Слухай онлайн
Політика

Світові тренди: Інформаційні інсинуації та державний аферизм

Незважаючи на літній період, активний політичний тренд в Україні триває.Президент Порошенко відвідав Грузію і гостинно прийняв у Києві президента Білорусі. На початку минулого тижня цивілізований світ відзначив третю річницю терористичного акту проти малайзійського авіалайнера.

На Москві стійко продовжується тенденція політичних скандалів, цього разу із ФРГ через компанію «Siemens». Європа потерпає у гібридному вогні, проти Трампа застосовують дезінформацію, із США відкликали головного московського шпигуна, агент «Платов» знову зібрався у президенти, на РФ уже зійшла «єгипетська кара», для кремлівських путіноїдів давньоримська Фортуна призначила фатальне зіткнення із ізраїльським «Левіафаном», але попередньо – із американським законом S.722.

Гройсманізація господарки України

Володимир Гройсман і Степан Кубів із якогось дива вирішили відмінити державний контроль за цінами на продукти першої необхідності. Мовляв, на товаровиробників і реалізаторів тиснуть контролюючі органи, шкурний інтерес яких вимушено закладають у ціну товару. І що отримали громадяни після 1 липня, коли товаровиробників і реалізаторів перестали контролювати? Прогнозоване від експертів зростання цін на 1,5-6%, залежно від групи товару.

Так, наприклад, тільки за два тижні липня із 23 позицій соціально-важливих продуктів харчування 14 позицій зросли у ціні. Про це повідомив Олег Пендзин, директор Економічного дискусійного клубу. Виробники та реалізатори, які дотичні до решти 9 позицій соціальних продуктів харчування, пильно приглядаються до громадської реакції, щоби й собі урвати ласий шматок у вирі анархії цін, допоки для бариг та шахраїв діють спеціально створені сприятливі умови. У цих гендлярів навіть шестилітровий бутель простої води, яку виготовив Господь Бог, і той подорожчав відразу в середньому на 4-6 гривень.

Чомусь раніше у начебто упосліджених виробників і реалізаторів, долю яких так близько взяли до серця в Кабміні, вистачало коштів і на ймовірний хабар для контролюючих органів, і щоби ціни тримати у відповідності з нішею рівня доходів найнижче забезпечених верств населення, і собі залишалась дещиця для забезпеченого життя.

До 1 липня державне регулювання забороняло торговельні надбавки вище 15% на соціальну продовольчу продукцію. Натомість у цивілізованих державах, до яких Україна із урядом Гройсмана сумнівно чи дійде, запроваджені суворі обмеження на норми прибутків підприємств соціального-значущого виробництва на рівні 5-7%. Про це повідомила Олена Садовець, юристка ЮК «Центр Конфліктології і Права».

Отже, Олег Пендзин наголосив: «На жаль, утвердилась небезпечна тенденція – у нас 7 місяць поспіль зростає ціна на соціальний хліб. Від початку цього року ціна на хліб виросла на 14%. А оскільки на сьогоднішній день хліб є основним продуктом для українського народу, то це загрозлива тенденція».

Для кого загрозлива? Для урядовців? Для депутатів Верховної Ради? Для адміністрації президента? Вони про себе подбали. Вони, жуючи хліб свій щоденний, отих 14% навіть не помічають, бо соціальним хлібом не харчуються.

«Ленінські кухарки» з вулиці Грушевського

Кабінет міністрів 19 липня схвалив законопроект, який передбачає значне підвищення акцизу на головні засоби народної емоційної віддушини. Як наслідок, в Україні знову злетять угору ціни на горілку, пиво і сигарети. Ціна півлітрової пляшки горілки зросте орієнтовно на 7 грн, пиво – на 20 копійок, а сигарети – на 2 гривні.

Виробники стверджують, що, завдяки теперішньому і попередньому рішенням уряду Гройсмана, загрозливо скорочуються обсяги легального виробництва і зростає тіньовий ринок. Зокрема, на ринку горілки на тіньовий ринок уже припадає 60%. Незважаючи на це, Кабмін системно підвищує акцизи на міцний алкоголь і сигарети. Тобто виконує вимогу МВФ вирівняти різницю між величиною акцизу в Україні та ЄС. Водночас МВФ не ставить категоричної вимоги попередньо вирівняти різницю між зарплатами і пенсіями в Україні та ЄС, через що у Кабміні вельми радіють.

Виробники скаржаться, що виконавча влада відсторонилась від свого прямого обов'язку – не застосовує радикальних засобів у боротьбі з тіньовою економікою й тіньовим ринком. У цілому система не працює, як теж відсутня комплексна акцизна політика. Уряд Гройсмана не спромігся:

▪ створити єдиний і прозорий реєстр акцизних марок;

▪ посилити відповідальність за виробництво, транспортування і реалізацію нелегального алкоголю;

▪ запровадити прозору систему утилізації конфіскованого контрафакту тощо.

