"Хочу наголосити, міністерство енергетики чи кабмін немає відношення до заборгованості на шахті “Надія”. Контрагенти підприємства, такі як “Центренерго” та “Калушська ТЕЦ”, повністю розрахувалися за поточними рахунками", - нардеп від партії "Слуга народу" Юрій Камельчук.
Як зазначає Камельчук, причинами критичного фінансового стану ПАТ «Шахта «Надія» (далі – Шахта), є системні викривлення сутності господарських операцій в обліку видобутого, прийнятого до оплати та реалізованого вугілля, допущені та прийняті неефективні управлінські рішення протягом 2018 – 2020 років в частині цінової політики реалізованої вугільної продукції, незаконні витрати на оплату праці, не контрольованість процесів придбання, списання та збереження товарно-матеріальних цінностей.
Зокрема, через високу плинність кадрів з початку року, перебування робітників основних професій на листках непрацездатності, фактичний видобуток вугілля у 2019 році склав 101,3 тис. тон, що вдвічі менше за видобуток 2017 року – 202,5 тис. тон. Чисельність ГРОВ та прохідників у 2017 році становила – 180 осіб, у 2019 році – 119 осіб, тобто, зменшення на 61 працівника, з них: ГРОВ – 35 осіб, прохідників – 26 осіб.
Оскільки єдиним джерелом доходу підприємства є кошти, отримані від реалізації товарної вугільної продукції, відсутність видобутку вугілля призвела до неплатоспроможності Товариства. Утворилась заборгованість по заробітній платі, за сплатами до бюджету та інше.
Збитки за результатами фінансово-господарської діяльності склали (всього) 93 мільйона грн.:
2018 р. – 7 мільйонів грн.;
2019 р. - 67 мільйонів грн.;
І кварталі 2020 року збиток - 19 мільйонів грн.
Витрати з порушенням законодавства (всього) – 86 мільйонів грн., у т. ч.:
- незаконні витрати на оплату праці – 48 мільйонів грн. через - приписки об’ємів видобутого вугілля;
- недоотримано доходи – 36 мільйонів грн. внаслідок - реалізації вугільної продукції за заниженою ціною;
- втрачено активи – 2 мільйона грн.
Через неспроможність керівників Шахти Пугач М.П., Благута Ю.С., забезпечити стабільну роботу вугледобувного підприємства та нормалізувати ситуацію в трудовому колективі, починаючи з червня 2020 року працівники Товариства періодично зупиняли роботи з видобутку, страйкували та виїжджали до Києва із зверненнями до Кабінету Міністрів та Президента.
Після перших звернень працівників Шахти за дорученням Міністра Міненерго було проведено позаплановий внутрішній аудит діяльності Приватного акціонерного товариства «Шахта «Надія» за період з 01.01.2018 по завершений період 2020 року за результатами якого встановлено факти численних порушень вимог діючого законодавства та підготовлено звернення до правоохоронних органів з вимогою розслідувати незаконну діяльність колишніх керівників Шахти.
В липні 2020 року на підприємстві було призначено керівником Пиляй І.Д., діяльність Шахти було поставлено на додатковий контроль Міненерго. Зупинені незаконні нарахування оплати праці, встановлено контроль процесів придбання, списання та збереження товарно-матеріальних цінностей, впорядковано та оптимізовано реалізацію вугільної продукції.
Завдяки комплексу управлінських рішень заборгованість із заробітної плати станом на 31.08.2020 р. вдалося зменшити на чотири мільйони гривень.
Незважаючи на прийняті заходи доходу від реалізації товарної вугільної продукції не вистачає на покриття витрат по собівартості через низьку ціну продукції. Можливим виходом було би збільшення видобутку або збільшення ціни на вугільну продукцію на ринку, на сьогодні вказані варіанти не є можливими.
На цей час ПрАТ "Шахта "Надія" не може претендувати на державну підтримку.
Єдиним можливим варіантом є переведення шахти в ліквідацію, як такої що відпрацювала наявні запаси.
Міністерство вживає необхідних заходів. Перш за все необхідно змінити юридичну форму власності ПрАТ на ДП, та перевести державне підприємство в процедуру підготовки до ліквідації.
Зазначений процес займає від трьох місяців (виділення державного майна з акціонерного товариства). Перепоною цьому є те що все майно товариства знаходиться під арештом або в податковій заставі.
Після завершення розподілу майна та внесення необхідних змін в нормативно-правові акти уряду, внесення ДП "Шахта "Надія" до переліку об'єктів що отримують державну підтримку в рамках реалізації бюджетної програми ліквідації збиткових вугледобувних підприємств, міністерство зможе розпочати фінансування заходів з підготовки шахти до ліквідації (кошти будуть спрямовуватися на виплату заборгованостей по заробітній платі та електроенергії).
Проте чинним законодавством заборонено створення нового державного підприємства (ДП "Шахта "Надія") в рамках реорганізації акціонерного товариства. Тому можливим варіантом може бути виділення державного майна ПрАТ "Шахта "Надія" та приєднання його вигляді Відокремленого підрозділу до вже існуючого ДП з подальшою ліквідацією ВП. У даному випадку з державного бюджету покривається тільки різниця не покритої видобутком вугілля заробітної плати (заборгованість не покривається).
Орієнтовний термін завершення усіх необхідних процедур кінець 2020 року, тому фактично державне фінансування можливо буде розпочати у 2021 році.
До 04.09.2020 міністерство визначить оптимальний варіант стосовно реорганізації ПрАТ " Шахта "Надія".