Перший етап реформи децентралізації триває вже п’ятий рік. Не винятком є і Львівщина. Відтак, сьогодні, 6 грудня, у народному домі смт. Куликів, що у Жовківському районі, відбулись сходи громади щодо утворення однойменної до села об’єднаної територіальної громади.
Кожен мешканець села чи міста має право на сучасну медицину й освіту, доступні та якісні адміністративні, комунальні, соціальні послуги, гарні дороги, чисті й освітлені вулиці. Але люди можуть впливати на якість цих послуг лише тоді, коли відповідальні за їх надання знаходяться близько. Найближчою до людей владою є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні міські ради та їхні виконкоми. Отже саме вони повинні мати широкі повноваження і достатньо коштів, щоб бути спроможними вирішувати усі місцеві питання і нести за це відповідальність.
Для цього в Україні відбувається децентралізація — передача повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей — органам місцевого самоврядування. Реформа триває з 2014 і у 2020 році має вийти на фінішну пряму, тобто завершиться період добровільного об’єднання у громади.
На утворення ОТГ сподівається і сільський голова Смереківської сільської ради Богдан Стахів, який був сьогодні на зборах у народному домі Куликіва. У коментарі Гал-інфо він пояснив, чому зібралась місцева громадськість.
“Сьогодні ми проаналізували все те, що зробили і те, що ще належить зробити на шляху до офіційного створення Куликівської об’єднаної територіальної громади.
Загалом наша громада налічуватиме близько 13 тисяч громадян. Куликівську ОТГ ми хочемо утворити з п’яти сільських рад: Куликівської, Великодорошівської, Надичівської, Смереківської та Артасівської. Зашківська сільська рада не захотіла до нас доєднатися.
Останнім часом всі свої сили ми спрямовуємо на те, щоб утворити Куликівську ОТГ. Це тривалий процес, який вимагає багато сили та головне — бажання. Ми з колегами проробили ґрунтовну роботу для підготовки документів. І це дало свій результат.
Напередодні усі необхідні документи для створення громади, згідно з Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», ми подали до Львівської обласної державної адміністрації на висновок.
Тож, власне сьогодні ми зібрались для того, аби сповістити наших односельчан про те, що ми отримали позитивний висновок від Львівської ОДА, а відповідне розпорядження вже підписав голова адміністрації Маркіян Мальський”.
За словами Богдана Стахіва це стало можливо, зокрема, тому, що громада змогла довести свою економічну спроможність. За показниками 2018 року податкоспроможність Куликівської ОТГ у два рази більша за потрібний мінімум.
“У перспективному плані ми передбачаємо економічне зростання громади упродовж перших двох років втричі від норми, тобто до 0,9%. це стане можливо також завдяки нашому географічному положення. Наприклад, ми розташовані уздовж дороги Львів-Рава-Руська. Окрім того поряд простягається кордон, вдала логістика тощо. За таких умов від нас головне — це організувати правильний командний підхід до раціонального управління наявних ресурсів та залучення нових інвестицій”.
Як пояснив сільський голова Великодорошівської сільська ради Василь Кирилюк, наступний крок — це звернення до Центрального виборчого комітету, аби той призначив дату виборів до ОТГ.
“На щастя, ми відразу зрозуміли, що децентралізація — це процес для нас тільки зі знаком плюс. Тому ми застрибнули ще у перший вагон. Адже нас було важливо зберегти ту добровільність, у самостійно, без допомоги державних чи урядових органів визначитись щодо того, з ким ми хочемо об’єднюватись”, - розповів Василь Кирилюк.