У «сухому» підсумку маємо: в ЄС фінансова віддача від збільшення ставок акцизного збору орієнтовно становить 90%, а в України – 10%. А іще в Європі акциз не платять авансом, а горілку не розливають у картонні тетрапаки.

Успішну або провальну діяльність будь-якого уряду легко визначити за коефіцієнтом зростання добробуту населення. В успішного уряду ціни на товари зменшуються, а рівень зарплат і пенсій збільшується. Тобто люфт між доходами і витратами громадян має сталий показник зростання: в успішного уряду – щоквартально, у середньостатичного – щопівроку, в слабкого – щорічно. Уряди, які нездатні покращувати добробут громадян, у цивілізованому світі опиняються на завалищі історії.

Один із ідеологів державного перевороту в імперії Романових у жовтні 1917 року писав: «Ми не утопісти. Ми знаємо, що будь-який чорнороб і будь-яка кухарка не здатні зараз же вступити в управління державою. У цьому ми згодні з кадетами. [...] Але ми вимагаємо, щоби свідомих робітників і солдатів навчати справі державного управління, щоби навчання розпочати негайно. [...] Кожна кухарка повинна навчитися управляти державою».

Схоже на те, що на Грушевського «кухарки» вже згуртувались і взялись до навчання керувати господаркою коштом і добробутом громадян України.

Як Гройсман і Кубів «прихватують» аеропорт. Ймовірно

Львів'яни вдарили на сполох: Степан Кубів, який перший після Володимира Гройсмана опікується розвитком державної економіки і торгівлі, вніс львівський аеропорт у перелік державних об'єктів, які повинні бути ліквідовані, передані у концесію або приватизовані. Уявляєте? Державна структура, яка приносить чималі прибутки і наповнює Пенсійний фонд, в якому зяє нездоланна бюджетна діра, повинна втратити статус державної.

Андрій Болкун, редактор видання «Leopolis.news», у шляхетному пориві відстояти попрану справедливість звернувся до представника президента, мовляв, прокоментуйте, що відбувається. Олег Синютка був лаконічним, наче римський трибун у Капітолію. Він сказав: «Погоджуюсь із паном редактором на 100%».

Депутат Ігор Васюник, в якому під навалою державних справ і громадських обов'язків не розвинувся непересічний педагог, як зазвичай був велемовним. Суть його ґрунтовного пояснення звелась до того, що назагал концесія – справа добра і перспективна, проте у виконанні Гройсмана-Кубіва – нікчемна, недалекоглядна і насторожено дивна. І пообіцяв потурбувати цей урядовий тандем депутатським запитом.

Інші експерти порадили редакторові «Leopolis.news» дивитись глибше – аж у самий корінь. Там він обов'язково побачить тьмяні обриси урядових чинів, які під прикриттям запальних промов про інтереси держави провадять традиційний лобізм певних груп, які вже давно облизуються на прибутковий Міжнародний аеропорт «Львів».

В опублікованому переліку державних структур (893 підприємства), які в майбутньому повинні бути ліквідовані, передані у концесію або приватизовані, виявились і державний «Ощадбанк», і нещодавно націоналізований «Приватбанк», і навіть «Турбоатом». Експерти кажуть, що з такою тенденцією в Україні незабаром не залишиться нічого державного, включно з Кабінетом міністрів, який уже неприховано функціонує наче напівприватна структура, а не установа на сторожі інтересів державності.

Насторожуючий візит Лукашенка

Під час візиту президента Білорусі в Україну, лідери країн обговорили увесь спектр актуальних питань взаємодії Києва і Мінська на двосторонньому рівні, а зокрема – взаємодію в економічній сфері й відзначили перспективи зростання двостороннього товарообігу. Окрему увагу президенти приділили питанням співпраці в енергетичній сфері, як теж у галузях залізничного, автомобільного, водного і транспортного сполучення.

Насторожила обіцянка Лукашенка, що територія Білорусі не буде використана для агресивних дій проти України з боку третіх країн. Схоже на те, що Лукашенко привіз від Путіна таємний пакет вимог для України (поза форматом Нормандської четвірки), які поступки Київ повинен зробити Москві. Можна припустити, що Путін пригрозив, що для руских військ, які залишаться на території Білорусі після навчань «Захід-2017», якихось 160 кілометрів від білорусько-українського кордону до Києва – це не відстань, за 30 годин її пішки навіть можна пройти.

