Щороку сотні тисяч випускників шкіл опиняються перед вибором майбутньої професії. Хтось ще з дитинства знає, ким буде, а комусь приходиться чи не одразу після випускного вечора думати, яку професію обрати.
Журналістика сьогодні - модна і затребувана спеціальність. Отож, про цьогорічні особливості вступу на факультет журналістики Львівського національного університету ім. І.Франка наша розмова із заступником декана факультету Андрієм Яценком.
Торік на факультеті журналістики Франкового університету претендувало 20 осіб на одне місце. Знаю, що цього року також конкурс чималий. Чим зумовлена така популярність факультету?
Великий конкурс на факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка зумовлений багатьма чинниками. По-перше, Львів − це прабатько української преси, осередок журналістикознавства. Адже перша газета "Кур’єр Львовскі", яка вийшла в Україні, з`явилася саме у Львові 1749 року, тут працювали зачинателі теорії журналістики − Іван Франко й Осип Маковей. По-друге, з середини минулого століття і до сьогодні у Львівському національному університеті імені Івана Франка діє та розвивається надпотужна львівська школа журналістики, заснована на європейських цінностях. По-третє, навчання на факультеті журналістики − це не лише лекції від корифеїв українського журналістикознавства, це також майже щоденні зустрічі, онлайн-конференції із відомими журналістами, політологами, громадськими діячами, практика в електронних та друкованих ЗМІ. Йдеться насамперед про формування вільної освіченої особистості, яка може вплинути своїм словом на розвиток суспільства, долю української держави. По-четверте, навчатися у Львівському університеті сьогодні дуже престижно, адже він − один з найстаріших у Східній Європі та один з найпотужніших в Україні. Важливу роль також відіграє помірна плата за навчання, бо у нашому університеті найвищою цінністю є інтелект та талант!
Скільки студентів приймете цього року і який прогнозуєте конкурс на одне місце?
Ліцензійне замовлення − 150 студентів на денну форму навчання. Станом на сьогодні вже подано понад 1100 заяв, але прийом документів ще триває, тому зашвидко говорити про кількість претендентів на місце. Знаю одне, що студентами нашого факультету стануть талановиті непересічні особистості.
Скільки коштує навчання?
Плата за навчання: денна форма – 11 605 грн; заочна форма – 8 124 грн.
Чому іноземні студенти, які навчаються на журналістиці в університеті ім. І. Франка, платять більше ніж українці? Різниця сягає майже чотирьох разів. Скажімо, я, як громадянин Грузії, торік за навчання заплатив по 1 500 доларів. При цьому торік оплата проводилась за курсом 21, 5 грн за долар.
Цю інформацію може надати лише приймальна комісія.
(Згодом у прес-центрі Львівського університету ім. І.Франка Гал-інфо повідомили таке: "Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.02. 1993 р. №136 «Про навчання іноземних громадян в Україні» розміри оплати за навчання іноземних громадян на основному факультеті встановлено у вільно конвертованій валюті відповідно до курсу долара США у розмірі не менше ніж 1,5 тис. доларів США на рік.
Вартість навчання може бути змінена згідно із ЗУ «Про вищу освіту» та відповідно до умов договору про надання освітніх послуг, який укладають і підписують студент та ВНЗ. У статті 73 ЗУ «Про вищу освіту» йдеться: «Вищий навчальний заклад має право змінювати плату за навчання у порядку, передбаченому договором, не частіше одного разу на рік і не більш як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік». Індекс інфляції за попередній календарний рік становить 143, 3%).
Світлана Сас, начальник планово-фінансового відділу ЛНУ ім. Івана Франка
Університет забезпечує гуртожитком усіх іноземних студентів, які звертаюся з відповідним проханням.
Чи є місце в гуртожитках для студентів, які приїхали з інших регіонів або з інших країн?
Щодо поселення у гуртожитки, то краще звернутися до Я. І. Табінського, заступника декана з навчальної і виховної роботи. Він цим займається.
(Згодом у прес-центрі Львівського університету ім. І.Франка Гал-інфо повідомили таке: "Університет забезпечує гуртожитком усіх іноземних студентів, які звертаюся з відповідним проханням").
Наскільки простою і зручною є процедура оформлення документів при вступі до ЛНУ ім. І. Франка?
Процедура оформлення документів цього року є дуже зручною для вступників, адже не виходячи з дому і перебуваючи за тисячу кілометрів від Львова, можна подати документи в електронному режимі. Хто не довіряє інтернет-мережі, може зробити це власноруч. Також на факультеті журналістики щоденно працює консультаційний центр, який при потребі надає інформаційну допомогу абітурієнтам. Майбутнім майстрам слова все ж таки доведеться особисто відвідати альма-матер, бо вони беруть участь ще й у творчих випробуваннях. Мусять звикати, що журналіста годують не лише перо і язик, а й ноги.
Наскільки ЛНУ іде в нога-в-ногу із сучасною теорією і практикою журналістики? Чи є відділ, який проваджує інновації?
Факультет журналістики мусить бути дуже гнучким щодо змін, завжди йти в ногу з часом, адже редакціям не потрібні журналісти, які не орієнтуються у сучасному інформаційному просторі, не можуть відповісти на виклики часу, не підковані у контексті новітніх технологій. Журналісти мусять бути завжди на крок попереду суспільства! Бути його мозком та очима! Наші викладачі докладають максимум зусиль, щоб такими були наші випускники.
Насамперед це впровадження освітніх інновацій, що є першочерговим завданням ЛНУ загалом, участь студентів у закордонних стажуваннях та навчанні, академічні обміни, участь у медіафорумах, лекції закордонних колег.
Навчальні програми нашого факультету, які щороку оновлюються, складені згідно із національними та європейськими освітніми цінностями. Дуже важливо, що наші студенти проходять щорічну навчальну практику у найкращих ЗМІ України. Наприклад, цьогоріч серед учасників Літньої школи журналістики газети «День» найбільше представників нашого факультету. Нещодавно ректор Львівського національного університету імені Івана Франка В. Мельник підписав угоду про співпрацю із телекомпанією ''Львів-ТБ'' з метою нових можливостей удосконалення практичних навиків студентів-журналістів. Прикладів можна наводити багато, але найосновніше − це бажання студентів пізнавати щось нове, формувати власний світогляд, бути відкритим до змін, а Львівський університет, зокрема факультет журналістики, якнайповніше цьому сприятиме!
Розмову вів Давіт Гулуа, журналіст другого курсу факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка.