Малехівської ОТГ, куди також могла б увійти Зашківська сільська рада.

На хвилі новин про те, що добровільне об’єднання завершується і громади, які не визначились, можуть об’єднати або доєднати до вже створених примусово, у Зашкові вирішили обговорити з ким їм краще бути.

На 16 лютого у трьох селах Зашківської сільської ради, власне, Зашкові, Завадові та Зарудцях, було заплановано провести громадське обговорення за участю представників всіх тих ймовірних майбутніх центрів громад, з якими можна об’єднатись. Проте у Зашкові громадські збори відбулись достроково – 9 лютого. На них не було голови сільської ради, а з місцевих депутатів – лише двоє, а також ще двоє – представників округу у Жовківській районній раді.

- Ініціативна група вирішила провести збори 9 лютого з двох причин: по-перше, на 16 лютого на території нашої сільської ради заплановане посвячення могили Воїнів УПА і про це було оголошено заздалегідь, аби не планувати зборів на цей день, оскільки багато громадян планують бути саме там. По-друге, 14 лютого завершується термін надання пропозицій щодо об’єднання громад, - розповів житель Зашкова Олег Ожибко.

За словами пана Олега, у сільській раді цих двох чинників не врахували і збори запланували таки на 16 лютого. На його думку, так намагаються затягнути час, аби Зашківська сільська рада була визначена у складі Львівської ОТГ.

Представники громади підозрюють, що рішення про приєднання до Львівської ОТГ було ухвалено з порушенням процедури.

- Зі Львова пропозиції долучитись до їхньої ОТГ до Зашківської сільської ради не надходило. Якщо б такий лист надходив, то тоді б повинні були відбутися його громадські обговорення, на підставі якого депутати сільської ради і повинні були ухвалити відповідне рішення, - зазначив пан Олег.

Листи до Зашківської сільської ради щодо добровільного об’єднання і справді надходили, але не від Львова. Принаймі про це ніхто не знає. Щонайменше листів було три – у 2016 та 2019 році на створення Куликівської ОТГ та у січні цього року – на створення Малехівської ОТГ. Однак, розглядаючи лист Куликівської селищної ради, у 2016 році депутати ухвалили рішення… «Про ненадання згоди на добровільне об’єднання громад», у якому відмовились об’єднатись в одну територіальну громаду з центром у Куликові. У тому ж рішенні депутати вирішили скерувати клопотання до Львівської обласної ради та Львівської ОДА «Про внесення пропозиції про зміни до перспективного плану розвитку Львівської області з врахуванням та врегулюванням інтересів громади Зашківської сільської ради».

А вже розглядаючи лист Куликівської селищної ради у 2019 році про створення ОТГ з нею, депутати Зашківської сільської ради надали згоду на добровільне об’єднання… з Львівською територіальною громадою (!).

- У 2016 та 2019 році Зашківській сільській раді ми двічі направляли листи створити разом з нами ОТГ. Вони нам, по суті, не відмовили, а надіслали лист, що долучаються до Львівської ОТГ. Якщо громада доб’ється того, що її долучать до Куликова, то вони підуть на вибори з нами, - пояснив голова Великодорошівської сільської ради, яка повинна увійти до складу Куликівської ОТГ, Василь Кирилюк.

На звернення ж Малехівської ОТГ у Зашківській сільській раді лише відправили листа з копією рішення про об’єднання з Львівською ОТГ.

У рішеннях депутати Зашківської сільської ради беруть до уваги, зокрема, рішення громадських обговорень від 25 вересня 2016 року, які відбулись у Зашкові. Відповідно до протоколу, на них перебувало 87 осіб, а виступали головний бухгалтер Зашківської сільської ради, яка «ознайомила із аналізом показників місцевого бюджету Зашківської сільської ради на 2016 рік, вказала на можливість нарощувати власні доходи завдяки наявності природних ресурсів (води, землі, лісу) та спроможність громади розвиватися», землевпорядник, «яка вказала на перспективу розвитку сіл Зашківської сільської ради на джерела зростання доходів внаслідок розроблених генеральних планів сіл Зашків, Зарудці, Завадів». Також на зборах виступили п’ятеро громадян (у протоколі лише щодо одного вказано, що він є мешканцем села, - Авт.), які, зокрема, «висловили пропозицію збереження статусу самостійної територіальної громади Зашківської сільської ради», «наголосили на нерозвинутій інфраструктурі селища Куликів». Відтак 87 учасників громадських обговорень ухвалили рішення «Про ненадання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад з центром у Куликові». Однак щодо об’єднання з Львівською громадою, відповідно до протоклу, на громадських обговорення не йшлося і питання не обговорювалось.

- З того часу змінилось і законодавство, і в державі багато чого, можливо, люди змінили свою думку, - зазначив Олег Ожибко.

Натомість голова Великодорошівської сільської ради зазначив, що процедура розгляду питання про об’єднання з Куликівською ОТГ не була дотриманою.