Україна і Грузія активізують дружбу проти РФ

Під час офіційного візиту в Грузію президент Петро Порошенко повідомив пресі, Україна і Грузія активізують роботу в організаціях ГУАМ (співдружність Грузії, України, Азербайджану, Молдови) та ОЧЕС (Організації Чорноморського економічного співробітництва). У рамках українсько-грузинських переговорів відбулось планування широкого порядку денного у двосторонніх відносинах, а також сплановано координацію у міжнародних організаціях, починаючи від Ради безпеки ООН і Генеральної асамблеї ООН.

Третя річниця кремлівського теракту

Дослідницька пошукова мережа «Bellingcat» повідомила, що лайнер авіакомпанії «Malaysia Airlines», який летів за маршрутом «Амстердам – Куала-Лумпур» і зазнав теракту над територією України, збили з рускої системи «Бук». У доповіді до третьої річниці катастрофи рейсу MH17 експерти «Bellingcat» назвали «Бук» Збройних сил РФ єдиним правдоподібним засобом, із якого збили малайзійський «Boeing». А остаточно це повинен з'ясувати суд.

Нідерланди забезпечать справедливість Кремлеві

Державний департамент США переконаний, що Нідерланди здатні забезпечити справедливий суд у справі збитого авіалайнера рейсу МН17. Про це заявили у Вашингтоні, висловивши співчуття родичам і друзям загиблих у Меморандумі з нагоди третьої річниці теракту.

У США також нагадали, що відповідальність за загибель пасажирів лайнера «Boeing» цілком лежить на Москві. В документі наголошено: «Ми і спільна група «Bellingcat» раніше вже заявили, що проросійські сили в Східній Україні випустили ракету земля-повітря із системи ЗРК «Бук», яка була доставлена на суверенну територію України із РФ, і саме ця ракета збила лайнер рейсу MH17».

Агент «Платов» знову зібрався у президенти

Путін знову йде у президенти. Свою передвиборну агітацію він розділив на два вектори – дорослий і дитячий. За вектор впливу на доросле населення РФ відповідає терорист Гіркін, який викликав на вербальну дуель Навального, для якого Крим – не бутерброд. Навальний дуель програв, оскільки понятійні дебати із злочинцем Гіркіним – це не зі зеленим обличчям рисуватися перед об'єктивами телекамера.

Другим передвиборно-агітаційним вектором зайнявся сам Путін. Для цього у сочинському дитячому освітньому центрі «Сіріус» зібрали школярів для шоу «Недитяча розмова з Владіміром Путіним». Юні інтелектуали були ошелешені, коли дізнались, що перша особа на РФ майже не користується Інтернетом і сучасними цифровими технологіями. Наївні діти, звідкіля ж їм знати, що саме завдяки цифровим технологіям вичислили чеченського опозиціонера Джохара Дудаєва і ліквідували. Відповідно, у такий спосіб можна визначити місцеперебування будь-кого.

Кандидат у вічні президенти розповів дітям, що під час навчання в академії ФСБ він користувався псевдонімом «Платов». Однак сьогодні агентурне псевдо йому не потрібне, як і нікнейм у соціальних мережах. Путін пояснив: «Якщо людина робить щось гідне, якщо має чим пишатися, то навіщо ховатися за псевдонімом?»

Агент «Платов» уміє добирати партнерів. У помічниці допомагати йому «охмуряти» юну і ще не сформовану молодь Путін запросив відому журналістку Іраду Зейналову, яка обезсмертила себе в аналах історії нетлінною фразою під час телевізійної зйомки: «Мальчик, иди в жопу отсюда».

Кремлівський ляпас німецькому міністру

Німецьке видання «Wirtschaftswoche» повідомило, що у вересні 2016 року під час візиту в Москву Зігмара Габріеля, який тоді був міністром економіки і енергетики ФРН, відбулась історична зустріч трьох – Зігмара Габріеля, Рюдігера фон Фріча, німецького посла на РФ, і Путіна. Тоді ж Путін дав особисте запевнення, що обладнання компанії «Siemens» не потрапить на Кримський півострів. І традиційно збрехав.

Сьогодні міністр МЗС ФРГ Зігмар Габріель не знає, як йому бути під час зустрічей із колегами ЄС, в очах яких він тепер виглядає жовтодзьобим підлітком, якого елементарно «взяли на кремлівські понти».

Проте і для Путіна цей інцидент безслідно не мине. По-перше, він ще раз підтвердив, що насправді є дрібним шахраєм, а не авторитетним політичним лідером. По-друге, компанія «Siemens» піде геть із шахрайської Московії. По-третє, кожна наступна міжнародна компанія, до якої Москва буде звертатись за технологіями, сім разів подумає і один раз пошле її подалі.

