Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

На Львівщині розпочали кампанію зі збереження ландшафтів історичних територій

Державний історико-культурний заповідник «Тустань» спільно з Львівською обласною громадською організацією "Тустань" розпочали кампанію зі збереження та популяризації ландшафтів історично цінних територій. Такий історичний ландшафт має і село Урич Сколівського району Львівської області, у якому збереглися скелі з рештками унікальної середньовічної фортеці Тустань, а також традиційна дерев’яна бойківська архітектура. Про це повідомили ініціатори.

Першим кроком кампанії стала участь заповідника у міжнародному проекті «Дерев’яна архітектура в культурному ландшафті: виклики сучасності». Проект, підтриманий Єврокомісією, досліджує і популяризує успішні сучасні практики збереження культурних ландшафтів Словаччини і Польщі в Україні та Росії. Серед українських учасників проекту, окрім Тустані, – національний природний парк “Синевир”.

У рамках цієї ініціативи протягом 2016 року науковці ДІКЗ “Тустань” визначать історично обґрунтовані характеристики бойківського стилю і розроблять для потенційних забудовників Урича підбірку рекомендацій, а також п’ять готових типових проектів (три варіанти житлових будинків, невеликий готель і ресторан). Методичні рекомендації по забудові передадуть у обласне та районне управління урхітектури, а також зберігатимуть у музеї і в сільраді, щоб усі охочі могли ними скористатися. “Зараз існує багато матеріалів і технологій, які дозволяють будувати сучасні комфортні будівлі, при цьому цілком успішно імітуючи автентичну архітектуру”, – каже Андрій Котлярчук, директор ДІКЗ “Тустань”.

Окрім цього, у рамках проекту музейники планують частково профінансувати створення генплану Урича, якого село досі не має. “Нам ідеться не лише про окремі об’єкти, але й про автентичність історичного ландшафту в цілому, – каже Тетяна Бей, координатор проекту. – Неконтрольована забудова зруйнує цілісність вигляду та історично сформовану планувальну структуру поселення. Тож ми хочемо захистити від хаотичної забудови не тільки територію навколо унікальної пам’ятки, якою є Тустань, але й саме село Урич, яке знаходиться в межах охоронних зон цієї пам'ятки. У ньому збереглося багато старих традиційних дерев’яних будівель”.

У селі Урич проживає близько 100 осіб. Є багато дерев’яних хат, які пустують через міграцію місцевих мешканців до інших населених пунктів, вимирання місцевого населення, відсутність молоді. Збереження автентичного вигляду села, крім історичної та естетичної цінності, матиме важливе значення для розвитку туризму в цій місцевості, стверджують музейники. Щоб залучити сільську громаду і підприємців до ініціативи збереження культурного ландшафту, заповідник уже провів кілька зустрічей-презентацій з громадою села. У “Тустані” планують і надалі проводити регулярні громадські обговорення всіх етапів проекту, а також тренінги з сільського зеленого туризму і традиційних ремесел.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