- У 30-денний термін (після отримання звернення про об’єднання, - Авт.) не відбулось громадського обговорення. На його основі депутати сільської ради і повинні були ухвалити рішення. Інформація про це не висвітлювалась, ніяких зборів не проводили, навіть листа від Львівської міської ради не надходило. Ніхто з тих, хто був на зборах 9 лютого не пам’ятає, щоби подібне відбувалось, - зазначив Василь Кирилюк.

У клопотанні, яке ухвалили депутати Зашківської сільської ради на сесії як додаток до рішення №118 від 18 жовтня 2016 року «Про ненадання згоди на добровільне об’єднання громад» і вирішили надіслали у Львівську обласну раду та Львівську ОДА, йдеться, зокрема, що «громада Зашківської сільської ради… вважаємо неприйнятною для наших сіл… схему входження до Куликівської територіальної громади, категорично проти такого входження…». Серед аргументів такого рішення – відсутність прямого сполучення між Куликовом та Зашковом, Зарудцями та Заводовом. Крім того, у клопотанні йдеться, що великі земельні, водні, лісові ресурси, які має територіальна громада Зашківської сільської ради, у її розпорядженні «перетворила села… на розвинуті інфраструктурно та соціально-економічно».

«Зашківська сільська рада спроможна власними доходами утримувати органи місцевого самоврядування, здійснювати виплати на соціальний захист населення, благоустрій, території ради, розвивати дорожню інфраструктуру, залучати та використовувати інвестиції державних фондів на розвиток інфраструктури та соціальної сфери», - йдеться у клопотанні. У ньому, до слова, жодної згадки про те, що громада Зашківської сільської ради прагне долучитися до Львова, також немає.

Представники ініціативної групи зазначають, що у випадку об’єднання зі Львовом, втратять можливість впливати на рішення, які, зокрема, стосуватимуться і їхньої громади. Адже населення Зашківської сільської ради не дозволяє мати окремо бодай одного свого депутата. А староста зможе лише брати участь у засіданнях сесій Львівської міської ради і матиме дорадчий голос на засіданнях виконкому.

Попри це, за словами зашківчан, для них важливе інше – аби замість них не приймали рішення. Тому вони і хочуть зважити всі переваги та недоліки, які отримають у випадку входження до якоїсь ОТГ.

На зборах громади у Зашкові 9 лютого зі 109 зареєстрованих учасників приєднання до Львова підтримало лише 8, до Куликівської ОТГ – 54, Малехівської ОТГ – 45. Збори підтримали скасування рішення Зашківської сільради від 12 липня 2019 року про приєднання до Львова як таке, що було прийняте з порушенням вимог чинного законодавства і без врахування думки громади

Рішення громадських зборів у Зашкові передали у Львівську ОДА – так хочуть показати, що незгоді з тим, що ухвалила сільська рада. Однак, крім Зашкова, своє слово не сказали мешканці двох інших сіл Зашківської сільської ради – Зарудців і Завадова. Там збори наразі повинні відбутися, як і було заплановано, 16 лютого.

Натомість депутат Зашківської сільської ради Тарас Панасюк вважає, що з юридичної точки зору збори були нелегітимними. Про це він написав у спільноті «ЗА (Зашків, Зарудці, Завадів)» у соціальній мережі Facebook.

«Збори нелегітимні через те, що два депутати відкликали свої підписи, а про це навіть не повідомили громаду, яка зібралась», - йдеться у коментарі. У іншому коментарі він зазначив, що в зверненні до сільської ради від ініціативної групи не було прізвища її членів. На момент підготовки матеріалу отримати розширений коментар Тараса Панасюка нам не вдалось.

Не вдалось отримати коментаря і у голови Зашківської сільської ради Оксани Чекайло. Втім, у жовтні минулого року у інтерв’ю кільком Інтернет-виданням вона розповіла про те, чому вирішили об’єднатись зі Львовом. Зокрема, у розмові ZAXID.net вона підтвердила, що Куликівська селищна рада двічі зверталась з пропозицією об’єднатись, але двічі Зашківська сільська рада відмовлялась підтримати цю пропозицію – депутати одноголосно підтримали рішення об’єднатися у Львівську громаду. Втім, у інтерв’ю вона не згадала про проведення будь-яких громадських зборів з цього приводу – ні у 2016 році, ні будь-коли в інших час.

«Ми не хочемо бути районом Львова — ми залишаємось своєю громадою, бо маємо свою ідентичність. Але нам треба модернізуватися, а цього нам треба вчитися, треба ставити високу планку — і Львів нею є», — пояснила Оксана Чекайло журналісту «Твоє місто» у жовтні 2019 року. - «Якщо Львів нас прийме, то будемо тішитись, а як ні — то теж будемо тішитись. Немає безвихідних ситуацій — безвихідь є в головах».

Андрій Бучко

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...

");