Рогозін пригрозив, що кремлівська інвазія у Молдову відбудеться

Сайт «Deschide.md» розповів, що минулого тижня Андрій Негуце, посол Республіки Молдова у Москві, зустрівся із Грігорієм Карасіним, віце-міністром закордонних справ РФ. Руский дипломат повідомив, що на Кремлі вирішили відправити делегацію РФ у Молдову для участі у святкуваннях 25-ї річниці рускої окупації частини території Молдови. Карасін доручив Негуце забезпечити «зелений коридор» у Молдову рускій делегації, яка прибуде на військовому авіатранспорті із залишками ансамблю імені Александрова (хто не полетів у Сирію на літаку Ту-154) для підсилення урочистості.

Однак у Кишиневі так звану Придністровську Молдавську Республіку ще у травні оголосили окупованою територією, а тому не бачать доцільності в кремлівських танцях і співах. Отож МЗС Молдови відмовило Москві у прийомі незваних гостей.

У відповідь Дмітрій Рогозін, ватажок кремлівської групи зовнішнього впливу, настовбурчив пальці віялом і бундючно заявив: «Я не зрозумів, хто там мені і що заборонив. Прилечу обов'язково. Зустрінемось із президентом Молдови та із керівництвом ПМР».

Зухвала заява Рогозіна – це щонайменше неповага до уряду Молдови. Очевидно, на Москві і надалі вважають Кишинів своєю далекою провінцією, на побажання чи протести якої зважати не слід.

Молдова не потребує присутності окупантів

Поки Рогозін і Кᵒ готувались до вакханалії у Молдові, парламент республіки прийняв рішення про виведення окупантів із Придністров'я. Це рішення приурочили до 25-ї річниці, відколи триває московська окупація. У прийнятому документі сказано, що перебування руских військ у Придністров'ї – це пряме порушення Конституції Молдавської Республіки і загроза національній безпеці країни.

Парламентарі Молдови звернулись до посередників і спостерігачів формату 5+2 з проханням негайно почати переговори про заміну кремлівських терористів на миротворців міжнародної місії з цивільним мандатом.

Показовий суд у Монтенегро

У балканських Чорних горах (Монтенегро) для Кремля настали чорні дні. У Подгориці почався суд над кремлівськими терористами ФСБ і прокремлівськими сербськими посіпаками за спробу державного перевороту в Чорногорії.

За версією звинувачення, група із кількох сотень терористів планувала захопити парламент, вбити прем'єр-міністра Міло Джукановича і привести до влади прокремлівський уряд, щоби не допустити вступу Чорногорії у НАТО. Ця ж група планувала і вбивство прокурора Мілівоя Катніча, який проводив досудове слідство про спробу державного перевороту 16 жовтня 2016 року.

У лютому 2017 року видання «The Telegraph» повідомило з посиланням на інформаторів у британському уряді, що спроба державного перевороту і замаху на прем'єр-міністра Чорногорії Міло Джукановіча була здійснена за участю руских спецслужб і зі схвалення найвищого керівництва РФ. Правдоподібно, що планована терористична акція відбувалась під безпосереднім патронатом Путіна, оскільки вона, як і більшість його попередніх багатоходівок, традиційно провалилась.

Заколотник Александр Сінделіч, один із фігурантів кримінальної справи щодо державного перевороту в Чорногорії, розповів, що його завербував Едуард («Еді») Шішмаков (Шіроков), агент ГРУ РФ, який провадив шпигунську діяльність під прикриттям відомства Лаврова. До 2014 року агент Еді працював військово-морським аташе РФ у Варшаві, звідкіля його вислали за шпигунство. Спецпрокурор Чорногорії Мілове Катніч повідомив, що кремлівських агентів Едуарда Шірокова-Шішмакова та Владіміра Попова оголосили у міжнародний розшук.

Кувейт вислав дипломатів Ірану

Так історично співпало, що одночасно із судом над кремлівськими і прокремлівськими терористами у Чорногорії, Кувейт вислав 15 іранських дипломатів, закривши апарати іранських військового аташе і аташе з питань культури. Зазначене рішення в Кувейті настало відразу після оголошення вироку кувейтського суду, який засудив до ув'язнення представників угрупування «Аль-Абдалі». Засуджені бойовики проходили тренування в Ірані під керівництвом угруповання «Хезболлах», бойовиків якої озброює і тренує Кремль.

Нагадаємо, у березні 2017 року президента Ірану Хасана Рухані два дні провів на Москві в оточенні Путіна та його камарильї. Обидві сторони досягли угоди у видобутку вуглеводнів та витіснення із ринку конкурентів – Кувейту, Саудівську Аравію, ОАЕ і Бахрейну. А найбільш дієвий важіль для витіснення з точки зору Москви і Тегерану – перетворення Близького Сходу на регіон нестабільності та військових конфліктів.

