Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

У Львові звучатиме музика молодих харківських композиторів

9 листопада у Львівському органному залі лунатиме музика молодих харківських композиторів.
Богатирьов, Палачова, Турнєєв, Жадько пілся_концерту

Концерт у рамках загальнонаціональної стратегії Ukrainian Live – це колаборація Львівського органного залу з Харківським національним університетом мистецтв імені Котляревського. Вона присвячена 105-річчю вишу, яке співпало з початком повномасштабної війни росії проти України. Про те, як працюють харківські викладачі та студенти, чиє рідне місто цілодобово перебуває під ворожими обстрілами, та як знайти в собі сили для творчості, говорили з координатором проєкту та викладачем Харківського університету мистецтв Володимиром Богатирьовим.

В умовах війни

Концерт харківських композиторів проходить у рамках стратегії промоції української класичної музики Ukrainian Live. У рамках цього загальнонаціонального проєкту вже відбулося чимало концертів, які наново відкрили імена Стефанії Туркевич, Василя Безкоровайного, Романа Придаткевича, Володимира Фемеліді, Порфирія Бажанського та інших. 

“Українська музика — це величезне море цікавих, оригінальних, нетипових та мистецько довершених творів. Просто протягом років складалося так, що широкий загал про них майже нічого не знав”, — каже артистичний директор проєкту Іван Остапович.

Важливе місце в проєкті приділяється промоції сучасної музики, особливо молодих авторів. Так, у 2021 році відбувся концерт “Музика молодих львівських композиторів”, де звучали твори студентів Львівського національного музичного університету.

“У 2021 році проєкт відбувався за умов суворого карантину, це був в першу чергу онлайн проект. Спочатку продакшн, тобто записи, обробка, підготовка до релізу, а потім промоція, – каже Тарас Демко, співдиректор Органного залу. – У 2022 році ми продовжили роботу, але вже в умовах війни. Це час, коли потрібно щодня собі повторювати про важливість продовжувати працювати, важливість ідеї, за яку стоїш і борешся”.

Аналогічний проєкт з музикою харківʼян приурочений до 105-річчя Університету мистецтв імені Котляревського, де кафедра композиторства була відкрита однією з перших. Її започаткував Семен Богатирьов, український композитор, доктор мистецтвознавства.

“Це визначна річ, що попри жахливу буденність, в якій ми живемо в 2022 році, наш виш вистояв, – каже викладач кафедри інструментування університету Володимир Богатирьов. – І вистояла не лише будівля буквально, але й люди – наші студенти навчаються, викладачі працюють. Ми дуже згуртувалися за ці вісім місяців”.

Університет мистецтв, як і багато будівель у Харкові, постраждав від бомбардувань росіянами. Вибухи пошкодили будівлю, вибили шибки.

ВІДЕО: Проєкт “Накипіло” провів екскурсія університетом мистецтв у Харкові, який зазнав обстрілів.

Проте харківʼян не залякати і не зламати. Наразі в університеті йде ремонт після обстрілів, деякі студенти та викладачі лишилися в Харкові. Хоча, звичайно, багато хто виїхав у більш безпечні міста України та за кордон. Заняття проходять онлайн. Але творчість не припиняється.

“У лютому, коли почалася повномасштабна війна, у всіх нас був шок перші дні”, – розповідає Володимир Богатирьов.  Багато хто не міг підійти до фортепіано, ноутбука чи нотного зошита, у багатьох навіть не було фізичної можливості це зробити. Десь із середини весни, студенти повернулися “в стрій”. “Як бачите, ми навіть концерт проводимо!” – віджартовується Володимир Богатирьов. Ідея концерту зʼявилася у травні у Володимира та музикознавиці Поліни Кордовської. Тоді з міркувань безпеки провести таку подію в рідному місті було неможливо. Обрати Львівський органний зал харківʼянам порадив викладач університету Котляревського і знаний композитор Олександр Щетинський. 6 листопада вона більшою мірою буде повторена у Харкові, в безпечному місці. Також музиканти дуже мріють показати цю програму в Києві.

Схід і Захід разом

Разом з виконавцями різних регіонів України харківські композитори презентують сучасну камерно-інструментальну музику. Різноманітність – це саме те, чим особливий концерт композиторів з Харкова: десятки митців виконають різноманітні твори в різноманітних жанрах для різних інструментальних складів.

Виконавці з Харкова, Києва, Чернівців, Львова зібралися в дружній колектив, який готовий комунікувати безпосередньо з авторами музики. Своєю чергою, молоді композитори отримують корисні поради від виконавців.

“Дуже важливо сьогодні виконувати твори наших сучасних митців, особливо молодих. Шкода, що нас спонукають до цього трагічні події. Але ситуація з виконанням української музики змінюється на краще, як у Львові, так і у Харкові”, – каже Володимир Богатирьов.

Творити всупереч

Що пишуть сучасні харківські композитори? “Вони пишуть актуальну музику. Наприклад, у Німеччині актуальність – це певна авангардність, а в Америці тяжіють до неоромантичних тенденцій, до постмодернізму. І те, і те присутнє у наших композиторів, – каже Володимир Богатирьов. – Сьогодні кожен викладач намагається дати щось більше і з кожним студентом напрацьовує диференційований підхід. У нас в одного викладача є студент, який працює в постмодернізмі, і студент, який активно вивчає додекафонію. Відкрию секрет – обидва твори цих молодих композиторів пролунають на концерті у Львові”.

Як це, писати музику під час війни? Особливо, коли ти лише починаєш творчий шлях композитора? “Хтось зі студентів переосмислив свою творчість і пише зараз інакше, ніж до війни, хтось намагається втриматися за те, що в нього є, а хтось – радикально звернув у новий напрямок”.

Для когось творчість – це віддушина і спроба дистанціюватися від того, що відбувається, вберегти свою психіку, для когось – це рефлексія, намагання переосмислити події, а для когось – спосіб самовираження.

Твори молодих харківських композиторів, представлені на концерті, дуже різні – як за характером, так і за складом, стилем. Схарактеризувати музику кількома фразами доволі складно. Але всі твори, які пролунали на концерті – це певні картини, які можна споглядати лише всередині себе, кажуть організатори.

“Мій викладач свого часу казав, що в музиці повинна бути душа, це і є обличчя композитора, – згадує Володимир  Богатирьов. – Ще він казав, що потрібно звертатися до свого коріння, тим композитори і відрізняються один від іншого. І саме ці дві речі є спільними для всіх творів, що прозвучать цього вечора у Львівському органному залі.

Спілкувалася Діана Коломоєць

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