Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Економіка

40 трамваїв для Києва: на "Електроні" розповіли, як програли тендер

Прес-центр концерну «Електрон» розповів подробиці поставки в 2017 році у Київ польських трамваїв Pesa і львівських «Електронів».

Прес-центр концерну «Електрон»: "Шановні дописувачі та експерти, вважаємо, що висловлювати власні категоричні та безальтернативні щодо тої або іншої дії чи події думки та судження необхідно мати якщо не повну, то хоча б більшу частину об’єктивної інформації і порадили б звернувся до адресата критики з відповідними запитами щодо її отримання.

А тепер щодо власне теми активного обговорення в мережі, а саме щодо поставки в 2017 році у м.Київ польських трамваїв Pesa і львівських «Електронів».

Йшлося про тендер щодо поставки 40 шт. трамваїв для Києва. Цей тендер відбувся в два етапи. На першому крім фірми Pesa не заявився жоден інший виробник вагонів. Відповідно тендер був перенесено. Чому ніхто ще так і не подав заявку? Бо виконати умови тендеру було практично неможливо: в них було вказано, що всі чотири десятки трамваїв мають бути виробництва 2017 року.

З практики поставок тієї ж польської фірми Pesa терміни виготовлення і поставок вагонів на ринки Європи за останні роки ніколи не були меншими ніж 12-15 місяців. Жодні торги в Європі не передбачали і не передбачають менших термінів, навпаки – в залежності від кількості трамваїв, що замовляються, становлять аж до 50 місяців.

Проте Pesa таки вийшла на торги з таким рекордно обмеженим терміном поставки. Бо у Pesa вже були готові трамваї виробництва 2014-2015 років, щоправда, виготовлені для іншої держави і так не поставлені покупцю з низки причин, яких не будемо аналізувати- це достатньо висвітлювалось у ЗМІ.

Коли було оголошено другий тур торгів у Києві, «Електрон» вирішив взяти у них участь. Однак звернувся до тендерної комісії з пропозицією визначити термін поставки у 24 місяці, а не до кінця бюджетного 2017-го року (залишалось всього 5-6 місяців). Тобто «Електрон» гарантував виготовлення вагонів за два роки, але отримав відмову тендерного комітету.

Тут мабуть, необхідна невелика довідка. Виробничий цикл виготовлення високотехнологічних вузлів (таких як редуктори, електродвигуни, гальмівні системи та низки інших) складає від 4 до 7 місяців. То чи реально виготовити цілий трамвайний вагон за 5 місяців?

Проте «Електрон» взяв участь у другому турі публічних торгів, сподіваючись, що після одержання договору про закупівлю зможе хоча б через судові інстанції домогтись продовження терміну його виконання – на той час вже набрали чинності зміни в постанову КМУ №117, в якій було визначено, що виробничий цикл виготовлення трамваїв становить не менше 12 місяців.

Нам також ставиться запитання, чому «Електрон» не понижував ціну, коли Рesa пропозицію всього на 1 тис.грн. нижчу, ніж «Електрон»? Один, здається, із народних депутатів навіть заявив, що «заплатив би цю різницю зі свої заробітної плати».

А пояснюється все дуже просто: фірма Pesa вказала свою ціну без врахування митних платежів, що становить 80 млн. гривень.

Таким чином, маючи ціну за лот фактично на 80 млн.грн. нижчу, ніж у Pesa, «Електрон» не став її знижувати. Більше того, ми очікували, що замовник пропише в договорі додаткові поставки до трамваїв запасних частин , особливо дорогих силових агрегатів. Це усталена практика як в Євроаі, так і в США та Канаді, коли з продукцією постачається й т.з. ЗіП (запасні частини).

Проте цього так і не сталось і переможцем торгів було визнано фірму Pesa. Зі свого боку, «Електрон» оскаржив це рішення в Антимонопольному комітеті України, однак АМКУ, на жаль, нічим не мотивуючи свого рішення, відмовив «Електрону» у позові.

В цій ситуації у «Електрона був вибір: довгі судові розгляди спочатку щодо визначення переможця в тендері, а потім щодо продовження терміну виконання договору (причому до кінця бюджетного року залишались лічені місяці, за недотримання терміну - досить значні штрафи), або взятись за виконання договору з «Київпастрансом» на виготовлення 7 трамвайних вагонів, який «Електрон» отримав, здобувши перемогу у торгах за наступним лотом.

Слід сказати, що попри поразку в цих торгах, «Електрон» таки продовжив відстоювати інтереси машинобудівників України й ініціював ряд важливих змін, зокрема й щодо усунення негативного впливу норми виконання замовлень на високотехнологічну продукцію до кінця бюджетного року. І таки домігся, що в кінці грудня 2017 року було прийнято урядове рішення про обов'язковість з боку замовника-покупця передбачати в тендерних умовах та в договорах поставки терміни у відповідності до тривалості виробничого циклу. Таким чином, Кабмін України своїм нововведенням дав можливість застосовувати обґрунтовані терміни виконання замовлень, і зокрема, встановив для трамваїв тривалість виробничого циклу не менше 12 місяців.

На завершення - про хід виконання замовлення для Києва на 7 трамвайних вагонів «Електрон вже доставив в столицю 4 вагони, розпочата їх наладка та тестування. Всі сім трамваїв будуть поставленні і здані в експлуатацію в обумовлені договором терміни.

PS. До речі, фірма Pesa так і не виконала поставку 40 трамвайних вагонів до кінця 2017 року і продовжила дію договору на новий термін.

Білоруська фірма МАЗ теж не вклалась у визначені терміни і пролонгувала угоду про поставку своїх тролейбусів та автобусів (виробничий цикл виготовлення автобуса – 8 місяців).

PPS. «Електрону» досі необґрунтовано закидають невиконання зобов’язань угоди про поставку в м.Київ 7-ми трамваїв за угодою 2016 року. Доводимо до загального відома: «Електрон» за згаданим договором виготовив і поставив у м. Київ у встановлені терміни 3 (три) вагони. Щодо ще 4 шт. трамваїв, підприємство так і не отримало під покупця підтверджених замовлень, оскільки в бюджеті м.Києва були відсутні відповідні кошти".

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