Гібридні пожежі в Європі

У Франції, Італії, Іспанії, Португалії, Хорватії, Чорногорії, Боснії та Герцеговині вирують лісові пожежі. Вогонь знищив сотні гектарів лісів. Гасіння вогню ускладнюють не тільки сорокаградусна спека і сильні вітри, а й людський фактор – вже очевидно, що ліси підпалюють.

Маша Захарова, офіційна речниця МЗС РФ, заявила 20 квітня, що в Чорногорії почалась «антируска істерія» і закликала руских «враховувати ці обставини під час літнього відпочинку». Водночас засоби рускої пропаганди почали публікувати матеріали з критикою туристичних агентств, які продають путівки у Чорногорію.

Анна Гладун, керівниця агентства «Гладун консалтинг» і представниця правової комісії Руского союзу туристичної індустрії, заявила, що побажання Маші Захаровою не мають юридичного статусу, який би зобов'язував туристичні компанії що-небудь повідомляти клієнтам і відмовляти їх від путівок у Чорногорію. Підставою для формальної заборони продавати путівки на певний напрям може бути тільки офіційна заява МЗС або Ростуризму про те, що в тому або іншому регіоні існує загроза безпеці, життю і здоров'ю громадян РФ.

Такої офіційної заяви у МЗС РФ не зробили, проте несподівано довкола чорногорського курортного міста Сутоморе загорілись ліси, через що довелось терміново евакуювати туристів. А на початку минулого тижня пожежі спалахнули і в ряді інших місць на узбережжі Адріатичного моря – саме поблизу курортних зон.

Складною залишається ситуація і в інших балканських країнах. Наприклад, у Хорватії палали ліси біля курортних міст Шибеника і Пули, а в Боснії та Герцеговині пожежа виникла поруч із містами Мостар і Требіньє.

Якщо нема можливостей підпалити курорт, тоді на стінах сакральних будівель з'являться традиційні зображення мокшанських дикунів – пеніси зі супроводжуючими написами. Саме таким «мистецтвом» спаплюжили стіни діючої православної каплиці на болгарському курорті Санта-Марина. Що іще можна очікувати від аборигенів із мокшанськими скрепами, ватажок яких під час зустрічі з учнями малює на шкільній дошці кошачі інтимності.

Біблійний Левіафан летить до Кремля

У Бухаресті 19 липня мережеві газові оператори «Transgaz» (Румунія), «FGSZ» (Угорщина), «Bulgartransgaz» та «ICGB» (Болгарія), а також «DESFA» (Греція), підписали меморандум про взаєморозуміння, який стане основою для майбутньої співпраці. Газові компанії з Болгарії, Греції, Румунії та Угорщини домовилися з'єднати свої газотранспортні мережі для забезпечення постачань природного газу в транзитні країни і на європейському ринку, а також у зворотному напрямку, – повідомило агентство «Reuters» із посиланням на інформацію у міністерстві енергетики Болгарії.

Така об'єднана мережа буде зручною для розподілу по території ЄС американського зрідженого газу, а також для отримання газу із газогону «TANAP» (Азербайджан і Туреччина). На першому етапі пропускна здатність «TANAP» становитиме 16 млрд куб. метрів газу, з яких для Туреччини зарезервовано 6 млрд, а для ЄС – 10 млрд кубів у рік.

До газогону «TANAP» приєднається й Ізраїль, який має намір цілком забезпечити Європу газом із середземноморського родовища «Левіафан». У надрах цього басейну міститься понад 3,5 трлн кубометрів природного газу і орієнтовно 235 млн тонн нафти. Окрім газу із родовища «Левіафан», для другої й третьої черги газогону «TANAP» Ізраїль має намір долучити газ із ще двох родовищ «Тамар» і «Далітов», які солідарно мають передбачуваний обсяг 250-260 млрд кубометрів газу.

«Єгипетська кара» путінській Ерефії

Ряд південних регіонів РФ і частково Казахстану зазнали справжнього природного катаклізму – їх окупували велетенські зграї сарани. РФ, яка зухвало нахвалялась своїми «зеленими чоловічками» в Криму, тепер відчайдушно намагається дати раду із агресивним різновидом зелених коників. Проте навала сарани така масштабна, вона пересувається так швидко, що путінські посіпаки заявили про свою нездатність впоратись із проблемою. Єдине, на що вони спромоглись – оголосити надзвичайний стан, оскільки люди у районах нашестя сарани навіть не можуть вийти з помешкань.

