Генпрокурор Юрій Луценко вважає, що Росія готує блокаду української газотранспортної системи.
Про це він написав у суботу на своїй сторінці в Facebook, коментуючи засідання РНБО щодо проблем у галузі енергетики, яке пройшло 31 травня.
"Якби пан секретар Данилюк не забув мене запросити туди, я б сказав наступне", - заявив Луценко і перерахував свої пропозиції щодо енергетичної сфери.
Генпрокурор зазначив, що Росія накопичила у європейських сховищах великі обсяги газу для зимового споживання країнами ЄС.
"Очевидно, що країна-агресор планує блокаду нашої труби. Власних обсягів газу не вистачить для підтримання тиску в газотранспортній системі. Для імпорту газу треба додатково 3 млрд куб. В цих умовах треба терміново скасувати рішення Кабміну про вилучення 90(!) % доходів Нафтогазу", - вважає Луценко.
Крім того, він пропонує внести в проект Держбюджету" ренту на видобуток вугілля і руди так само, як існує рента на видобуток газу".
На думку генпрокурора, це може стати джерелом соціальної допомоги шахтарям.
Також Луценко зазначає, що незаконний відбір газу приватними облгазами склав у цьому році 5 млрд, а до кінця року обсяг розкрадань може скласти 10 млрд кубометрів.
"Очевидно, що треба не тільки сподіватися дій від НАБУ, але й позбавити нарешті ці штучні олігархічні годівниці статусу постачання газу населенню, що переноситься вже з 2015 року", - вважає він.
Крім того, за словами Луценка, "в умовах оголошеної РФ нафтової блокади Україна має в силу давно затверджених санкцій проти Роснєфті нарешті передати в державне управління цілісний майновий комплекс Прикарпатзахідтранс".
Нагадаємо, що раніше секретар РНБО Олександр Данилюк повідомив, що на засіданні РНБО, що відбулося 31 травня, "на пошук ідей, як подолати проблеми в енергетиці", вирішили дати учасникам зустрічі ще 2 тижні і зібратися ще раз.
За словами секретаря РНБО, головними проблемами є "можливість втрати Україною транзиту російського газу с 1 січня 2020 року і антиукраїнські санкції РФ, які вводяться з 2 червня".
Прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган заявила, що Луценка не запросили на нараду, хоча він є членом РНБО.
1 червня Данилюк заявив, що нарада президента з членами РНБО та керівниками енергетичної галузі виявила "декілька системних проблем у сфері енергетики, які можуть створити загрозу національній безпеці".