Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство  |  Здоров'я

Економія коштів на закупівлю ліків через міжнародні організації сягне 60%

Перші результаті закупівель ліків міжнародними організаціями були оприлюднені 4 лютого на прес-конференції за участю представників Міністерства охорони здоров`я України, народних депутатів України, громадськості. За попередніми даними економія коштів під час закупівель ліків, зокрема, для лікування туберкульозу та онкологічних захворювань складе від 30 % до 60 %. Такі дані були представлені на основі попереднього аналізу результатів закупівель ліків міжнародними організаціями. Про це Гал-інфо повідомили у прес-службі МОЗ України.

Як стало відомо, ПРООН по частині програм закупівлі лікарських засобів та засобів медичного призначення для лікування туберкульозу у процесі прозорого тендеру вдасться зекономити більше 30 % коштів у порівнянні з 2014 роком, незважаючи на інфляцію та зростання курсу долара. Також у 2016 році по цій програмі вперше буде закуплено 4 препарати, які раніше МОЗ не закуповував, що є значним прогресом для системи охорони здоров’я.

«На сьогодні, маємо інформацію, що попередньо по програмі онкології, маючи акцепти по 30 препаратах, ми можемо говорити про більш ніж 60 % економію коштів у порівнянні з цінами 2014 року, - повідомив заступник Міністра охорони здоров’я України Ігор Перегінець. - Важливо відзначити, що перші поставки ми очікуємо вже цього місяця, аби покрити дефіцит необхідних ліків».

«Також для МОЗ важливо, аби всі закупівлі відбулися чесно і прозоро, що на 100% забезпечують міжнародні організації. За допомогою цього інструменту можна не тільки зекономити, але й закупити більше необхідних ліків для пацієнтів», - додав Ігор Перегінець.

Слід зазначити, що тендери ще не закінчені, міжнародні організації наразі перебувають на фінальному етапі підписання договорів. Детальна інформація щодо кожного препарату, постачальника та ціни буде надана одразу після укладання договорів.

«Ми зламали велику корупційну схему на закупівлях ліків, і зменшення ціни в рази по деяких препаратах є прямим доказом цього, - заявив на прес-конференції Єгор Соболєв, голова Комітету із запобігання та протидії корупції Верховної Ради України. – Я звернуся до правоохоронних органів аби відбулося розслідування причин різниці в ціні, адже це все гроші, вкрадені з державного бюджету, які щороку «пилялися» на тендерах та людських життях».

Як відомо, у 2015 році Міністерство охорони здоров’я України передало закупівлі ліків трьом міжнародним організаціям: ЮНІСЕФ, ПРОООН та Crown Agents. Організації здійснюють закупівлі по 12 державним програмам на загальну суму більше 2,197 млрд. грн., що складає майже 60 % бюджетних коштів, виділених на закупівлю ліків.

«Більшість схем, які діяли під час державних закупівель ліків були законними, - розповідає Віталій Шабунін, голова правління «Центру протидії корупції». – Саме тому зламати їх можна було лише одним способом – забрати закупівлі в Міністерства та віддати їх міжнародним неприбутковим організаціям. Наша організація тепер займатиметься моніторингом регіональних закупівель, порівнюючи ціни міжнародників та регіонів, аби зрозуміти, скільки коштів розкрадається на регіональних торгах».

За словами експертів, одна зі схем, яку вдалося зламати завдяки закупівлям ліків міжнародниками – відтермінування строку поставок ліків.

«Ціна препаратів напряму залежить від терміну поставки. Якщо препарат потрібен державі зараз – вона купує його за найбільшою ціною, але якщо той самий препарат замовити за декілька місяців – ціна може бути втричі нижчою, - пояснює Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України», - В усі минулі роки Україна купувала ліки за найвищою «терміновою» вартістю, але після завершення тендерів постачальники не завозили ліки місяцями. Різниця в ціні осідала в їхніх кишенях, а МОЗу хронічно не вистачало коштів для лікування важкохворих пацієнтів», - пояснює експерт.

Слід зазначити, що цього року на міжнародні закупівлі вийшла значна кількість компаній-виробників, які раніше торгували препаратами через посередників. Також на тендери подалася і велика кількість українських виробників.

Нагадаємо, 12 січня 2016 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову про передачу 100% державних закупівель ліків міжнародним організаціям. Ця сума складе 4,149,019 млрд. грн.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