Проти Трампа застосовують «прілу» інформацію

Видання «The Washington Post» повідомило, з посиланням на власних інформаторів у Білому Домі, що президент Дональд Трамп вирішив згорнути секретну програму ЦРУ з питань озброєння і навчання поміркованої опозиції в Сирії, яка провадить боротьбу проти диктатури Башара Асада. Ця інформація миттєво розлетілась, її активно переповідали у ЗМІ та соціальних мережах, даючи політичним експертам поживу для чудернацьких інтерпретацій. Серед різних мудрувань має місце й небилиця, що на догоду Путіну Трамп спочатку відцурається Сирії, а потім і України.

Народні експерти з політичних питань не надали належної уваги факту, що Сара Сандерс – офіційна представниця Білого Дому, не підтвердила вище зазначену інсинуацію видання «The Washington Post», а Шон Спайсер – тогочасний речник Білого Дому, повідомив ще 9 травня, що Дональд Трамп затвердив програму негайного озброєння сирійських повстанців проти режиму Асада.

Видання «The Washington Post» використало публікацію агентства «Reuters» від 21 лютого 2017 року «Exclusive: CIA-backed aid for Syrian rebels frozen after Islamist attack – sources». У статті сказано, що ЦРУ зупинило програму підтримки повстанців із Вільної сирійської армії, які контролюють території на північному заході Сирії. Йдеться про програму за участю Туреччини, Саудівської Аравії і Катару, в рамках якої повстанці отримували кошти і боєприпаси, а також військове навчання. Представник Вільної сирійської армії повідомив, що в лютому допомога від США не надійшла.

Чиновники в уряді США розповіли, що заморожування програми пов'язане з атаками радикальних ісламістів на групи Вільної сирійської армії, яке почалось у січні 2017 року. Тоді з'ясувалось, що радикали змусили частину повстанців приєднатися до ісламістів із «Ахрар аш-Шам». У зв'язку з цим у США виникло застереження, що допомога, яку надають повстанцям через ЦРУ, потрапить в руки радикальніших угруповань, що вже неодноразово траплялося під час президентства Барака Обами.

Отож у лютому адміністрація Трампа прийняла рішення призупинити програму ЦРУ для тих груп сирійських повстанців, які перебувають у близькій дотичності з місцевими радикалами. Програма ЦРУ, про закриття якої розголосило видання «The Washington Post», насправді не закрита, а перерозподілена. Тепер допомогу для формувань Вільної сирійської армії будуть надавати через Туреччину, яка провадить військову операцію на півночі Сирії, а також через Йорданію.

Прагматизм Трампа і утилітаризм Путіна

Президент США Дональд Трамп і Путін під час саміту G20 домовились скоротити втручання США і РФ у справи третіх країн. Однак ця домовленість прямо суперечить кремлівському зовнішньому реваншизму. Москва докладає титанічних зусиль, щоби перешкодити Україні, Білорусі, Молдові й країнам Кавказу провадити незалежну зовнішню політику, щоби вони не виходили з орбіти «московського міра».

Стівен Бланк, старший науковий консультант в аналітичному центрі «American Foreign Policy Council», дослідив останні події на Кавказі й дійшов такого висновку: домовленість із Путіним нічого не варта, оскільки з його точки зору суверенітет і територіальна цілісність перелічених країн є «цілковитим безглуздям». Москва вважає, що може втручатися у справи сусідів у будь-який момент, регулярно використовуючи військові погрози та інші силові методи залякування.

Чергова путінська зухвалість – демонстративне перенесення кордону в глибину грузинської території на 700 метрів. Тепер рускі загарбники розташувались на відстані менше кілометра від головної траси «Баку-Тбілісі-Поті». На Кремлі зловтішаються зі США, що вони безпорадні вдіяти що-небудь у відповідь, що це їм не забирати у Мериленді й Нью-Йорку дачі руских шпигунів.

Останнім часом Москва посилила тиск і на Азербайджан із огляду на азербайджансько-турецькі домовленості стосовно забезпечення газом Європу. Разом із Іраном Москва провела навчання у Каспійському морі, загрожуючи в цій акваторії азербайджанським нафтогазовим платформам. А з липня 2017 року в Нагірному Карабасі рускі війська остаточно відмовились від удаваного нейтралітету між Єреваном і Баку й офіційно беруть участь у маневрах із вірменськими збройними силами.

Врешті, й саму Вірменію Кремль перетворив на свого сателіта: Єреван остаточно позбавлений права провадити незалежну закордонну і економічну політику. Москва змусила Вірменію вступити в її Євразійський союз, закріпила за собою право ветувати будь-які угоди між Вірменією і ЄС, а також розмістила свої збройні осередки у Гюмрі та Еребунах. Ці військові бази нібито «захищають» Вірменію від Туреччини та Азербайджану. Однак насправді вони забезпечують фактичний кремлівський протекторат над країною. Крім того, вони життєво важливі для проекції кремлівської експансії в акваторії Чорного моря і на Близькому Сході.

