Слухай онлайн
Економіка

Уряд Гройсмана домігся зниження ціни на газ

З травня тисяча кубометрів блакитного палива для населення стане дешевшою на 300 гривень

Черговий конфлікт Володимира Гройсмана з «Нафтогазу» пішов на користь споживачам – тепер вони платитимуть за кубометр газу 8 грн. 24 коп. замість 8,55 (як було раніше). Ультиматум газовикам Прем’єр-міністр озвучив минулого тижня на засіданні Уряду. Гройсман звинуватив НАК «Нафтогаз України» в тому, що компанія всіма можливими шляхами добивається підняття ціни на газ для українців. Річ у тім, що Україна й справді брала на себе зобов’язання наблизити вартість блакитного палива до ринкової. Однак постачальники чомусь вирішили, що ринкове ціноутворення працює лише в напрямку підвищення. Тоді як зараз кон’юнктура на ринку газу в Україні і в світі демонструє тенденцію до зниження ціни.

Саме тому 3-го квітня 2019 року Уряд прийняв Постанову №293, якою зобов’язав НАК «Нафтогаз України» з травня зменшити ціни на газ для населення. Головним аргументом було те, що, якщо промисловість купує блакитне паливо дешевше, то й населення не може платити більше. В разі невиконання газовим монополістом рішення Уряду, Володимир Гройсман заявив про можливу відставку голови “Нафтогазу” Андрія Коболєва.

«До 24 квітня «Нафтогаз» має повідомити всім українцям, що ціна газу з 1 травня буде нижчою за 8,55 гривень/куб. м.», – наголосив Володимир Гройсман, - «Мені набридло, як і мільйонам українців, коли приватні інтереси менеджменту компанії ставляться вище за національні інтереси всіх українців. Рішення Уряду мають виконуватися. Якщо цього не станеться, я ініціюю відставку глави правління «Нафтогазу» і прохатиму Уряд підтримати мою пропозицію».

Юристи Міністерства енергетики та вугільної промисловості наголошували – для того, щоб продавати газ населенню дешевше, ніяких офіційний документів відміняти не обов’язково. В тому числі так зване ПСО (Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку для забезпечення загальносуспільних інтересів на ринку природного газу). Адже стаття 11 Закону України «Про ринок природного газу» не обмежує повноважень Уряду щодо кількості актів, які мають бути прийняті стосовно покладення спеціальних обов’язків на суб'єктів ринку.

Тому в понеділок, 22 квітня, «Нафтогаз» викинув білий прапор, підкорився постанові та ухвалив рішення про зменшення ціни на газ.

«Коли вони (Нафтогаз – ред.), як монополісти, починають використовувати своє ексклюзивне становище і крутити цим питанням, враховуючи лише свої комерційні інтереси, то це ненормально», - наголосив Володимир Гройсман, - «Я радий, що вистачило здорового глузду для того, щоб зробити заяву, що з 1 травня ціна на газ буде опущена на 300 гривень за тисячу кубів. Це гарний початок для подальших знижень, відповідно до знижень цін, які відбуваються на міжнародних ринках».

Тепер «Нафтогаз» та представники Уряду спільно розробили новий механізм визначення регульованої ціни. Він дозволяє не тільки уникнути підвищення вартості газу для населення та теплової генерації з 1 травня 2019 року, а й зменшити її до рівня 8247 грн. за тис. кубометрів (кінцева роздрібна ціна). Цей механізм передбачає такий підхід: якщо ринкова ціна газу для промислових споживачів є нижчою за встановлену в постанові КМУ №867 (від 19.10.18 р.), то ціна для населення відповідно знизиться. А якщо ж ринкова вартість газу для промисловості зросте понад визначену Урядом межу, то ціна для населення все одно не може перевищувати цей рівень.

Головним же пріоритетом Володимир Гройсман та його Кабінет називають позбавлення України будь-якої залежності від іноземних ринків. Досягнути це можна, збільшуючи власний видобуток природного газу.

Валентина СЕРГІЙЧУК


 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
Загрузка...

");