Дослідники двох британських аналітичних центрів — Інституту стратегічного діалогу (ISD) та Центру аналізу соціальних медіа (CASM) опублікували звіт, у якому викрили мережу тіньових редакторів, які намагалися вплинути на розповіді про російсько-українську війну, вносячи незначні зміни до статей.
Про це пише Суспільне з посиланням на Gizmodo.
У звіті дослідники проаналізували діяльність 86 редакторів, які раніше були заблоковані через різні порушення етичного кодексу Вікіпедії. Серед сторінок, до яких вони робили правки, були й ті, які стосуються російсько-української війни. Детальна перевірка правок показала навмисні спроби маніпулювати наративом і схилити його у бік проросійської пропаганди.
Дослідники також стверджують, що ці спроби включали "зміну мови, щоб мінімізувати об'єктивність прозахідних повідомлень і максимізувати об'єктивність прокремлівських повідомлень", введення "тем, які зміщують історичне тло в бік проросійських наративів", і додавання "цитат і пресрелізів Кремля безпосередньо на сторінку, щоб підвищити значимість проросійських аргументів і точок зору". Також ці редактори постійно вставляли посилання на російські державні ЗМІ.
У звіті зазначено, що довести координацію між редакторами, а також з’ясувати, хто насправді керував обліковими записами, складно. Тому поки немає вагомих доказів того, що за цим стоїть російський уряд. Але видання зазначає, що все ж виявляє багато причин для занепокоєння.