Москва намагається «заштовхати» Азербайджан у свій Євразійський союз, щоби країна не стала прозахідним форпостом і перестала бути конкурентом Москви в енергетичній сфері на Балканах та в Європі. Міністерство закордонних справ Росії традиційно сфабрикувало обвинувачення проти Баку у дискримінації етнічних руских, щоби мати підстави для зовнішнього тиску.

Після руско-грузинської війни 2008 року політичні аналітики на зразок Роберта Легволда писали, що безпека Кавказу нерозривно пов'язана із європейською безпекою, а новий спалах війни у регіоні матиме серйозні наслідки як для Європи і Близького Сходу, так і для всього міжнародного порядку.

Політичний експерт Стівен Бланк наголосив, що адміністрація Дональда Трампа має намір приділити більшу увагу Кавказові, аніж це робила попередня адміністрація. Якщо Барак Обама неприховано ігнорував регіон Кавказу, то держсекретар Рекс Тіллерсон нещодавно зустрівся з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим у Стамбулі. На думку експерта, Вашингтон може виступити в ролі посередника у переговорах між Баку і Єреваном з метою досягти миру і нейтралізувати можливість військової конфронтації між країнами у майбутньому. Адміністрації Трампа вже почала надавати чіткі сигнали Москві про підтримку територіальної цілісності й суверенітету країн Кавказу, регулярно відвідуючи їх.

Стівен Бланк пише: «Звісно, жодна із цих країн не зазнала таких руйнацій від Москви, як Україна. Але принцип той самий. Для Кремля сусіди – це не справжні країни, і тільки Кремль начебто має пріоритет визначати рівень їхньої самостійності».

Свідома дезінформація у ряді американських ЗМІ проти адміністрації Дональда Трампа – це складова Великої гібридної війни Москви проти всього цивілізованого світу. Барак Обама за вісім років свого президентства жодного разу не відвідав країни Східної Європи і Кавказу. Фактично, так звані демократи США на чолі з Бараком Обамою та Хіларі Клінтон демонстративно віддали цей регіон на кремлівську поталу, а потрясіння повітрям у таборі демократів із погрозами Путіну під час президентської кампанії – політичний фальш.

Гленн Сімпсон відмовився свідчити у сенаті США

Юридичний комітет сенату США скерував офіційну повістку журналістові Гленну Сімпсону, щоби змусити його до свідчень у рамках розслідування втручання Кремля у вибори США, – повідомило видання «New York Times».

У 2015 році у передвиборному штабі Хілларі Клінтон найняли дослідницьку фірму «Fusion GPS», яку очолював Гленн Сімпсон, для збирання компромату на Трампа, в якому були б відображені його слабкості й скандали, пов'язані з бізнесом у нерухомості.

У червні 2016 року Гленн Сімпсон найняв Крістофера Стіла, колишнього британського агента МІ-6, для збору інформації про контакти Трампа із Кремлем, оскільки циркулювала інформація, що Кремль має такий компромат. Рускі спецслужби передали досьє британському екс-розвідникові Крістоферу Стілу, який тісно співпрацював із ФСБ у справі отруєння руского розвідника Олександра Литвиненка.

Крістофер Стіл надав Гленнові Сімпсону компромат, обсягом 35 сторінок формату А4, в якому були описані контакти Трампа із чиновниками Кремля і що спецслужби РФ мають на Трампа важливу компрометуючу інформацію. Досьє Крістофера Стіла, опубліковане на сайті «BuzzFeed», Дональд Трамп назвав «купою сміття», а причетних до публікації – «дуже нечесними людьми».

Гленн Сімпсон через свого адвоката відмовився від добровільної дачі показань під час слухань юридичного комітету на тему виконання Закону про реєстрацію іноземних агентів. Через це йому направили повістку, якою зобов'язали бути присутнім під час слухань. У відповідь на повістку адвокат Сімпсона повідомив, що його клієнт скористається П'ятою поправкою Конституції США і не буде свідчити проти себе.

Президент Дональд Трамп написав на своїй сторінці у Twitter, що американські спецслужби офіційно визнали фальшивкою публікацію на сайті «BuzzFeed».

Джеймс Клеппер, керівник Національної розвідки США, заявив, що відомості про Дональда Трампа, представлені у досьє Крістофера Стіла, неможливо підтвердити альтернативними джерелами або, як тепер модно казати, фактчекінгом.

Іміджеві втрати президента США

Марк Коралло, представник команди юристів Дональда Трампа у зв'язках зі ЗМІ, повідомив, що подав у відставку і йде з посади. Він розіслав для ЗМІ офіційну заяву, проте не пояснив, чому прийняв таке рішення. Також ЗМІ повідомили, що команда юристів президента США буде переформатована, а її лідер Марк Касовіц частково втратить свій вплив. Журналісти «CBS News» передбачали, що Марк Касовіц взагалі піде з цієї групи, а журналісти «Reuters» переконували, що цього не трапиться. І помилились.

***

Із Білого Дому пішов Марк Касовіц, особистий адвокат президента США, який співпрацював із Дональдом Трампом від початку 2000-х років. Саме він у 2013 році захищав інтереси тоді ще майбутнього президента, коли держава звинуватила Університет Трампа у шахрайстві. Причини свого рішення Марк Касовіц не пояснив.

***

Прес-секретар Білого Дому Шон Спайсер подав у відставку на знак протесту проти службових переміщень у медійній команді президента США, а саме – через незгоду із призначенням нового керівника із питань комунікацій. Від початку червня Білий Дім замість щоденних брифінгів на камеру почав проводити здебільшого закриті брифінги, причому більшість із них вела Сара Сандерс, заступниця Шона Спайсера.

Білий Дім ударить санкціями по Кремлю

Сара Сандерс, прес-секретар Білого Дому, зробила в неділю заяву для телепрограми ABC News’ «This Week», що президент США щиро підтримує законопроект про нові масштабні санкції проти Кремля, які передбачають жорсткі обмеження для нафтогазового сектору РФ. Тепер американські політологи мають більше підстав для певності, що Дональд Трамп підпише цей законопроект. Раніше у ЗМІ точились розмови, що на догоду Путіну Трамп заблокує ініціативу Конгресу.

Сара Сандерс пояснила, чому виникла така колізія: «Адміністрація схвалює і підтримує жорстку позицію щодо РФ, особливо в тому аспекті, який стосується запровадження цих санкцій. Текст першої версії законопроекту був погано прописаний. Але ми попрацювали з Палатою представників і Сенатом, і адміністрація тепер задоволена, що вдалось внести у текст потрібні зміни. Ми підтримуємо законопроект у його нинішньому вигляді».

Нові санкції США повинні жорстко позначитись на фінансовому і нафтогазовому секторах економіки РФ. Президент США не зможе відмінити їх без схвалення Конгресу. Окрім того, в законопроекті прописана вимога  законодавчо закріпити санкції щодо РФ, які раніше запровадив Барак Обама.

Кисляка відкликали зі США

Головний кремлівський розвідник Сергей Кисляк завершив свою підривну діяльність у США, яку провадив від 2008 року. Кисляк займався вербування американських високопосадовців для роботи на Кремль, а також двічі зустрічався з нинішнім генеральним прокурором США Джеффом Сешнсем із метою обговорення виборчої кампанії Дональда Трампа. Тоді ж Кисляк допустив і ряд фатальних «проколів», остаточно дискредитував себе як агента і став непридатним для подальшої шпигунської діяльності.

Facebook раціональніший за Google

На відміну від компанії Google, яка планує запустити сервер генерації новин із відкритих джерел Інтернету, фахівці соціальної мережі Facebook вирішили піти прагматичним шляхом. Видання «The New York Times» повідомило, що, застосовуючи вже існуючий програмний сервіс «Instant Articles», Facebook має намір запустити новинний сервіс із платною підпискою.

Концепція задуму. На період технічного тестування проекту Facebook укладе угоду з кількома провідними медіа з метою представити їхній доробок у сервісі «Instant Articles», який робить візуалізацію зазначеного журналістського жанру – лонгріду. Контент лонгріду практично не обмежений, він може досягати обсягу одного або й двох романів.

Користувач сервісу «Instant Articles» відкриє, наприклад, видання «The New York Times», прочитає десять матеріалів, а далі йому делікатно запропонують оплатити доступ до контенту «The New York Times». Читач подякує за пропозицію і перейде на сторінку іншого видання, наприклад, «Los Angeles Times», а після десяти безкоштовно прочитаних матеріалів – на сайти «The Washington Post», «The Washington Times», «Chicago Tribune». Далі коло замкнеться. І коли читач знову повернеться на сайт «The New York Times», там йому скажуть: «Sorry, чи не будете такі ласкаві оплатити працю журналістів?»

Якщо таке тестування буде успішним, а сервіс «Instant Articles» визнають перспективним, тоді з наступного року соціальна мережа Facebook запропонує нову платну послугу, суть якої – справедливо ділитись коштами від інтернет-реклами зі сестрами і братами у віртуальності.

Ярослав Левків.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